Kılıçdaroğlu’nun danışmanı Ünal Çeviköz’den Kavala ve Demirtaş mesajı: Serbest bırakacağız

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Mar 16, 2023 Yorum Yok

CHP genel Lideri ve millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hariç siyaset danışmanı Ünal Çeviköz, ABD merkezli Politico mecmuasına konuştu. Çeviköz, iktidara gelmeleri halinde Hariç siyasette yapacakları atılımları anlattı.

“KAVALA VE DEMİRTAŞ’I ÖZGÜR BIRAKACAĞIZ”

Avrupa Birliği (AB) ve NATO ile alakalarda tekrar başlangıç vadeden Ünal Çeviköz, tutuklu bulunan HDP eski Eş genel Lideri Selahattin Demirtaş ve Amel insanı Osman Kavala’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına uyularak özgür bırakılacağını söyledi. Çeviköz, yeni bir hükümetin Türkiye’nin insan hakları konusunda berbatlaşan sicilini onarmaya çalışacağını belirtti.

“İÇ SİYASETTE BİR OLAĞANLAŞMA SÜRECİ BAŞLATACAĞIZ”

Çeviköz, “İç siyasette bir olağanlaşma süreci başlatacağız. Bu da müttefiklerimize ve bütün Avrupa ülkelerine basitçe, ‘Türkiye’nin tekrar demokrasi yolunda olduğu’ bildirisini verecek ve Türkiye’nin durumuna dair algıda Önemli bir değişiklik yaratacak” sözlerini kullandı.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA MESAJI

Ünal Çeviköz, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ait de dikkat çeken açıklamalar yaptı. Çeviköz, “İkili meselelerinizi NATO üzere Fazla taraflı bir kuruma taşırsanız, o Vakit Tüm öteki NATO ülkeleri ile kendi ülkeniz ortasında bir Cin kutuplaşma yaratırsınız. İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğinin, NATO üzere kolektif bir savunma örgütünün güvenliğini artıracağını ve güçlendireceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir