Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi

Gezilecek Yerler Eki 21, 2022 Yorum Yok

Kış tatilinin olmazsa olmazı kayak ve snowboard gibi aktivitelerin yapılmasına olanak tanıyan Kartepe öyle bir yerde ki hem İstanbul’dan kolayca ulaşabiliyorsunuz hem de buraya kadar gelmişken yakın çevredeki bir sürü doğal güzelliği keşfetme şansı elde ediyorsunuz. Kartepe, kayak merkezi olarak hizmet verse de kesinlikle yaz kış görülmesi gereken bir yer. Ama madem yılbaşı ve sömestr tatiline bu kadar az zaman kaldı, o zaman öncelikle Kartepe Kayak Merkezi’nden bahsedelim.

Mütevazi ve Başlangıç Seviyesinde Bir Kayak: Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe İstanbul, Yalova ve Sakarya illerine çok yakın olması sayesinde doğayla baş başa kalmak veya kış sporlarıyla ilgilenmek isteyenlerin kaçış adresi oluyor. Yakınlığı sayesinde vakit kaybettirmeyen ve kolay ulaşılan Kartepe Kayak Merkezi daha yeni olmasına rağmen çok ilgi gören bir yer haline gelmiş durumda.

Kartepe’nin temiz havası hele ki sonbaharda tabloya benzer bir görüntü ortaya çıkarması şehir hayatına biraz mola vermek isteyenler için terapi niteliğinde. Ayrıca sadece kayak değil trekking, kamp, piknik gibi aktivite imkanları sayesinde özellikle İstanbullular tarafından çok tercih ediliyor.

Hem Sapanca’yı Gezmek Hem Kayak Yapmak için Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe etrafındaki birçok doğal güzelliği sayesinde inanılmaz keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor. İstanbul’dan birkaç saat içinde kolayca ulaşabildiğiniz Sapanca Gölü’nün ister öncesine ister sonrasında kayak keyfi yapmak için Kartepe’ye çıkabilirsiniz. Hem kolayca ulaşabileceğiniz bir kaçamak hem de doğanın güzelliğiyle yenileneceğiniz keyifli bir hafta sonu aktivitesi olacağına eminim!

Kartepe Nerede?

Kocaeli’ne bağlı Kartepe, Arslanbey, Uzuntarla, Köseköy, Uzunçiftlik, Suadiye, Sarımeşe, Eşme, Maşukiye, Derbent ve Acısu beldelerinin birleşimiyle ilçe statüsü kazanmış. Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi arasında bulunan Kartepe güneyde Sakarya sınırına, güneybatıda Başiskele ilçesine kadar uzanıyor.

Kartepe’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’a sadece 1 saatlik, Ankara’ya 3 saatlik mesafede bulunan Kartepe’ye nasıl gidilir sorusunun yanıtı oldukça basit.

Kartepe Turlarıyla: İstanbul’dan her hafta sonu hatta talebe göre hafta içinde herhangi bir gün de kalkan Kartepe turları sayesinde çok rahat ve ekonomik bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan Kartepe turu hizmeti sunan birçok firma bulunuyor. Günübirlik Kartepe Turları yemek dahil sadece 90 TL gibi oldukça uygun fiyatlarla sunuluyor. Ayrıca kayak ve ekipman kiralama fiyatları da turla gelenler için daha ekonomik tutuluyor.

Otobüsle: Ankara ve İstanbul’dan otobüsle de Kartepe’ye rahatça ulaşabilirsiniz.

Özel Araçla: İstanbul’dan Kartepe’ye özel araçla ulaşım için TEM Otoyolu üzerinde İzmit ve Kartepe tabelalarını takip etmek yeterli oluyor. Yol oldukça kolay ve sadece birkaç saat içerisinde Kartepe’ye ulaşıyorsunuz.

Ankara’dan Kartepe’ye ulaşım için TEM Otoyolu üzerindeki Sapanca gişelerinin ardından İzmit yönünde devam etmek gerekiyor. Yaklaşık 8 km sonra Maşukiye’ye buradan da 20 dk. içinde Kartepe’ye ulaşılıyor.

Kartepe’ye gelirken hava günlük gülistanlık olsa da aniden sis indiğine veya havanın kötüleştiğine şahit olabilirsiniz. Hava koşulları bir anda bozulunca hemen kar zincirlerinizi çıkarmanız gerekiyor. Aksi takdirde jandarma geçişinize izin vermiyor ve öylece kalıyorsunuz. Şansınız varsa ve hava düzelirse yeniden yola devam edebilirsiniz. Yine de hava ne kadar güzel olursa olsun kar zincirlerini unutmamakta fayda var.

Kartepe’ye Ne Zaman Gidilir?

Kartepe’ye ne zaman gidilir derseniz eğer illa kayak yapmak için gitmeyecekseniz tabii ki yılın her zamanında gidebilirsiniz. Çünkü başta da belirttiğim gibi kayak merkezinin yanı sıra çevresinde ve kendi doğal güzellikleri sayesinde özellikle İstanbullular için keyifli bir kaçış noktası olabilir.

Ama eğer Kartepe Kayak Merkezi’ne ne zaman gidilir derseniz o zaman kayak sezonunun Aralık – Mart ayları arasında olduğunu söyleyebilirim. Kayak merkezine gittiğinizde şömine karşısında lapa lapa yağan karı seyredip sabah da bol maceralı ve eğlenceli kayak pistlerinde vakit geçirebilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi İçi Ulaşım

Kartepe bölgesinde taksi, minibüs ve belediye otobüsleri hizmet veriyor. Turistik bir bölge haline geldikçe otobüs ve minibüs hatlarının seferleri de sıklaştırılmış. Kartepe merkezden Kartepe Kayak Merkezi’ne 20 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

Kartepe Kayak Merkezi’nde ise ulaşım diğer kayak merkezlerinde olduğu gibi telesiyejler ve teleski ile sağlanıyor.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi’nde kayak sezonu Aralık ayından Mart ayına kadar devam ediyor. Hem kayak sezonunun bu kadar kısa olmasından hem de bu dönemde sömestr tatili olunca epey kalabalık oluyor. Kartepe 1650 metre yükseklikte yer alıyor ve kar kalınlığı 80 cm ile 200 cm arasında değişebiliyor. Hatta mevsime göre kar kalınlığı 3 metreye kadar da çıkabiliyor. Kayak sezonu başında yani Aralık – Ocak aylarında zemin toz karla kaplı oluyor. Bu da kayağı daha eğlenceli ve güvenli hale getiriyor. Mevsim sonunda ve Mart ayında ise zemin ıslak karla kaplanıyor. Özellikle ilk defa kayak yapacaksanız Aralık – Şubat ayları arasındaki dönemi tercih etmenizi öneririm.

İlk defa kayak yapacaksanız illa kayak ön eğitimi almak zorunda değilsiniz. Dilerseniz kayak takım ve kıyafetlerinizi kiralayarak başlangıç pistine gider ve düşe kalka kayarak, bolca kahkaha eşliğinde kendiniz çözebilirsiniz. Oraya gittiğinizde diğer insanların da sizden farksız olduğunu görecek ve herkes düşüp kalktıkça hem özgüven hem de deneyim açısından kısa sürede ne kadar ilerlediğinizi fark edeceksiniz.

Eğer Kartepe’de kayak için zamanınız kısıtlıysa o zaman eğitim almayı düşünebilirsiniz. Muhtemelen yine aynı süreyi harcayacaksınız ama doğrudan orta seviyedeki pistten tek başınıza kaymak belki daha çok keyif almanızı sağlar.

Tüm kayak merkezlerinde olduğu gibi Kartepe Kayak Merkezi de kayak kıyafetleri ve ekipmanları kiralama, kayak eğitimi gibi hizmetler sunuyor.

Zorluk derecelerine göre kayak pistleri

Kadıkonağı; çok kolay (telesiyejle çıkılıyor)

Geyikalanı; kolay-orta (telesiyejle çıkılıyor)

Karlıktepe; orta (teleskiyle çıkılıyor)

Kartepe kızak pisti kayak pistlerinden farklı olarak ekstra ücretlendiriliyor. Yani Kartepe’de kızak yapmak için kızak kiralama ve piste giriş ücreti de ödemeniz gerekiyor.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Gezilecek Yerler

Kartepe Sapanca Gölü ve Maşukiye gibi eşsiz güzellikteki bölgenin hemen yanında bulunduğu için ister buraya gelirken ister buradan ayrılırken Kartepe gezilecek yerlere de uğrayın. Kayak merkezi dışında hem doğal hem de tarihi birçok yapıya sahip.

1. Maşukiye

Zaten defalarca Maşukiye bölgesine yakınlığından bahsettim. O zaman buraya uğramadan Kartepe’den gitmek olur mu? Kartepe eteklerinde konumlanan Maşukiye’de şehir hayatından bunalıp biraz olsun nefes almak isteyenleri, doğanın iyileştirici etkisine kendini kaptırmak isteyenleri göreceksiniz. Eğer siz de Kartepe’de kayak yapmaya biraz ara verip farklı yerler görmek isterseniz yaklaşık 10-15 dakika içinde Maşukiye’ye gelip Sapanca’nın keyfini çıkarabilirsiniz.

Dilerseniz kayaktan sonra yemek için de Maşukiye’deki restoranları tercih edebilirsiniz. Hem uygun fiyatlı hem de lezzetli kiremitte balık, taze meze ve salataları ile kısa bir gezintiyi çok keyifli bir şekilde noktalayabilirsiniz.

Maşukiye’ye adını veren hikâyenin hareme kadın aramak için gelen erkeklerin ‘aşık’, kadınların ‘maşuk’ demesi olduğu söyleniyor. Önceleri Maşukköy olarak söylenirken zamanla Maşukiye haline gelmiş. Bu en yaygın rivayetin dışında bir diğeri ise evlenmek isteyen yakın çevre sakinlerinin Maşukiye’ye gelip, buranın adının ‘aşıklar köyü’ olarak anılmasına sebep olmalarıymış.

Siz ne düşünürsünüz bilmiyorum ama Maşukiye’nin güzelliğinin insanı kendine aşık eden bir etkisi olduğu bu hikayelerin çok da anlamsız olmadığını kanıtlar nitelikte.

2. Aygır Deresi

Kartepe’ye güzellik katan su kaynaklarından birisi olan Aygır Deresi, Kartepe zirvesinden başlayıp Sapanca Gölü’ne dökülüyor. Kartepe Kayak Merkezi’ni illa kışın değil yılın her mevsimi ziyaret edebileceğinizi söylemiştim. Mesela özellikle ilkbaharda giderseniz hem Kartepe’nin hem de Aygır Deresi, Maşukiye ve Sapanca’nın çok ama çok keyifli olduğunu görebilirsiniz. Zaten İstanbul’a 1 saat uzaklıkta olduğundan aslında bir hafta sonunda kaçamak yapabilirsiniz. Aygır Deresi çevresinde yapacağınız doğa yürüyüşünün size çok iyi geleceğinden eminim.

3. Kuzu Yaylası

Kuzu Yaylası Milli Parkı devasa kayın ağaçları arasında yer alıyor. Yine doğa yürüyüşleri ve özellikle kamp yapmayı sevenler için ilkbahar ve sonbaharda çok güzel oluyor. Kuzu Yaylası milli park statüsünde olduğu için çadır kurulumuna ve girişe ücret ödemek gerekiyor. Eğer kamp yapmayı da ilk kez deneyecekseniz o zaman Kuzu Yaylası kesinlikle çok ideal bir seçim. Hem çevresinde imkanlar hem de zemini dolayısıyla ilk deneyim için bulunmaz bir fırsat. Sadece tek uyarım yaz mevsimi bile olsa yanınızda yedek polar tarzı kalın kıyafetlerinizi unutmamanız. Çünkü Sapanca ve Kuzu Yaylası arasında ortalama 10 derecelik sıcaklık farkı var.

4. Tökeli İmre Anıtı

Eşi ve Tökeli İmre 1701 yılında Osmanlı’ya sığınıp Kartepe’ye yerleşmelerinin ardından 4 yıl sonra hayatını kaybetmiş. 200 yıl sonra mezarı Macaristan’a taşınmış olsa da ziyaret edebileceğiniz bir anıt bulunuyor.

Yeme İçme Önerileri

Bence kayak merkezinde yeme içme denince herkesin aklına ilk olarak sucuk ekmek geliyor. Hem hazırlanması pratik hem de çok lezzetli olan sucuk ekmek ikilisi Kartepe yeme içme önerilerinde de başta yer alıyor. Bunun dışında elbette otelde konaklıyorsanız restorandan da faydalanabilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi’nden ayrılıp ilçeye döndüğünüzde de mutlaka Gebze mantısı, İzmit pişmaniyesi, ayva tatlısı, kiremitte köfte, alabalık, çene suyu, ovma çorbası gibi lezzetlerin tadına bakmadan dönmeyin derim.

Konaklama Önerileri

Kartepe’de Uludağ ve Erciyes gibi çok sayıda oteller bulunmuyor. Kartepe Kayak Merkezi’nin gözdesi olan 14 katlı 250 odalı Greenpark Otel 12 ay boyunca ziyaretçilere hizmet veriyor. Otelde sunulan kapalı havuz ve sauna gibi imkanlar sayesinde kendinizi hem eğlencenin hem de rahatlığın zirvesinde bulabilirsiniz. İstanbul kaosundan sıyrılıp 1 saat içinde sahip olabileceğiniz bu imkânı sadece kayak döneminde değil, yılın her zamanında değerlendirebilirsiniz.

Pratik İpuçları

Kartepe hava koşulları tepelere çıkıldıkça çok hızlı değişebildiği için aracınızda zincir bulundurmayı unutmayın.

Kartepe çevresindeki doğal güzellikleri de görmek adına günübirlik ziyaret yerine en az iki gününüzü ayırın.

Kayak için gerekli kıyafetlerinizi unutmayın. Her kıyafetin mutlaka yedeği de olsun.

Özel aracınız yok ve toplu taşıma derdiyle uğraşmak istemiyorsanız Kartepe Turları’nı tercih edin. Konaklamalı ve günübirlik gibi farklı seçenekleri de bulunuyor.

Eğer düzenli kayak yapmıyorsanız kayak takımlarına ve ekipmanlarına para harcamak yerine kiralamayı tercih edin.

Yapmadan Dönmeyin

Kayak merkezinde karın doyurmanın en güzeli olan sucuk ekmek yemeden,

Sapanca Gölü’ne, Maşukiye’ye ve diğer gezilecek yerlere uğramadan,

Lezzetli bir akşam yemeği keyfi yapmadan,

Yaz kış fark etmeksizin Kartepe’nin keyfini sürmeden dönmeyin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir