Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi

Gezilecek Yerler Eki 21, 2022 Yorum Yok

Erciyes Dağı’nı düşününce doğanın mucizelerine hayret etmemek mümkün değil. Yıllar öncesinde heybetli bir yanardağ iken şimdi karlarla kaplı ve uluslararası düzeyde kış sporlarına ev sahipliği yapıyor. Ülkemizdeki popüler kayak merkezleri arasında ilk sıralarda yer alan Erciyes, hem günübirlik ziyaretçileri hem de profesyonel sporcuları ağırlıyor. Sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da piknik, kamp, yürüyüş gibi etkinlikler düzenleniyor. Eğer keyifli bir kar tatili yapma planınız varsa Erciyes’i mutlaka alternatifleriniz arasına eklemelisiniz.

Yanardağdan Hallice: Erciyes Kayak Merkezi

Tepelere çıktıkça Kapadokya manzarasını bile görebileceğiniz, yaz kış karla kaplı tepeleri ile tüm heybetiyle kendini gösteren Erciyes Dağı tam bir doğa harikası…Sönmüş bir küme yanardağ olan Erciyes, İç Anadolu’nun en yüksek, Türkiye’nin beşinci en yüksek dağıdır. 30 milyon yıl önce başlayan volkanik patlamalar Hasan Dağı, Ürgüp, Nevşehir gibi bölgelere uzanarak peri bacalarının oluşumuna yol açmış. 100 km kadar uzağa ulaşan ölümcül yanardağ kalıntıları zamanla dünyanın en güzel yerlerinden birini oluşturmuş…Türkiye’deki kayak merkezleri yazısında da yer alan Erciyes’e henüz gitmediyseniz, hele bir de kayak yapmadıysanız belki de bu kış sizin için doğru zamandır. Hazırlıklarınızı yapın ve yola koyulun, Erciyes’e gidiyoruz!

Erciyes Hakkında Önemli Bilgiler – Erciyes Kayak Merkezi

Karasal iklimin hâkim olduğu Erciyes Dağı 3917 m yükseklikte yer alıyor. Kayak pistlerinin bulunduğu konumlar da 2150 m ile 3400 m arasında değişiyor.

Karla kaplı kubbe siluetinde kendini gösteren Büyük Erciyes Tepesi ve Safrakaya Tepesi olarak adlandırılan iki tepesi, sel yatakları neticesinde oluşmuş.

Dağın doğusunda 100 m’den 1700 m’ye kadar, kuzeyinde 2200 m’den 2700 m’ye kadar yükseklikleri değişen Beleşma, Karasığır, Kepez, Kefelik, Lifas, Yılbant gibi volkanik tepeler sıralanıyor. Bunların dışında da Ali Dağ ve Yılanlı Dağ olarak Erciyes Dağı’ndan ayrı duran iki volkanik dağ. Bunların yükseklikleri de sırasıyla 1871 m ve 1640 m.

Erciyes’in kuzey yamaçlarında yaklaşık 1 km uzunluğunda dağ buzulu bulunuyor.

Erciyes Dağı 1989 yılında Uluslararası Kayak Merkezi ilan edilmiş.

Ülkemizin en popüler kayak merkezlerinden biri olan Erciyes Kayak Merkezi’nde hem amatör hem de profesyonel sporculara uygun seçenekler var. Kayak pistleri %10’dan %50’ye kadar değişebilen eğimlere sahip olduğu için her seviyeye kayak yapma imkânı tanıyor.

Şehir merkezine ve havalimanına oldukça yakın mesafede olduğundan hem yerli hem yabancı ziyaretçi yoğunluğu epey fazla. Ayrıca uluslararası standartlara sahip olduğundan organizasyonlarda ilk akla gelen kayak merkezlerinden birisi.

Birkaç yıldır Uluslararası Kayak Federasyonu Skorboard Avrupa Kupası ve Snowboard Dünya Kupası’na ev sahipliği yapıyor.

Kayak merkezinde kar yağışının beklenenin altında olması halinde devreye giren %75’lik kısmında suni karlama mekanizmaları bulunuyor. Kimilerine çok cazip görünmüyor ama buraya gelme imkânı olan kişiler açısından düşününce hava şartları yüzünden kimsenin hevesi kursağında kalmamış oluyor.

Erciyes Nerede?

Erciyes Dağı Anadolu’nun tam ortasında yer alan Kayseri’nin 30 km güneybatısında yer alıyor. Ayrıca Kapadokya gibi çok güzel bir yere sadece 70 km mesafede. Bu iki yerden herhangi birini giderseniz, diğerine uğramayı ihmal etmeyin. Torosların uzantısı olarak Alpin Kuşağı’nda yer alan Erciyes Dağı Türkiye’deki görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Erciyes’e Nasıl Gidilir?

Erciyes Kayak merkezi Kayseri şehir merkezine yaklaşık 25 km, Kayseri Erkilet Havalimanı’na 30 km uzaklıkta yer alıyor. Şehir merkezinden Erciyes’e Develi minibüsleri ile ulaşılabiliyor. Kendi aracınızla gitmek isterseniz Hisarcık Kasabası – Tekir Yaylası istikametini takip etmeniz gerekiyor. Tabelalar ve navigasyon yardımıyla yolu kolayca bulabilirsiniz.

Diğer Şehirlere Uzaklıkları

İstanbul – Kayseri 741 km

Ankara -Kayseri 319 km

İzmir-Kayseri 824 km

Karayoluyla Ulaşım

İstanbul’dan arabayla yaklaşık 10 saat, otobüsle 12 saat

İzmir’den arabayla yaklaşık 10 saat, otobüsle 12 saat

Ankara’dan arabayla 4 saat, 5 saat yolculukla Kayseri’ye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Kapadokya‘dan sadece 1 saat içinde buraya ulaşabilirsiniz. (Kapadokya’ya gelmişken mutlaka yolunuzu Erciyes Kayak Merkezi’nden de geçirmeye çalışın.)

Erciyes’e arabayla ulaşım konusunda önemli bir uyarım var: Kendi aracınızla gelirken şehir merkezine çok yakın olması, yolların da epey geniş ve yeni olması sayesinde güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ama hava koşullarının kötüleşme ihtimaline karşı mutlaka kar zincirlerini yanınızda bulundurun.

Havayoluyla Ulaşım

Kayseri-İstanbul, Kayseri-İzmir ve Kayseri-Ankara arasında da günlük çok sayıda uçak seferi bulunuyor. Direkt uçuşlarla 1 saat 25 dakikada, aktarmalı uçuşlarla ortalama 3,5 saatte Erciyes’e gelebiliyorsunuz. Havalimanından da Erciyes’e ulaşımı sağlayan servisler kalkıyor. Bu sayede yaklaşık 35-40 dakika içinde havalimanından Erciyes’e ulaşabilirsiniz. Eğer kalabalık bir grupla seyahat ediyorsanız servisler yerine taksiyi tercih etmeniz daha ekonomik olabilir.

Erciyes’e Ne Zaman Gidilir?

Erciyes’te kayak yapmak için zemin ve karın durumu, hava koşulları açısından Aralık ve Mart ayları arasında gidilmesi öneriliyor. Kayak sezonu da genellikle Kasım ayı ortasından Mayıs sonuna kadar sürüyor. Ama en başta da belirttiğim gibi kayak dışında da yazın da yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Erciyes’e ferahlamak için, oksijene, sessizliğe ve huzura doymak isterseniz yaz aylarında gelmenizi öneririm.

Erciyes İçi Ulaşım

Farklı yükseklikteki tepelere ulaşmak için telesiyej, teleski ve baby liftleri kullanılıyor. Çok heyecan verici ve keyifli olan bu yolculukla başlangıç noktasından en tepedeki pistlere kadar çıkabiliyorsunuz.

Erciyes Kayak Merkezi Mekanik Tesisler

Lifos Gondol 2495 m 

Divan 2736 m kapalı kabin oturaklı

Hitittepe 2225 m kapalı kabin oturaklı

Kültepe 2173 m kapalı kabin oturaklı

Keven 1853 m kapalı kabin oturaklı

Ottoman 1613 m kapalı kabin oturaklı

Sırt 1434 m açık kabin oturaklı

Zümrüt 1400 m açık kabin oturaklı

Kaniş 935 m açık kabin oturaklı

Kartın 725 m açık kabin oturaklı

Hacılar 300 m kapalı yürüyen bant sistemi

Arlberg 200 m kapalı yürüyen bant sistemi

Hisarcık 200 m kapalı yürüyen bant sistemi

Develi 150 m baby lift

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes’i böylesine özel ve ünlü kılan en önemli özelliği kar kalitesinin çok yüksek olması. Dünyada Erciyes gibi toz karla kaplı oldukça az sayıda kayak merkezi var. Bu durum fark edilince hemen tam teşekküllü bir kayak merkezi halinde getirilerek uluslararası standartlara uygun hazırlanmış.

Hemen her kayak merkezinde olduğu gibi burada da kayak takımları ve kıyafetleri kiralama için imkanlar var. Ayrıca kayak bilmeyenler için ön eğitimler de veriliyor. Kayak kıyafetleri ve ekipmanları hiç de ucuz sayılamayacak fiyatlarda olduğu için eğer yılda birkaç kere kayak yapmaya gidiyorsanız kesinlikle en mantıklısı kiralama seçeneklerinden faydalanmak.

Erciyes Kayak Pistleri

Erciyes Kayak Merkezi’ndeki pistlerin %22‘si siyah zorluk derecesine (4 adet), %42′si kırmızı zorluk derecesine (16 adet) ve %36‘sı mavi zorluk derecesine (11’i) sahiptir. Kolay zorluk derecesine sahip olan kayak pistlerindeki eğim 0 ile 25 derece arasında, orta zorluk derecesine sahip kayak pistlerindeki eğim 25 ile 40 derece arasında ve zor kayak pistlerinde eğim 40 derece ve üzerindedir. Eğer kayakta yeterince iyi olduğunuzu düşünüyorsanız ve sakince kaymak istiyorsanız zor kayak pistleri genelde daha tenha oluyor. Dilerseniz daha uzakta kalan 16 adet kolay-orta pistleri de tercih edip hem başlangıçtan ileri  seviyeye daha kolay geçebilir hem de kalabalık olmadan kayak yapma imkanı bulabilirsiniz.

Erciyes kayak pistleri 11’i kolay, 16’sı orta, 4’ü zor seviyelere sahip son derece güvenlikli ve geniş alanlar. Kayak merkezlerinde bir ilk niteliğinde Erciyes’te pistlerin tümünde kask takma zorunluluğu var. Kayak pistleri arasında ulaşım için telesiyej, teleski ve baby liftleri kullanırken tüm bu pistlerde geçerli olan SkiPass karta sahip olmanız gerekiyor.

Kayak Dışındaki Aktiviteler

Erciyes’te kayak pistleri muhtemelen Türkiye’deki kayak pistleri içinde en rahat ve güzel seçeneklerden biri olduğundan kayaktan epey keyif alacaksınız. Ama madem Erciyes’e geldik kayak dışında da bir şeyler deneyeyim derseniz imkân çok! İsterseniz eğitim alarak snowkite yani uçurtma kayağı yapabilirsiniz. Erciyes Kayak Merkezi’nin yeterli rüzgârı ve açık alanı sayesinde snowkite en eğlenceli aktivitelerden bir tanesi. Zaten herkes bunu farkında olacak ki Snowkite Festivali için her yıl dünyanın bambaşka yerlerinden insanlar geliyor.

Doğa, dağ, kar bir yana karlara bata çıka yürümek de şahane. Gerçi yürüyüş yapmak için yılın her mevsimi Erciyes’te düzenlenen trekking etkinliklerine de katılabilirsiniz. Uçurtma şenlikleri, parasailing, karavan ve çadır kampları da doğa tutkunlarının Erciyes’te gerçekleştirebileceği keyifli aktivitelerden. Erciyes geleneksel olarak düzenlenen bisiklet müsabakalarına da ev sahipliği ediyor. Adrenalin tutkunuz varsa dağ bisikleti veya ATV turu gibi etkinlikleri de deneyebilirsiniz.

Dünyanın bir yanından sporculara ev sahipliği eden Erciyes Dağı kayakçıların yanında kaya ve buzul tırmanışı yapan dağcıların da popüler noktası. Mayıs ve Ekim aylarında bu dağ tırmanışı etkinlikleri için en uygun zaman olduğundan profesyonel dağcılara rastlamanız mümkün olabilir.

Yeme İçme Önerileri

Erciyes Kayak Merkezi’ne gittiğinizde hem bol oksijen hem yüksek eforlu sporlar insanın karnını bir hayli acıktırıyor. E bir de Kayseri’deyiz, mutfağına has muhteşem lezzetlere nasıl karşı koyalım? Mis gibi kokan sucuk, pastırma, yağ mantısı, katmer, Kayseri mantısı…Zaten insan aç değilse bile acıkası geliyor.

Kayak merkezinde birçok restoran ve kafede bu yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Otellerin restoranlarında da nefis Kayseri lezzetlerini tadabilirsiniz. Kayak yapmaya ara verdiğinizde harcadığınız enerjiyi geri getirecek nefis sucuk ekmekler, üzerine gelen sıcacık çaylar keyfinize keyif katacak!

Kayseri mutfağı bana uymaz diyenler için restoranlarda ve otellerde uluslararası birçok lezzetin de bulunduğunu belirteyim.

Konaklama Önerileri

Erciyes konaklama seçenekleri açısından lüks ve dolayısıyla pahalı otellerle hizmet veriyor. Aslında pahalı demişken şunu açıklamakta fayda var; Erciyes Kayak Merkezi Uludağ’ın yanında çok daha hesaplı kalıyor. Sadece konaklama seçenekleri açısından değil, SkiPass ücretleri, kiralama ücretleri de buna dahil. Tercih edeceğiniz yerlerin fiyatları sezona bağlı olarak tabii ki değişebiliyor. Ayrıca ne kadar kalacağınız da hesaplı bir karar vermek için göz önünde bulundurmanız gereken kriterler arasında. Dağ otellerinin fiyatlarına kıyasla şehir otelleri arasından daha ekonomik bir tercih de yapabilirsiniz çünkü zaten ulaşım son derece rahat ve kısa. Uluslararası hizmet veren önemli bir merkez olduğundan Erciyes Kayak Merkezi otelleri gerçekten çok şık ve ödediğiniz paranın hakkını verir cinsten. Yine de son kararınızı bütçenizi göz önünde bulundurarak verin.

Bu arada Erciyes’te kayak keyfini yapıp, konaklamayı Kapadokya’da yapanlar da var. Küçük bir dipnot; birbirinden güzel iki doğa harikası yeri deneyimlemek paha biçilemez oluyor!

Pratik İpuçları

Erciyes Kayak Merkezi’ne ekipmanları kiralama düşüncesiyle gitseniz de kalın giyinmeyi, termal içliklerinizi, yedek kıyafetlerinizi ve bere/boyunluk gibi aksesuarlarınızı almayı sakın unutmayın.

Erciyes’e nasıl gidilir başlığında da belirttiğim gibi kesinlikle kar zincirlerinizi yanınızda almadan yola çıkmayın.

Erciyes Kayak Merkezi’nde geçireceğiniz zamanı iyi planlayın. Günübirlik gezilerde kayak eğitimi al, öğren, kendi başlına kaymaya başla derken dönüş saati geldiğini fark edince üzülebilirsiniz. Mümkünse 2-3 günlük bir tatil planlayın ve doğanın keyfini, kaliteli pistlerin tadını doya doya çıkarın.

Yapmadan Dönmeyin

Söylemeye gerek var mı bilmem ama Kayseri mutfağına has lezzetlerle birkaç kilo almadan,

Kayseri’nin tarihi ve turistik diğer bölgelerini keşfetmeden,

Kapadokya’ya uğramadan,

Doğa yürüyüşü yapmadan,

Kayak dışındaki aktivitelerden en az birini denemeden,

Erciyes’te kayak yapmanın, düşüp kalkmanın keyfini sürmeden dönmeyin!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir