Kapadokya bölgesini Nisan ayında 420 bin kişi ziyaret etti

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 07, 2023 Yorum Yok

Kapadokya bölgesini Nisan ayında 420 bin şahıs ziyaret etti

Turist sayısı geçen yılı ikiye katladı

NEVŞEHİR – UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan, peribacaları, yeraltı kentleri, Değişik kaya oluşumları, Aleni hava müzeleri üzere doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle bilinen Kapadokya‘da, turizmde yaşanan hareketlilik ziyaretçi sayısına da yansıdı.

Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamaya nazaran; Türkiye’nin Kıymetli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesini Nisan ayında 429 bin 142 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Kapadokya bölgesini bir evvelki yılın birebir periyodunda 247 bin 459 şahıs ziyaret etmişti. Türkiye’nin hoş atlar diyarı, peribacaları ve eşsiz hoşluktaki vadileri, sıcak hava balonculuğu, yeraltı kentleri ile Ünlü Turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde bulunan Göreme Aleni Hava Müzesi başta olmak üzere, Zelve, Açıksaray ören yeri, Çavuşin, El Nazar, Karanlık, Gülşehir St. Jean Kilisesi, Nevşehir, Ürgüp ve Hacıbektaş Veli Müzesi, Hacıbektaş Atatürk Meskeni, Özkonak, Tatlarin, Kaymaklı ve Derinkuyu yer altı kentlerini geçtiğimiz Nisan ayında 429 bin 142 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamaya nazaran; Göreme Aleni Hava Müzesi Yine en Fazla ziyaret edilen yerlerin başında yer aldı. Nisan ayında Göreme Aleni Hava Müzesini 98 bin 949 şahıs ziyaret etti. Göreme Aleni Hava Müzesini 94 bin 282 ziyaretçi ile Zelve Ören yeri izledi. Yayınlanan bilgilere nazaran Hacıbektaş Veli Müzesini 87 bin 400, Kaymaklı Yer Altı kentini 50 bin 931, Derinkuyu Yer Altı Kentini 35 bin 094, Özkonak Yer Altı Kentini 22 bin 335, Karanlık kiliseyi de 14 bin 911 şahıs ziyaret etti. Kapadokya bölgesini 2019 yılı Nisan ayında 360 bin şahıs ziyaret ederken 2021 yılı Nisan ayında ise 74 bin 458 kişi, 2022 yılı Nisan ayında 247 bin 459 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Açıklanan ziyaretçi datalarına nazaran Kapadokya’da altın Yıl olan 2022 yılının birebir periyoduna nazaran ziyaretçi sayısı neredeyse iki katına çıktı.

“Duygularımız bir anda coştu”

Ankara’dan tatil için Kapadokya’ya gelen Hakan Candar İhlas Haber Ajansına yaptığı açıklamada; “Buralar Fazla hoş, cennet üzere yerler. İnsan buraya aşık oluyor. Geçmişimiz, bu günümüz, Tüm manevi kıymetlerimizi, somut, soyut hepsini bir anda yaşıyoruz. Hislerimiz bir anda coştu” dedi.

Fatma Fayar ise; “Kapadokya Fazla kusursuz bir yer. Beklentimizin üstünde bir yer. Sabahın birinci ışıklarında balonları seyretmeye gittik. Mükemmel bir atmosfer vardı. çok büyüleyiciydi. Peribacalarını, asmalı konağı, peribacalarını gezdik. Kendimi geçmişte yaşamış üzere hissettim” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Asım Çapacı – Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir