İzmir: Shp Genel Başkanı Karayalçın İzmir’de

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 09, 2023 Yorum Yok

Partisinin düzenlediği “Cumhurbaşkanı’nı Kamu seçsin, bir imza da sen ver” bahisli imza kampanyasını açılışını yapan Sosyaldemokrat Kamu Partisi (SHP) genel Lideri Murat Karayalçın, Türkiye’de sağ-sol ayrımının kalmadığı tarafındaki telaffuzları eleştirerek, “Hangi dağda kurt öldü? Ne oldu da sağ-sol ayrımı kalmadı?” diye sordu ve “Biz soldayız, SHP soldaki yerini korumaktadır” açıklamasını yaptı.

İzmir’e, Almanya’nın Duisburg kentinde katıldığı toplantıdan gelen SHP önderi Murat Karayalçın, Konak Meydanı yakınındaki eski Sümerbank önündeki partisi tarafından açılan imza standında kampanya çalışmalarını gördü. Kampanyaya katılan Makbule Özkan isimli İhtiyar bir vatandaşın imzasını Meydan Karayalçın, burada Türkiye genelinde sürdürülen kampanya hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin her yerinde 1 Haziran’dan itibaren örgütleri tarafından Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesi için imza kampanyası başlatıldığını belirten Karayalçın, partisinin Avrupa ve Almanya temsilciliği tarafından dün toplantıya katıldığı Almanya’daki vatandaşlardan da imza toplanmaya başlandığını açıkladı. Karayalçın, “İmza kampanyamız 11 Haziran akşamına kadar sürecektir. 11 Haziran Pazar akşamı kampanyaya nihayet vereceğiz. 12 Haziran günü ben, toplanmış olan imzaları TBMM Lideri’ne götürüp sunacağım. Meclis tatile girmeden Evvel Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesi için yürüttüğümüz bu kampanyanın sonuçlarını sunmuş olacağız. Bunun kıymetlendirilmesi için teşebbüsler başlatacağız” diye konuştu.

“ÇOK GENİŞ BİR İŞTİRAK SAĞLANDI”

Almanya’da bulunduğu sırada da bilgi aldığını, Türkiye’nin her yerinden Fazla geniş bir iştirak sağlandığını lisana getiren SHP genel Lideri Karayalçın, “Yurttaşlarımız kampanyaya İlgi gösteriyor, dayanak veriyorlar. Yurttaşlarımız Cumhurbaşkanı’nı milletvekillerinin değil, kendilerinin seçmesini istiyorlar. Bizim de aslında maksadımız bu. Buradan, İzmirliler’den daha geniş bir takviye beklediğimi de Anlatım ediyorum” dedi.

Basın mensuplarının sorularını da pahalandıran Karayalçın, Türkiye’de sağ-sol seçmen ayrımı kalmadığı tarafında görüşlerin olduğu hatırlatılması üzerine, şöyle dedi:

“SHP sol bir partidir ve solda kalma kararlılığını sürdürmektedir. SHP’nin rastgele bir sağ arayışı sözkonusu değildir. Sağ partilerle ittifak yapmak üzere bir niyeti bulunmamaktadır. SHP sol partilere Davet yapmıştır, sol partilerin birlikteliğini öngörmektedir. Sağ-sol ayrımının artık ortadan kalktığı biçimindeki bir niyetin nihayet derece de yanlış olduğu inancındayım. Bir soru sormak gerekiyor; hangi dağda kurt öldü? Ne oldu da sağ-sol ayrımı kalktı? Yani Türkiye’de birden teğe işsizlik sorunu mu çözüldü? Gelir dağılımı mı güzelleştirildi? Yoksulluk mu yenildi? Ne oldu da birileri kalkıp ‘Sağ-sol ayrımı artık geçerli değildir’ halinde yorum yapıyorlar? Hiç mazeret aramasınlar, açıkça ‘biz sağa kaydık’ desinler, bizde ne olduklarını görelim. fakat biz soldayız, SHP soldaki yerini korumaktadır”.

“ECEVİT SÜRECİ DEVAM EDİYOR”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçek sosyaldemokratın kendileri olduğu istikametindeki kelamlarını, “Valla bize kaydolmak isteyen kimseye hayır demeyiz” formunda kıymetlendiren Murat Karayalçın, Bülent Ecevit’in 10 Mayıs’ta yaptığı Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen başkanlığında gerçekleşecek “Solda birlik” davetine, 16 Mayıs günü şahsen kendisini ziyaret ederek Olumlu Cevap verdiğini, CHP’nin bu davete “hayır” dediğini belirtirken, DSP’nin de şimdi kurucu genel liderinin bu davetine bir karşılık vermediğini kaydetti. Ecevit’in sürecinin hala devam ettiğini lisana getiren Karayalçın, burada bir birleşmenin değil, ittifak arayışı olduğunun altını çizdi.

Karayalçın, GATA’da tedavisi devam eden eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in bir Lahza Evvel güzelleşip sıhhatine kavuşmasını dilediklerini de kelamlarına ekledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / siyaset

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir