İzmir Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi

İzmir Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi

Gezilecek Yerler Eki 21, 2022 Yorum Yok

Özgürlüğü, insanları, doğası ve havasıyla Ege’nin incisi İzmir’den vazgeçemeyeceksiniz. İzmir Gezilecek Yerler rehberimiz ile güzel İzmir’in sokaklarında kaybolmaya hazır mısınız?

Ege’nin İncisi İzmir

Başta İstanbullular olmak üzere, Türkiye’den ve yurt dışından yerli ve yabancı turist akınına uğrayan İzmir’i sadece deniz, kum, güneş 3’lüsünden ibaret sanmak güzel İzmir’e haksızlık olur. Gezitta Ekibi olarak, İzmir’in tarihi yerlerini bir bir gördük, deneyimledik ve sizler için bir gezi rehberi çıkardık. Lokallerle konuştuk, onların da fikrini aldık. İzmir’in tarihi yerleri de İzmir’in gezilecek yerleri listesine acilen alındı ve sadece doğası, denizi değil tarihi de bizi etkiledi. Meğersem, burası küçük bir İstanbul’muş: İstanbul’daki Eminönü’nün birebir kopyası – Mısır Çarşısı dahil – burada da varmış!

Özgür, rahat, stressiz bir şehir. Sahi bir İstanbullu olarak niye bu kadar geç kaldık ki gezmek için? “İzmir’de yapılacaklar nedir” sorusu ilk olarak İzmirli lokallere sorulur dedik, “İzmir‘in güzel yerleri nerelerdir?” sorusunun cevabını bayağı araştırdık ve gezimize katkısı olan İzmirli lokallere de teşekkür ediyoruz buradan. Fazla arayı uzatmadan yeniden gelmek lazım. İzmir gezi rehberinde; İzmir merkeze ulaşım, görülebilecek yerler ve yapılabilecek aktiviteleri bulabilirsiniz.

İzmir’e Nasıl Gidilir?

İzmir merkeze, İstanbul’dan eskisine göre daha kısa sürede ulaşmamız mümkün; Osmangazi Köprüsü’nün de açılmasıyla sadece Karacabey – İstanbul Anadolu yakası 2 saate indi. Tabi ki yolun İzmir bölümünün de bitmesi gerekiyor toplam sürenin 4 saate inmesi için. Kendi aracınız varsa, kara yoluyla direkt gelmek daha mantıklı olacaktır.

Uçakla, İzmir – Adnan Menderes Havalimanına 1 saatte gelerek hava limanından araç kiralayabilirsiniz. Bu yöntem nereden geldiğinize ve kaç gün kalacağınıza bağlı olarak biraz daha maliyetli olabilir

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir’in en güzel yerleri sizce nereler? İzmir’de görülmesi gereken yerler, İzmir in gezilecek yerleri say say bitmez. En kötü hiçbir şey yapmadan kordonda gün batımını izle keyifle. Biz size kendimizce güzel bir liste hazırladık, alın hafta sonu 2 gün kullanın, olmadı zamanım var derseniz oturun birkaç güne yayın. Alın, ilginizi çekenlerden İzmir’de günübirlik gezilecek yerler listesini kendiniz oluşturun. Tercih sizin…

Tarihi yönden güçlü bir geçmişe sahip İzmir’de merkezde gezebileceğiniz ve gün sonunda keyifli vakit geçirebileceğiniz, birbirine yakın mesafelerde bulunan belli noktalara gitmek için İzmir Kent Kart kullanmanızı öneririz. Kartı 6 TL’ye alarak içine yükleme yaptıktan sonra hemen kullanımınıza hazır. Böylece, daha düşük bütçeyle ve otopark stresine girmeden şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İzmir’de ne yapılır? Otelinizden sahile inerek şehri keşfetmeye koyulun, bulunduğunuz noktaya göre aşağıdaki sırayı da değiştirebilirsiniz. İzmir gezi rehberi, İzmir turistik yerler ile birilikte İzmir çevresi gezilecek yerler listesi ile birliktedir. Öncelikle İzmir gezilecek yerler listesi kapsamında aşağıdaki listemize göz atın:

1. Fuar Kültür Park

Eskiden fuar alanı olarak kullanılan bu kocaman parkta, çocuk lunaparkı, yürüyüş yolu, dev çınar ağaçları var. Yol yorgunu olduğunuz için ilk buraya gelerek nefes alabilir, sıcaktan bunaldıysanız dev çınarların gölgesinde serinleyebilir, çocuğunuzla geldiyseniz lunaparkta eğlenebilirsiniz. Bilet fiyatları 6-8 TL arasında değişiyor. Fuarlar ise şu anda dediğimiz gibi burada düzenlenmiyor, farklı bir fuar alanına taşınmış. Aklınızda bulunsun.

2. İzmir Saat Kulesi

İzmir tarihi yerler açısından da zengin. İzmir’in tarihi yerleri neresi diye sorarsanız, şehrin adeta sembolü haline gelmiş olan saat kulesi ilk söyleyeceklerimiz arasındadır: 25 metre boyunda ve 1901 yılında Sadrazam Mehmet Sait Paşa tarafından yaptırılmış. Saati ise Almanya hediye etmiş. Gün içinde burada fotoğraf çektirmek isterseniz, neredeyse boş bulmanız imkansız. Hatta gece bile, ama gece manzarası bir harika, her yer ışıl ışıl. Gündüz gördüyseniz, gece de gelmenizi tavsiye ederiz. İzmir’de gezilecek yerler listesi içinde bizce burası başı çekiyor.

İzmir Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi

3. Konak-Karşıyaka Vapur Keyfi

Hazır sahildeyken, hava da kararmadan İzmir kartınızı Konak iskelesinden satın alın, içini doldurun ve püfür püfür vapur keyfini yaşayın. Sadece İstanbul’da değil, İzmir’de de “karşı” söylemi var. Bir deniz havası çok iyi gelecektir. İzmir Karşıyaka gezilecek yerler listesi olarak en önemli söyleyebileceğimiz şeyler Zübeyde Hanım Anıt mezarı, alışveriş caddesi olabilir. Ama çok da fazla bir şey aramayın. Zamanınız varsa geceyi burada bitirin, yoksa geri Konak’a dönün.

4. Konak İskelesi

Karşıyaka’ya giden vapurların kalktığı yer burası. Hem de tarihi bir iskele olduğu için burada vakit geçirebilir, içinde bulunan mağazayı gezebilirsiniz. (bu ziyaretimizde Koton vardı)

5. Konak Sahili & Kordon Boyu

Her kasabada, şehirde bir kordon boyu vardır; ama İzmir’de bambaşka, upuzun ve tam da çiğdem yemelik. Genci, yaşlısı, hippisi, çocuğu, turisti, gezgini akşam herkes orada. El ele, barış içinde ve cııvıl cıvıl; sanki hayat orada akıyor sadece. Gün batımı için daha da erken gelebilirsiniz. (Tabi birkaç gün konaklayacaksanız burası da gün batımı için bir önerimiz olsun; yoksa daha iyisini diğer maddede verdik) Aç geldiyseniz, gidin büfeden alın sandviçinizi, denizi içinize çekin. Seyyar satıcılar, dondurmacılar, bisiklet kiralama gibi imkanlar da mevcut. Ama yürüyün, tadını çıkarın, sağlığınıza da iyi gelecektir hem.

6. Kemeraltı Çarşısı

 İstanbul’un Eminönü’nü andıran, içinde Agora Harabeleri ve Kızlarağası Hanı’nı gezebileceğiniz bir yer. Eminönü dedik ya, işte o derece kalabalık, yan yana envai çeşit şeyler satan ıvır zıvırcı mağazalar, parti malzemeleri, oyuncaklar, tekstil ürünleri gibi birçok şey satın alabileceğiniz bir yer. Sıcakta gezmek zor, ama bir mola istiyoruz derseniz, sizi Kızlarağası Han’ının o serin ve tarihi atmosferine götürelim.

7. Kızlarağası Hanı

Yapı olarak İstanbul’daki Mısır Çarşı’sına benzetebiliriz. İçinde takıcıların, çantacıların, Türk usulü tatlı ve şekerlemecilerin olduğu tarihi bir han. Burada soluklanmak isterseniz, sakızlı Türk kahvesi içebilirsiniz. Yan yana birkaç cafe var burada.

8. Agora Harabeleri

 Çarşıyı ve hanı gezdikten sonraki durağınız Agora harabeleri olmalı. Şanslıysanız bir Kemeraltı Haritası bulabilirsiniz. Buradaki yönlendirmelere göre de ulaşabilirsiniz. Agora, “pazar yeri” anlamına gelir. Kazı çalışmalarının hala devam ettiği yere gitmeden önce bilgi alırsanız iyi olur. Şayet kapanış saati değişebilir. Yoksa hüsrana uğrarsınız. Giriş ücretli ya da müze kartla da girebilirsiniz.

9.Hisar Cami

 Kızlarağası Hanı’nın hemen yanında bulunan cami, 1597‘de yapılmış. Kızlarağası hanına gelmişken buraya da uğrayabilirsiniz.

10. Hevra ve ETS Hayim Sinagogu

Agora harabelerine yakın sayılan bu tarihi sinagoglar dışarıdan sadece beton görünümüne sahip ama yüzyıllara meydan okurcasına ayakta durmayı başarmışlar. Yanlarından geçerseniz fotoğraflarını çekmeyi ihmal etmeyin.

11.İzmir Arkeoloji Müzesi

8500 yıllık geçmişe sahip, Hititlerden İyonlara, Lidyalılardan Perslere kadar birçok uygarlığın izine rastlayabileceğiniz bir müze. İstanbul’dakine gittiyseniz buradakine gitmeniz gerek olmayabilir, tercih yine de sizin. Müze kartınızla giriş yapabilirsiniz. Kapanış saatine yine dikkat edelim. Önceden bilgi almanızda fayda var.

12. Smyrna Antik Kenti

Agora Harabeleri’ne yakın, Eşrefpaşa Caddesi üzerinde bulunan Antik kente mutlaka uğrayın. M.Ö. 3 bin yılına ait yerleşmelere tanıklık etmiş kente ait birçok buluntuyu burada görebilirsiniz.

13.Kadifekale

 Büyük İskender döneminde İzmir’in merkezi Kadifekale’ye alınmış olup 186 metre yüksekliğiyle ve kalın duvarlarıyla görülmeye değerdir. Harika bir manzarası vardır. Yükseklerde olduğu için taksiyle ulaşım daha mantıklı olabilir. Buraya zamanımız kalmadığı için gitmedik ama sizin vaktiniz varsa mutlaka görmelisiniz.

14. Dario Moreno Sokağı

İzmir’de nereye gidilir diyenlere bir önerimiz: Merkezden yürümeyi tercih ederseniz 25-30 dakikalık bir mesafede ama gün sonuna doğru kendinizi yorgun hissediyorsanız taksi kullanmanızı tavsiye ederiz. Kendinizi adeta bir sanat sokağında hissedebilirsiniz. Moreno kim diyorsanız, doğum yeri Aydın olarak bilinen ve sonra annesiyle İzmir’e yerleşen Moreno 1950 ve 1960’larda ünlenip İzmir ve İstanbul’da lüks yerlerde müzisyenlik yapmış. Bu sokakta biraz mola vermek isterseniz alın size mola. Sokağın sonunda tarihi asansör var, asansörle yukarı çıkınca ise sizi bir sürpriz bekliyor. Eğer havanın kararmasına 1-2 saat varsa, buradaki şirin cafelerde açlığınızı bastırabilirsiniz.

15.Tarihi Asansör

 Musevi iş adamı Nesim Levi tarafından Mithatpaşa Caddesi’nin üst katlarına çıkmak isteyenlere kolaylık sağlamak için yapılan Asansör, günümüzde İzmir turistik yerler listesinde en önemli nokta haline gelmiştir. Burada günü batırın, video çekin, bol bol fotoğraf çekin, anı fotoğrafı çekin. Tek gün yetmez, zamanınız varsa bol bol gelin. Harika bir atmosfer. Hemen yukarısındaki sokaktan dik yokuşa çıkan onlarca merdivende oturun, burada da fotoğraf çekinin. Harika bir yer.

14.Beth İsrail Sinagogu

 İzmir’de gezilecek yerler listesinde bir tarihi nokta: Beth İsrail Sinagogu. Tarihi asansörden indikten sonra, sahile gitmeden hemen aradaki sokakta bulunan sinagogu mutlaka ziyaret edin. Burası, İzmir’in en büyük Musevi ibadethanesidir.

15.Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Bu kadar tarihi gezi yeter değil mi; sırada İzmir gecelerine akma var. Bu cadde, Taksim İstiklal’in bir versiyonu. Çeşit çeşit kulüpler, barlar, sandalyeleri dışarı atılmış kafeler sizleri bekliyor. İzmir de gidilecek mekanlar, İzmir’de sevgiliyle gidilecek yerler nereler derseniz, işte bu caddede eşinizle, sevgilinizle gidebileceğiniz birçok eğlence mekanı var. İzmir gece hayatının kalbi burada atıyor. Alkollü ya da alkolsüz içeceğinizi alıp yanında fıstıkla ve sevdiklerinizle bol muhabbetli, sohbetli anların tadını çıkarabilirsiniz. Kafanıza göre bir mekanda oturabilirsiniz, her sokağına girip çıkın, keşfedin. Çekinmeyin etrafı keşfetmekten, nasılsa siz gezmek için geldiniz değil mi?

İzmir Konaklama Önerileri

Aracınızla ya da uçakla geldiğiniz bu güzel şehirde, merkeze yakın bir yerde konaklamanızı öneririz; çünkü malum trafikten aracınızla gezmek de hayli zor olacaktır. Aracınızı otele bırakın; yürüyerek ve toplu taşımaya binerek İzmir’in tadını çıkarın. (Ulaşım detaylarından pratik önerilerimizde bahsedeceğiz.) İzmir kalacak yer bakıyorsanız bizce Konak’tan şaşmayın. İzmir de gezilecek yerler listemize bakarak konaklama yapacağınız en uygun oteli seçebilirsiniz.

 Pratik Öneriler

Mutlaka İzmir Kent alın, 6 TL fiyatı. Çok daha kolay gezebilirsiniz, İzmir merkez dışındaki yerlerde de geçiyor.

Merkezdeki tarihi yerleri gezin.

Konak sahile yakın yerde konaklayın. Fuar bölgesi konaklama için çok avantajlı, oldukça ucuz. Aklınızda bulunsun.

Bir İstanbullu olarak hayatın ne kadar da yavaş ve rahat aktığını hissedebilirsiniz. Kimsenin acelesi yok. Siz de İzmirli olun.

Merkeze 2 gün ayırmanız yeterli, eğer zamanınız varsa buradan merkez dışındaki yerlere gidin.

Yapmadan Dönmeyin

Kordon boyunda çiğdem çitlemeden,

Kemeraltı Çarşısı’ndan alışveriş yapmadan

Kızlarağası Han’ında kahve içmeden

Kadifekale’yi ziyaret edip karşısındaki muazzam İzmir Körfezi’ni izlemeden,

Saat Kulesi’ni görmeden,

Tarihi Asansör’de günü batırmadan,

Kordon’da çiğdem yiyerek yürümeden,

Karşıyaka’ya vapur sefası yapmadan ve martıları beslemeden,

Antik Agora’yı, Smyrna Antik Kentini gezmeden,

Kültürparkta yürümeden,

Kahvaltıda boyoz yemeden,

Meşhur lokma tatlısını yemeden,

Kumrucu Şevki’de kumru yemeden,

Gevrek (simit) – çay ile kahvaltı yapmadan,

Saat Kulesi’ni gece ziyaret etmeden,

İzmir’de günübirlik gezilebilecek yerlere uğraman dönmeyin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir