İstanbul Büyükşehir Belediyesinden Eğitime Destek – Bakım Ve Onarımı Yaptırılan Kadıköy’deki 22 Okulun Toplu Açılışı Törenle Yapıldı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 09, 2023 Yorum Yok

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bakım ve tamiratı yaptırılan Kadıköy’deki 22 okulun toplu açılışı merasimle yapıldı.

Şener Birsöz İlköğretim Okulu’nun bahçesinde yapılan merasimde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Topbaş, İstanbul’un ıstıraplarının kaynağının, nihayet 50 yılda 12 milyon göç almasından kaynaklandığını, buna bağlı olarak da eğitim alanları ve sıhhat ünitelerinin kâfi olmaması üzere bir Fazla Sorun yaşandığını söyledi.

İl sonları içindeki 770 ilköğretim okuluna uygulamalı toplumsal etkinlikler sınıfı yaptırdıklarını kaydeden Topbaş, 100 okula fen, 100 okula fizik ve 100 okula kimya laboratuvarı, 100 okula Atatürk köşesi, 100 okula ses sistemi, 1000 okula İstiklal Marşı, Gençliğe Hitabe, Atatürk portresi ve Türk bayrağı kazandırdıklarını söyledi. Kadir Topbaş, ”260 okulun tamir, bakım ve tamirlerini yaptık. Bu öğretim yılında bir Fazla okulun bahçesine kapalı spor salonu yapma adımları attık. 120 okulun bahçesine kapalı spor salonu yapıyoruz” dedi.

-KADIKÖY’DE Yekün 37 OKUL-

Geçen Yıl 15, bu Yıl 22 Okul olmak üzere Kadıköy’de Yekün 37 okulun bakım ve tamirlerini gerçekleştirdiklerini Anlatım eden Topbaş, Kadıköy’de de Yekün 10 okulun bahçesine spor salonu yapılacağını bildirdi.

Topbaş, salonlardan ders saatleri dışında etrafta yaşayanların ve velilerin de yararlanabileceğini, tıpkı vakitte bu salonların konferans, tiyatro ve konser gayeli kullanılabileceğini Anlatım etti.

Eğitime verdikleri Ehemmiyet çerçevesinde İSMEK kurslarına 120 bin kursiyerin devam ettiğini belirten Topbaş, Tekrar bu Yıl 35 bin şahsa okuma-yazma öğretildiğini, ayrıyeten bu eğitim yılında 37 bin 500 öğrenciye burs verildiğini söyledi.

Kadir Topbaş, 9 Haziran Cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da iştirakiyle okullarında 1, 2 ve 3’üncü olan 9 bin öğrenciye bisiklet dağıtacaklarını kaydetti.

Kadıköy’de 170 okulun bakım ve tamire gereksinimi olduğunu belirten Topbaş, bu okulları birer birer onaracaklarını söyledi. Yeni dersliklere muhtaçlık duyulduğunu anlatan Topbaş, fiziki ve altyapı eksikleri bulunan bir Fazla Okul olduğuna dikkat çekerek, Amel adamlarını, hayırseverleri eğitime dayanak vermeye çağırdı.

-ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER-

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Topbaş, öğrencilere de seslenerek, şu tavsiyelerde bulundu:

”Yakında karne alacaksınız ve tatile gireceksiniz. Tatil demek, ‘miskinlik, Yan yatmak’ demek değil. Sakın kitabınızı elinizden bırakmayınız. çok okuyunuz. Dünya ile yarışıyoruz. Bu yarışta artık sizler öncüler olmalısınız. Bu adımları sizler atacaksınız. Kendinizi Fazla düzgün halde yetiştirmek durumundasınız. Kendinize gerçek düzgün hoş arkadaşlar seçin. Arkadaşınıza dikkat edin. Arkadaşlarınız yanlış yollarda yanlış şeyler yapıyorlarsa onları İkaz edin. İkazınızı dinlemiyorlarsa onlardan ayrılın.”

-ÖSS İÇİN ALINAN TEDBİRLER-

Kadir Topbaş, 18 Haziran Pazar günü yapılacak öğrenci Seçme Sınavı’na (ÖSS) girecek öğrenciler ve ailelerine yönelik bir sıra önlemler alındığını da bildirdi.

İETT otobüslerinin imtihana girecekler için Kadıköy, Harem Otobüs Terminali, Bayrampaşa Aka İstanbul Otogarı, Taksim, Eminönü ve Beyazıt meydanlarından 26 ilçeye ve semt merkezlerine fiyatsız olarak sefer yapacağını kaydeden Topbaş, ayrıyeten İDO’nun Belde sınırları vapurları ile tramvay ve metro sınırlarında da İmtihan günü fiyatsız ulaşım imkanı sağlandığını söyledi.

Topbaş, imtihanın yapılacağı bütün ilçe ve semtlerde hiçbir halde su kesintisi yapılmayacağını da belirterek, 17-18 Haziran günlerinde Harem Otobüs Terminali, Bayrampaşa Aka İstanbul Otogarı ile Kadıköy Eminönü, Beyazıt, Mecidiyeköy, Üsküdar ve Bakırköy meydanlarında imtihana girecek olanlar ve ailelerine rehberlik hedefiyle taşınabilir müracaat merkezleri kurulacağını söyledi.

-SEYYAR SATICILARA YASAK-

Sınav yapılacak merkezlerin etrafının pak tutulacağını ve İmtihan esnasında işportacı ve seyyar satıcıların satış yapmalarına müsaade verilmeyeceğini Anlatım eden Topbaş, ayrıyeten İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Çamlıca, Fethipaşa, Gözdağı, Florya, Arnavutköy, Kasımpaşa, İstinye ve Beykoz’daki toplumsal tesislerinde imtihana girecek Talebe ve aileleri için İmtihan gününe mahsus olmak üzere yüzde 20 indirim uygulanacağını bildirdi.

Topbaş, zabıta gruplarının de bu kapsamda İmtihan salonları etrafında görevlendirileceğini belirterek, ayrıyeten İmtihan yapılacak okulların yakınlarındaki imal işleri ve şantiye çalışmalarına Uzaklık verileceğini söyledi.

Kadıköy Belediye Lideri Selami Öztürk de, okulların, müfredatları Yine ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı kalacak formda Muallim takımı ve fiziki şartları bakımından Lokal idareye bağlanması gerektiğini söyledi.

Konuşmalardan sonra Kadir Topbaş, Kadıköy Kaymakamı Kasım Esen, İlçe Belediye Lideri Selami Öztürk ve İlçe ulusal Eğitim Müdürü Zeki Gürsül birkaç öğrenciyle Birlikte bakım ve tamiratı yapılan 22 okulun tamamını temsilen Kırmızı bir kurdele keserek açılışlarını yaptılar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çatı kaplaması, su tesisatının yenilenmesi, parke döşenmesi, kapı ve pencerelerin değiştirilmesi, boya ve badanaların yenilenmesi üzere Türlü bakım ve tamiratları yapılan 22 okulun bu masraflarının, 1.5 milyon YTL’ye mal olduğu bildirildi.

Kaynak: AA / Yeni

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir