Honda Hornet yeniden Türkiye’de

Genel, Gezilecek Yerler Mar 17, 2023 Yorum Yok

Honda‘nın birinci Kez 1998 yılında Avrupa yollarına çıkan Hornet modeli yenilenen dizaynıyla Türkiye yollarına Geri dönüyor.

Kompakt ve naked şekliyle kullanıcıların beğenisini kazanan Hornet, yıllar içerisinde Honda mühendislerinin teknolojileri ile geliştirilerek markanın mirasındaki Değerli modellerden biri haline geldi. İtalya Roma’daki Ar-Ge tesisinde Özellikle genç şoförlerin beklentileri doğrultusunda güçlendirilen ve tasarımı yenilenen CB750 Hornet, keskin çizgilere sahip minimalist Görünüm ile Çağdaş bir streetfighter şeklini ortaya koyuyor.

HondanCB750 Hornet yeni tasarımı ve güçlenen motoruyla 243 bin TL’den başlayan fiyatı ve Parlak İnci Beyazı, Grafit Siyah ve Sarı olmak üzere üç renk seçeneği ile Honda bayilerindeki yerini alıyor.

Honda mühendisleri, Hornet’e Enlem iki silindirli bir motor geliştirdi. 92 at gücüne ulaşan yeni Hornetnorta periyotlarda yüksek çekiş gücüyle pratik bir kullanım sunmak üzere tasarlandı. Büsbütün yenilenen kompakt ve hafif iki silindirli 755 cc motora sahip Hornet, 9500 d/d’de ürettiği 92 HP (67,5 kW) azamî Güç ile mirasını muhafazaya devam ediyor. Motor tıpkı vakitte 7250 d/d’de 75 Nm tork kıymetiyle alt ve orta dönemler iç bütün sürüş şartlarında yüksek çekiş gücü sunuyor.

CB750 Hornet’te Özel egzoz ile Birlikte patentli Vortex Akış Kanalları hava akışını hava kutusuna eşit olarak dağıtarak hisli gaz reaksiyonu ve yüksek çekiş gücü sağlıyor. İki silindirli motorda CBR1000RR-R Fireblade modelinden aktarılan Nikel-Silisyum karbür kaplamadan yararlanılırken; 8 supaplı silindir başı sayesinde bütün bunlar kompakt bir yapıda bir ortaya geliyor. Kaydırmalı debriyaj özelliği, yumuşak bir His sunarken; vites geçişlerde kolaylık ve Misli fren yahut süratli vites düşürme anında arka tekerleğin kilitlenmemesini sağlıyor. Hornet, 4,35 lt/100km yakıt tüketimi bedeli (WMTC modu) ve 15,2 litrelik yakıt deposuyla 340 km’nin üzerinde bir menzil sunuyor.

Yeni Hornet’te ayrıyeten, 4 farklı sürüş modu bulunuyor. Entegre Ön Tekerlek Kalkış Denetimi ile programlı Motor Gücü, Motor Freni ve Honda Seçilebilir Tork Denetimi kombinasyonlarını içeren Standart, Spor ve Yağmur sürüş modunun yanı Dizi sunulan Kullanıcı modunda ise şoförün şartlara ve sürüş üslubuna Müsait olarak tercih ettiği kombinasyon seçilebiliyor. Bu modlar, sol gidon anahtarı ve TFT ekranı üzerinden yönetilebiliyor.

Eşekarısı kanadından esinlenilerek tasarlanan yakıt deposunun çizgileri imza niteliği taşırken; keskin dizaynlı ön grenaj ve şık kuyruk tasarımı modelin çizgilerini yansıtıyor.

Yalnızca 16,6 kilogram iskelet tartısına sahip olan yeni Hornet’in, motor performansını yansıtacak formda ayarlanan yeni hafif çelik elmas bir iskeleti bulunuyor. Dik sürüş konumuna Müsait 795 mm sele yüksekliği ile doğal oturma durumu için geride konumlandırılan ayaklıklar ve geniş gidonlar farklı şoförlerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Çeviklik ve Geri bildirim için yeni çelik salıncakla Bir arada ayarlanabilir ön yüke sahip arka amortisör, keyifli sürüş Vaad ediyor. LED aydınlatmalar ve sinyaller otomatik olarak kapanırken; sürüş güvenliği için ise Acil durum Fren Sistemi bulunuyor.

Honda Akıllı Telefon Sesli Denetim Sistemi (HSVCS) aracılığı ile hem Android hem de birinci Defa IOS aygıtlar için sunulan gelişmiş bağlanabilirlik özellikleri ile pratik, okunaklı ve bütün sürüş bilgilerini şoföre anlık olarak aktaran 5 inçlik yüksek çözünürlüklü TFT renkli ekran sürüş keyfini destekliyor. Şoförün tercihine nazaran analog yahut grafik bar olmak üzere dört tip hız/devir ekranının yanı Dizi yakıt göstergesi/tüketimi, sürüş modu seçimi/motor parametreleri, vites seçimi ve Çağ sayacında vites değişim uyarısı bilgileriyle gösterge ekranı kişiselleştirilebiliyor. Panel, sol gidondaki kumanda üzerinden yönetilirken; Honda Akıllı Telefon Sesli Denetim Sistemi (HSVCS) sayesinde sürüş anında telefon görüşmeleri, iletiler, müzik ve navigasyonun sesli denetimi üzere fonksiyonlara erişim sağlanabiliyor.

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir