Fransa’da Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler için oy verme işlemleri sürüyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 06, 2023 Yorum Yok

Fransa‘da başşehir Paris ve 5 kentte Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Devre Milletvekili Seçimleri için oy Eda süreçleri devam ediyor.

Paris, Marsilya, Strazburg, Lyon, Nantes ve Bordo kentlerinde Türkiye’deki 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve 28. Devre Milletvekili seçimleri için 27 Nisan’da başlayan oy Eda süreci, 9 Mayıs saat 21.00’e kadar devam edecek.

Türk seçmenler ülkenin farklı kentlerinden Paris’e oy vermeye geliyor

Paris’teki seçim merkezinde Ile-de-France bölgesinin yanı Dizi Orleans, Reims, Tours, Dreux ve Dijon üzere kentlerden gelen Türk seçmenler oy kullanıyor.

Vatandaşların Fazla Çok beklemeden süratli halde oy verebilmesi ismine bu Yıl ek tedbirler alındı.

Hafta içi 10 olan sandık sayısı, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde 15’e çıkıyor. Böylece Paris seçim merkezinde hafta sonu tıpkı anda 40 şahıs oy kullanabiliyor.

Fransa‘da resmi tatil olan 8 Mayıs’ta da vatandaşlar Paris’te 15 sandıkta oy verebilecek.

Polisin aldığı tedbirler kapsamında, konsolosluğunun bulunduğu sokağın giriş ve çıkışları araç trafiğine kapalı. Konsolosluğun etrafında sabit polislerin yanı Dizi devreye gezen polisler de bulunuyor.

Türk nüfusunun kalabalık olduğu Strazburg’da da oy süreçleri sürüyor

Yoğun Türk nüfusunun bulunduğu Strazburg’da seçmenler oy vermeye devam ediyor.

Türkiye’nin Strazburg Başkonsolosluğunun Twitter’dan yaptığı açıklamaya nazaran, Fransız Mahallî makamlarınca alınan Emniyet önlemleri kapsamında Strazburg Başkonsolosluğunun etrafındaki birtakım bölgeler 6-9 Mayıs tarihlerinde trafiğe ve araç parkına kapatıldı.

Engelli ve İhtiyar vatandaşlar için Laf konusu uygulamada esneklik sağlanabilecek.

800 bin civarında Türk vatandaşının yaşadığı Fransa’da, 397 bin 86 Türk seçmen bulunuyor.

Fransa, “yurt dışında en Fazla Türk seçmenin bulunduğu 2. ülke” pozisyonunda.

Fransa’daki oy pusulalarının 10 Mayıs’ta Türkiye’ye hava yoluyla gönderilmesi planlanıyor. Oyların sayılması süreci 14 Mayıs’ta Türkiye’de yapılacak.

2018’de Türkiye’deki Cumhurbaşkanı ve 27. Devre Milletvekili genel Seçimleri’nde Fransa’da yaşayan Türk seçmenlerin yüzde 47,3’ü sandığa gitmişti.

Kaynak: AA / Esra Taşkın – Aktüel

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir