Filistinli Hamdan, küçük yaşta başladığı kunduracılığı yarım asırdır sürdürüyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 26, 2023 Yorum Yok

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde 10 yaşından beri ayakkabıcılık yapan Filistinli Halil Hamdan, Ufak dükkanında yok olmaya Çehre tutan mesleğini yarım asırdır devam ettiriyor.

Gazze’deki Aka Ömer Mescidi’ne bakan 5 metrelik Ufak dükkanında 25 yıllık makinesiyle ayakkabıcılık yapan 65 yaşındaki Hamdan, zanaatını ayakta tutmaya çalışıyor.

Babasının el verdiği kunduracılığı 10 yaşından bu yana itinayla devam ettiren Hamdan, evvelce klâsik el üretimi ayakkabı üretirken, artık daha Fazla tadilatıyla ilgileniyor.

Ayakkabının yanında çanta tadilatı da yapan Hamdan, dar gelirlilerin yenisini almak yerine eskisini Tamir ettirme isteğini karşılayarak geçimini kazanıyor.

AA muhabirine konuşan Hamdan, çocukluğundan bu yana kunduracılık yaptığını, Çağdaş hayatın gelişmesi ve ithal malların artmasıyla ayakkabı üretimini bırakıp artık sırf tadilatla ilgilendiğini belirtti.

Lise tahsilini tamamlayıp üniversiteye başlayan lakin ekonomik şartlar nedeniyle 2. sınıfta okulu bırakmak zorunda kalan Hamdan, aslında ustanın marifet ve tecrübesini geliştiren, insanları ve gereksinimlerini anlamayı sağlayan zanaatını diplomayla taçlandırmasının Değerli olduğunu lisana getirdi.

“Burada babamla geçirdiğim çocukluğum var”

Küçük dükkanında yarım asır geçiren Hamdan, burada babasıyla anılarının hala canlı olduğunu belirterek, “Bu dükkanda babamla geçirdiğim çocukluğum, geçmiş hoş anılarım var.” dedi.

Babasının birinci Evvel Öbür bir yerde dükkan açtığını, 1961’de ise Aka Ömer Mescidi’ne bakan bu dükkana geçtiğini aktaran Hamdan, dükkanının pozisyonunun tarihi açıdan ve işlek bir yerde bulunması açısından da âlâ olduğuna işaret etti.

Babasıyla, ayakkabı üretiminde uzun yıllar çalıştığını belirten Hamdan, 1990 yılında babasının vefat etmesinin akabinde yalnızca ayakkabı ve çanta tadilatı yapmaya başladığını söyledi.

O periyotta insanların Çin üretimi ucuz eserlere yöneldiğini aktaran Hamdan, ekonomik durumun ise bu vakte kıyasla düzgün ve insanların alım gücünün daha yüksek olduğunu kaydetti.

Hamdan, yerli olarak ayakkabı üretiminin de daha değerliye geldiğini, bu nedenle tadilatın karlı olduğunu Anlatım etti.

“İnsanlar yeni ayakkabı almak yerine tamirini tercih ediyor”

Halihazırda bir kız öğrencinin Okul çantasının tadilatını yaptığını belirten Hamdan, orta ve yoksul sınıftan ayakkabı ve çanta tadilatı için gelen Fazla sayıda müşterisi bulunduğunu aktardı.

“İnsanlar yeni ayakkabı almak yerine yüksek fiyata aldıkları az ziyan görmüş ayakkabılarını Tamir ettirmeyi tercih ediyor.” diyen Hamdan, tıpkı biçimde yeni çanta almak yerine Ufak hasarların tadilatını yaptırmak istediklerini aktardı.

Tadilat fiyatlarının de Gazzelilerin ekonomik durumuna Müsait olduğunu Anlatım eden Hamdan, okul, tatil başlangıcı ve Ulusal günlerde müşterilerin arttığını söyledi.

Kaynak: AA / Nour Mahd Ali Abu Aisha – Yeni

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir