Filipinler’de, 67 Bin Yıl Evvel Yaşamış Yeni Bir İnsan Çeşidi Bulundu

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Eki 27, 2022 Yorum Yok

Filipinler’in Luzon adasında jenerasyonu tükenmiş yeni bir insan tipi bulundu.

Adadaki bir mağarada bulunan 13 fosil kemik ve diş kalıntısı, “Homo luzonensis” ismi verilen yeni cinsin birinci beşerlerle, daha yakın periyotta yaşamış insanlarınkine benzeri fizikî özelliklere sahip olduğuna işaret ediyor. Bilim mecmuası Nature’da yer alan bulgulara nazaran, Callao mağarasında bulunan iskelet kesimleri ve dişler, 50 bin ile 67 bin yıl öncesindeki bir periyotta yaşamış üç yetişkin ve bir çocuğa ilişkin.

ÜÇ DÖRT CİNSİN DAHA OLDUĞUNU GÖSTERİYOR

Bilim beşerlerine nazaran, bu buluş birinci insanların Afrika’dan Güney Doğu Asya’ya uzanan bir seyahate çıktığının da göstergesi.

Araştırmacılara nazaran, dişler ve iskelet kesimleri, bölgedeki evrim sürecinin sanılandan çok daha karmaşık olduğunu ve birinci insanların geldiği devirde burada üç-dört tıbbın daha olduğunu gösteriyor.

KEMİKLER, 50-67 BİN YIL ÖNCESİNE İLİŞKİN

Bu tiplerden biri “Hobbit” ismi verilen ve 50 bin yıl öncesine kadar Endonezya’nın Flores adasında yaşayan Homo floresiensis.

Bilim mecmuası Nature’da yer alan bulgulara nazaran, Callao mağarasında bulunan iskelet modülleri ve dişler, 50 bin ile 67 bin yıl öncesindeki bir devirde yaşamış üç yetişkin ve bir çocuğa ilişkin.

TIRMANMA EN BESBELLİ ÖZELLİKLERİ ARASINDA

Bulunan kesimler ortasında dişlerin yanı sıra el ve ayak kemikleriyle kırık bir kalça kemiği de var.

Uzmanlara nazaran, “Homo luzonensis” yakın vakitte yaşamış insanlarınkine misal fizikî özellikler gösteriyor.

Lakin bu cins, Afrika’da 2-4 milyon yıl evvel yaşayan ve iki ayağı üzerinde yürüyen maymun gibisi Australopithecus’lar ve Homo çeşidinin birinci üyelerinkine misal özellikler de taşıyor. Homo Luzonensis’in el ayak ve ayak parmaklarının kavisli olması tırmanmanın bu çeşit için değerli bir aktivite olduğuna işaret ediyor. Tırmanma, Australopithecus’ların da en bariz özellikleri ortasında yer alıyor.

Bilim beşerlerine nazaran, Australopithecus gibisi bir tıbbın Güney Doğu Asya’ya ulaşmış olması insan ailesi ağacında Afrika’yı birinci kimin terk etiğine ait tezleri değiştirebilecek nitelikte bir gelişme.

Daha evvel Homo erectus’un, Afrika’dan ayrılan birinci çeşit olduğu düşünülüyordu.

Luzon adasına yalnızca denizden ulaşılabilmesi insanların buraya nasıl geldiği konusunda da soru işaretleri doğuruyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir