Eskişehir’de turizm sezonu açıldı: 60 binden fazla turist ziyaret etti

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 03, 2023 Yorum Yok

Turizm döneminin başlamasıyla Bir arada on binlerce yerli ve yabancı turist Eskişehir‘i ziyaret ederken, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile birleşen 3 günlük tatil periyodunda de kentin turistik merkezlerini 60 binden Çok şahıs gezdi.

Eskişehir, turizm döneminin başlamasıyla Bir arada ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Resmi tatil olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile Bir arada 3 güne çıkan tatil müddetinde kentte turist yoğunluğu yaşandı. Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin turistik merkezler, 3 günlük tatil müddetince 60 binden Çok ziyaretçiyi ağırladı.

Ziyaretçiler, tarihi Odunpazarı bölgesindeki müzeler başta olmak üzere Sazova ilim Kültür ve Sanat Parkı, Kentpark, Porsuk Çayı gondol ve bot çeşitlerine ağır İlgi gösterdi. Büyükşehir Belediyesi’nin tematik müzeleri; Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Kurtuluş Müzesi, Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir Hamam Müzesi, kent Belleği Müzesi, İmren Erşen Oya Müzesi, Berna Türemen Kedi Sanat Konutu ve Ali İsmail Türemen Mavi Sanat Meskeni İlgi görürken, müzeler de Yekün 17 bin 500 ziyaretçiye mesken sahipliği yaptı.

Ziyaretçilerin ağır olduğu bir diğer nokta ise Kentpark ve Sazova ilim Kültür ve Sanat Parkı oldu. Ziyaretçilerin parklara Aka İlgi gösterdiğini belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Masal Şatosu’nu 11 bin 250, ilim deney Merkezi’ni 2 bin 500, Sabancı Uzay Konutu’nu bin 250, Hayvanat Bahçesi’ni ise 21 bin ziyaretçinin gezdiğini bildirdi. 3 günlük tatil mühletince 3 bin 500 şahıs gondol, 3 bin 100 şahıs de Esbot ile Porsuk Çayı’nda kent tipi yaptı.

Eskişehir’de yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktan Aka Sevinç duyduğunu belirten EBB Lideri Yılmaz Büyükerşen, şunları söyledi:

“Türkiye’nin dört bir yanından başta olmak üzere yerli ve yabancı turistleri kentimizde ağırlamaktan Fazla memnunuz. Bahar aylarındayız ve turizm dönemi açıldı. Aka değişim yaşayan Eskişehir, oluşturduğumuz turistik merkezlerimizle hem Yurt içinde hem Yurt dışında artık tanınan, tercih edilen ve görülmesi gereken bir yer olarak gösteriliyor. Bunu turizm hareketliliğinden de görüyoruz. Sırf hafta sonları değil artık haftanın 7 günü kentimizde turistleri görebiliyoruz. Bilhassa turizm döneminin başladığı bu günlerde herkesi Eskişehir’e Davet ediyorum. Parklarımız, müzelerimiz, bot ve gondollarımızla, sizleri çağdaş, Cumhuriyet kenti Eskişehir’e bekliyoruz.”

Kaynak: ANKA / Turizm

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir