Dünyanın En Şişman Papağan Tipi, Yok Olmaktan Kurtuldu

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Eki 26, 2022 Yorum Yok

‘Dünyanın en şişman papağanları’ olarak isimlendirilen kakapolar, birkaç yüzyıl öncesine kadar Yeni Zelanda’nın en yaygın kuşlarındandı. Bugün sayıları 147’ye kadar düştü. Fakat hükümetin uyguladığı başarılı bir muhafaza programı sayesinde kuşaklarını sürdürme talihlerinin arttığı belirtiliyor.

Bu yıl 76 kakaponun dünyaya geldiği ve 60’ının yetişkinliğe ulaşmasının beklendiği açıklandı. Uzmanlar bunun büyük bir muvaffakiyet olduğunu söylüyor. 50 dişi kuştan 49’u yumurtladı. Birtakım kuşların iki defa yumurtladığı belirtiliyor. En fazla kuşun yumurtadan çıktığı 2016’da 37 yavru dünyaya gelmişti.

7’Sİ DIŞINDA HEPSİ TABİATTA YAŞIYOR

Muhafaza programı çerçevesinde ülkedeki tüm kakapolara çip takıldı. Gen haritaları çıkarılan tüm kuşların Ruth, Hoki, Suzanne ve Zephyr üzere isimleri var. Yedisi dışında tümü ömürlerini tabiatta sürdüren bu hayvanlar yuvalarından 24 saat izleniyor. Ayrıyeten vazifeliler, her gece tüm kuşların yuvalarını denetim ediyor. Kimi hayvanlara yardımcı üreme tedavisi uygulanıyor.

“HAYVANLARA ÖZEL HAYAT BIRAKMADIK” ‘

Programın sorumlularından Dr. Andrew Digby, “Hayvanlarda özel hayat bırakmadık. Dünyanın neresinde olursam olayım, hangi kakaponun dün gece kimle çiftleştiğini, çiftleşmenin ne kadar sürdüğünü ve ne kadar başarılı olduğunu görebiliyorum” dedi.

Yüzyıllar içindeki avlanma, ormansızlaşma ve öbür zararlılarla gayret için ülkeye getirilen başka hayvanların akınlarına uğramaları nedeniyle jenerasyonları önemli biçimde tehlike altında olan kakapolar, karizmatik görünümleriyle baykuşa benzeyen gece kuşları.

Muhafaza programı çerçevesinde, ormanlık alanlara bu hayvanların en sevdiği yiyecek olan kozalak tohumlarının ekildiği belirtiliyor. Programla, hayvanların sayısının, kuşaklarının devamı için kritik eşik olarak görülen 500’e çıkarılması hedefleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir