Dünyaca ünlü Sümela Manastırı geceleri ışıl ışıl olacak

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 24, 2023 Yorum Yok

Türkiye‘nin Kıymetli inanç turizmi rotalarından Sümela Manastırı, yapılan ışıklandırma çalışmasıyla dik yamaçtaki ışıltılı imgesiyle geceleri de dikkati çekecek.

Trabzon’un Maçka ilçesindeki Karadağ’ın Altındere Vadisi’nde 300 metre yükseklikte kayalar oyularak inşa edilen Sümela Manastırı, her mevsim konuklarına tabiat, tarih ve kültürü bir ortada sunuyor.

UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde de yer Meydan manastır, kaya düşme riskine karşı Eylül 2015’te ziyarete kapatıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Şubat 2016’da başlatılan onarımda Etraf düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması, güçlendirilmesi projelerinin birinci etabı tamamlanarak avluya kadarki kısmı Mayıs 2019’da, ikinci etap çalışmalarının Kıymetli kısmının sona ermesiyle manastırın yüzde 65’lik kısmı 28 Temmuz 2020’de, İç avluyu kapsayan üçüncü etabı ise 1 Temmuz 2021’de ziyarete açıldı.

Kaya düşme riskine rağmen 1 Kasım 2021’de tekrar kapatılarak onarıma alınan tarihi manastırda, tehlike oluşturan kayalar çelik halatlarla sabitlendi, kaya tutucu bariyerler inşa edildi. Bu çalışmaların da tamamlanmasıyla 1 Mayıs 2022 prestijiyle ziyaretçilerine yine kapılarını açan manastır, kapalı devirlerinde dahi yerli ve yabancı turistlerin seyahat rehberinde birinci sırada yer aldı.

Sümela Manastırı gece imgesiyle de İlgi çekecek

Manastırda daha Evvel çalışma yapılmamış “mezarlık şapeli” ile el değmemiş duvar fotoğraflarına sahip “saklı şapel” olarak nitelendirilen iki yapıda da hafriyat ve paklık çalışmaları gerçekleştirildi.

Ekiplerce manastırda, fresklere yazılan isimlerin silinmesine yönelik de çalışma yürütülüyor.

Manastırın içerisindeki çalışmalar devam ederken Etraf düzenlemesi de hızlandırıldı. Bu kapsamda turizmde Fazla daha ön plana çıkmak ismine manastırın ışıklandırılması tamamlandı.

İç, dış, su kemerleri ve Etraf aydınlatması yapılan Sümela, dik yamaçtaki ışıltılı manzarasıyla geceleri farklı bir hoşluklar sunacak.

“Işıklandırma projesi hizmete girmiştir”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Tamer Erdoğan, AA muhabirine, Sümela Manastırı’nın bulunduğu pozisyon prestijiyle eşsiz bir hoşluğa sahip olduğunu söyledi.

Manastırın inanç turizmi açısından kıymetine dikkati çeken Erdoğan, bu kapsamda Sümela Manastırı’nın bölge ve ülke turizmine katkı sağladığını Anlatım etti.

Erdoğan, manastırdaki onarım çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri aktardı:

“Manastırın kaya yamaçları temizlenerek çelik File kafeslerle müdafaa altına alınmıştır. Daha sonraki evrede ise manastırın içerisindeki kısımların onarımıyla manastırın İç ve Hariç kısımlarının onarımı büsbütün bitmiştir. Fresklerin paklık çalışmaları ise hala devam etmektedir.”

Sümela Manastırı’nın 2016’da başlayan onarım çalışmaları nedeniyle kapalı olan ziyaretçi girişlerinin 1 Mayıs 2022’de tekrar başladığını aktaran Erdoğan, bu müddette Sümela Manastırı’nın 340 bin ziyaretçiye mesken sahipliği yaptığını kaydetti.

Erdoğan, Sümela Manastırı’nın ışıklandırıldığını da vurgulayarak, şunları söyledi:

“Son kademe Bakanlığımızın yapmış olduğu, Sümela Manastırı’nın doğal, eşsiz hoşluğunu ortaya çıkarmak için bir ışıklandırma projesidir. Bugün prestijiyle ışıklandırma projesi hizmete girmiştir. Gecesi başka, gündüzü farklı, bulunduğu pozisyon prestijiyle eşsiz hoşluğa sahip olan manastırımız ziyaretçilerini bekliyor.”

Işıklandırma çalışmasının yaklaşık 8 ayda tamamlandığına dikkati çeken Erdoğan, “Bakanlığımızın teknik grubunca Fazla dikkatli ve titiz çalışmalar sonucunda ışıklandırma çalışmasının teknik altyapısı bitirildi. Şu Lahza ışıklandırmalarımız hazır. İnşallah 2023’ün Fazla daha uygun geçeceğini düşünüyoruz.”

Sümela Manastırı

Karadağ’ın eteklerinde vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanlık alanda bulunan Sümela Manastırı, Kamu ortasında “Meryem Ana” ismi ile biliniyor.

Kaynaklara nazaran, Sümela Manastırı’nın 18. yüzyılda birçok kısmı yenilendi, kimi duvarları fresklerle süslendi. 19. yüzyılda Aka binaların eklenmesiyle manastır ihtişamlı bir Görünüm kazandı. Bu devirde nihayet biçimini Meydan manastır, pek Fazla yabancı seyyahın ziyaret ettiği, yazılara bahis olan bir yer haline geldi.

Sümela Manastırı, anne kaya kilisesi, birkaç şapel, mutfak, Talebe odaları, misafirhane, kütüphane ile kutsal ayazma üzere kısımlardan oluşuyor. Mağara ve şapellerin duvarlarındaki fresklerin 12. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar farklı devirlere ilişkin oldukları düşünülüyor.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir