geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un ismi Bakü’de yaşatılacak

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un ismi Bakü’de yaşatılacak

admin admin -
17 0

Kırgızistan, dünyaca Ünlü müellifleri Cengiz Aytmatov’un isminin, doğumunun 95. Yıl dönümünde Azerbaycan‘ın başşehri Bakü’de bir caddeye yahut parka verilmesini istedi.

Meclis Milletlerarası Bağlar, Savunma, Emniyet ve Göç Komitesi Lideri Ulan Primov, Azerbaycan‘ın Bişkek Büyükelçisi Latif Gandilov ile bir ortaya geldi.

Primov, burada yaptığı konuşmada, Kırgızistan ve Azerbaycan halklarının kardeş olduğunu, derin tarihi kökler ve kültürel geleneklerle birbirlerine bağlı olduklarını vurguladı.

Bu Yıl müellif Cengiz Aytmatov’un doğumunun 95. Yıl dönümünün bir sıra etkinliklerle kutlanacağını belirten Primov, Azerbaycan’ın başşehri Bakü’deki merkezi caddelerden birine yahut bir parka, Cengiz Aytmatov’un isminin verilmesini istedi.

Azerbaycan’ın Bişkek Büyükelçisi Gandilov da müellifin anısının yaşatılması konusunun, en üst seviyede ele alındığını söyledi.

Öte yandan Gandilov, bu Yıl 10 Mayıs’ta Azerbaycan’ın Ulusal önderi Haydar Aliyev’in doğumunun 100. Yıl dönümü hasebiyle dünyanın her yerinde anma aktiflikleri düzenleneceğini anlattı.

Bu kapsamda, Kırgızistan Meclisinde bir konferans düzenlenmesini istediklerini belirten Gandilov, Komite Lideri Primov’un bu hususta dayanağını aldı.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir