geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. Diyarbakır’da 8 yıl sonra ilk defa Paskalya Bayramı kutlandı

Diyarbakır’da 8 yıl sonra ilk defa Paskalya Bayramı kutlandı

admin admin -
24 0

Diyarbakır‘da 8 Yıl sonra birinci sefer Paskalya Bayramı kutlandı

DİYARBAKIR – Diyarbakır’daki Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde, 2015-2016 yılında yaşanan hendek olaylarından sonra birinci sefer 8 Yıl ortanın gerisinde Paskalya Bayramı kutlandı.

Diyarbakır’daki Surp Giragos Ermeni Kilisesi, 2015-2016 yılında meydana gelen hendek olaylarında Aka ziyan gördü ve kullanılamaz hale gelmişti. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın takviyesiyle kilise onarılıp geçen Yıl açılmıştı.

Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde bugün, 8 Yıl ortadan sonra birinci kere Paskalya Bayramı kutlandı. Onlarca vatandaşın katıldığı aktiflikte, mumlar yakılıp istek tutuldu.

Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı reis Yardımcısı Ohannes Gafur Ohanyan, 2015’ten bu yana, Sur’daki hadiselerden sonra uzun mühlet sur bölgesinin kapalı kaldığını hatırlattı.

Kilise’nin Fazla ziyan gördüğünü belirten Ohanyan, 2-3 sene de onun tamiratı derken 8 Yıl sonra birinci sefer bu yerde paskalya yapmış olduklarını söyledi.

Mutlu olduklarını Anlatım eden Ohanyan, şöyle konuştu:

“Dolayısıyla memnunuz. Bugün Bayağı Fazla coşkulu, Fazla keyifli geçti. Paskalyalar Tüm dinlerdeki oruç periyodunun sona ermesiyle Birlikte bayramların yapılıyor olmasıdır. Bizimki de o denli bir bayram. Bu bayram Bayağı keyifli geçti. Tüm din, inanç, ırk, farklı kısımlardan beşerler buradaydı. Herkes birlikte bayramını kutladı.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir