Afyonkarahisar’ın yeni müzesi açılış için gün sayıyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 09, 2023 Yorum Yok

Kültür ve Turizm Bakanlığı yatırımıyla üretimi tamamlanan yeni Afyonkarahisar Müzesi, bu ay içerisinde ziyaretçi kabul etmeye başlayacak.

Kentte 1933-1970 yılları ortasında Taş Medrese’de bulunan Afyonkarahisar Müzesi, 1971 yılında taşındığı Kurtuluş Caddesi’ndeki binada uzun yıllar ziyaretçilerini ağırladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının yatırımıyla Afyonkarahisar-İzmir kara yolu üzerine 25 bini kapalı olmak üzere 55 bin metrekarelik bir arazi üzerine yeni müze inşa edildi.

Yapımı tamamlanan yeni müze binasına, ortalarında Kibele, Herakles ve Zeus heykellerinin de bulunduğu yapıtların taşıması hisli formda bir ay mühlet içinde yapıldı.

Müzede, Paleolitik Periyoda kadar uzanan yapıtlarla Birlikte Eski Tunç Çağı, Hitit, Frig, Pers, Lidya, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı periyotlarından yaklaşık 49 bin modül eser sergilenecek.

Afyonkarahisar Müzesinde interaktif teşhir çalışmaları sayesinde görme engelliler için sesli betimlemeyle manisiz müze oluşturuldu. Ayrıyeten Okul çağındaki öğrencilere yönelik müze içinde eğitim aktiviteleri de planlandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, AA muhabirine, Afyonkarahisar’ın pek Fazla medeniyete mesken sahipliği yaptığını ve Varlıklı bir kültüre sahip olduğunu söyledi.

Tarihin yansımaları olan arkeolojik ve etnografik yapıtların bulunduğu Afyonkarahisar’da müzeciliğin 1933 yılında başladığını lisana getiren Tanır, “Mevcut müzemizin muhtaçlığı karşılamaması sebebiyle kentin Güçlü birikimine hitap edebilecek büyüklükte bir binaya gereksinim vardı. Uzun çalışmalar sonrasında inşaatı tamamladık. Hakikaten bölgenin en Aka müzesi oldu. Yaklaşık 49 bin modülden oluşan Güçlü yapıtları bünyesinde barındıracak. İnşaat çalışmalarının bitmesinin ardından yapıtların taşıma süreçlerini gerçekleştirdik. Artık ise açılış için gün sayıyoruz.” dedi.

“Müzeler, kentlerin simgeleridir”

Tanır, ağır mesai harcadıkları taşıma süreçlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanlarından dayanak aldıklarını belirterek, nihayet rötuşların yapıldığını lisana getirdi.

Yeni müzedeki var yapıtların sergileneceği kısımları anlatan Tanır, şunları kaydetti:

“Yeni müzemiz 25 bini kapalı olmak üzere 55 bin metrekarelik bir arazi üzerine yerleşiyor. Bulunmuş olduğu pozisyon prestijiyle Çabucak Antalya-İzmir yol güzergahında. Termal turizm bölgesinde ve dolaşmak isteyen beşerler için ulaşılabilirliği Fazla kolay. Müzeler, kentlerin simgeleridir. Afyonkarahisar’ın yeni müzesi de turizm açısından da kentin tarihini ve kültürel birikimini de yansıtan beğenilen yeri olacaktır. Müzemizde Paleolitik Devir’den günümüze kadar, Hitit, Frig, Roma, Selçuklu ve Osmanlı devirlerini yansıtan eserler görülebilecek. Tekrar Yurt dışından getirilmiş olan Kibele heykeli de burada sergilenecek.”

-“Açılış bu ay içerisinde yapılacak”

Tanır, ahşap özelliğiyle dikkati çeken Tatarlı Tümülüsü ile Zeus ve Herakles heykellerinin yanı Dizi eski müzede teşhire sunulamayan yapıtların de yeni müzede göz önüne çıkacağını vurguladı.

Müzenin açılışı için nihayet hazırlıkların yapıldığını belirten Tanır, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Müsait programı dahilinde Afyonkarahisar’ın yeni müzesinin açılışı bu ay içerisinde bir tarihte yapılacak. Açılışın akabinde da başta Afyonkarahisarlılar olmak üzere herkesi müzemizi gezmeye ve görmeye Davet ediyoruz. Müzemizin üretiminde emeği geçen herkese de teşekkür ediyoruz.”

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir