Depremzede sanatçı ve akademisyenden depremde zarar görenler için ‘Gönül’ sergisi

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 23, 2023 Yorum Yok

Depremzede sanatçı ve akademisyenden zelzelede ziyan görenler için ‘Gönül’ sergisi

IĞDIR Kahramanmaraşlı dokuma sanatkarı ve akademisyen Dr. Öğr. Üye. Cavit Polat, sarsıntıdan kurtardığı yapıtlarını Tekrar sarsıntıdan ziyan gören vatandaşların faydasına “Gönül” isimli standında sergileyecek, gelirler depremzede vatandaşlar için kullanılacak.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6’lık iki Aka zelzelede Yekün 11 Vilayet etkilenirken 50 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti. Sarsıntının üzerinde iki aydan Çok bir mühlet geçse acılar hala taptaze. Aka sarsıntısı yaşayan ve yakınları ile konutunu kaybeden Kahramanmaraşlı dokuma sanatkarı ve akademisyen Dr. Öğr. Üye. Cavit Polat, hayalini kurduğu standını sarsıntıdan Dolayı açamadı. Sarsıntıdan sonra standını sergilemek için Polat tekrar kollarını sıvadı. Cavit Polat, “Gönül” isimli standını 17 Nisanda Beşiktaş’taki Fırat Neziroğlu sanat galerisinde sergileyecek. Vatandaşlar 30 Nisan tarihine kadar sergiyi görebilecek.

Kahramanmaraşlı dokuma sanatkarı ve akademisyen Dr. Öğr. Üye. Cavit Polat, stantta elde dilecek gelirin depremzede vatandaşlara verileceğini belirterek, “6 Şubat’taki sarsıntıyla Bir arada maalesef Maraş’tan ayrılmak zorunda kaldık. Annem, babam ve kardeşlerim Türkiye’nin Çeşitli vilayetlerinde dağılmış durumdalar. Bizde daha Evvel vazife yaptığım Iğdır’a tekrar Geri geldim. Öncesinde hazırladığım yaklaşık 1 yıla yakın emeğimin karşılığı olan bir stant açma niyeti vardı. Ferdî stant niyetimizi zelzeleden Dolayı yapamadık. Sonrasında sağ olsun Bahçeşehir Üniversitesi’nde Murat Neziroğlu ile bir görüşmemiz oldu ve sergiyi kendi atölyelerinde açabileceğimizi söylediler. Doçent hekim Mustafa genç hocamız ile sağ olsun bir proje hazırladık. Bu proje çerçevesinde sergiden elde edilen gelir Kahramanmaraş sarsıntısında etkilenen ailelere verilmek üzere bir stant hazırlığımız oldu. İnşallah 17 Nisan’da açılacak ve gelirlerini de depremzede kardeşlerimiz ile paylaşacağız. Standımızda 12 Tane kilim dokumamız var. Anadolu motiflerini içeren ve Anadolu’nun bir Cin motif hafızasını oluşturan çalışmalar. Bu çalışmalar meskenlerde hem bir dekor hem de bir aksesuar maksadı ile kullanılması var. İnşallah ileriye dönük Yurt dışında da emsal çalışmalarımız olacaktır. bütün sanatseverleri 17 Nisan’da standımıza bekliyoruz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir