Depremlerde hasar gören Kahta Kalesi restore edilecek

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 22, 2023 Yorum Yok

Adıyaman‘da Yargıç bir zirveye konuşlu görünümüyle dikkati çeken Kahta Kalesi, sarsıntılarda oluşan hasar nedeniyle restore edilecek.

Nemrut Dağı Dönem güzergahında bulunan ve üç Kıymetli medeniyetten izler taşıyan kale, 2005’te Emniyet sebebiyle ziyarete kapatıldı. Kale, üç etapta gerçekleştirilen onarımın tamamlanması ile Ağustos 2022’de ziyarete açıldı.

Kommagene Krallığı tarafından yaptırılan kale, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki zelzelelerde birtakım kısımlarında hasar oluşması nedeniyle yine ziyarete kapatıldı.

Adıyaman Müzesi Müdürü Mehmet Alkan, AA muhabirine, kalenin 17 Yıl sonra ziyarete açıldığı periyotta ağır turist ağırladığını söyledi.

Kaleyi sarsıntıların yaşandığı periyoda kadar ki yaklaşık 6,5 ayda 14 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Alkan, “Depremlerden sonra birinci savunma alanı, İç saray kısmında yıkılmalar oluştu. Bu yıkılmalar nedeniyle can güvenliği hasebiyle süreksiz müddetliğine ziyarete kapatıldı. Burada yapılacak onarımın akabinde kale tekrar ziyarete açılacak.” dedi.

“Cam teras ve karşılama merkezi sarsıntılardan etkilenmedi”

Alkan, onarım sonrası kalenin Fazla hoş bir Biçim aldığını vurgulayarak, “Avrupa Birliği tarafından Turizm Kesiminin Canlandırılması Projesi kapsamında kurulan cam teras ve karşılama merkezi sarsıntılardan etkilenmedi.” diye konuştu.

Kahta Kalesi’nin Memlükler devrinden kalan yapılarla bugüne kadar geldiğini ve birinci yer altı su tünelinin olduğu kalelerden bir tanesi olduğunu lisana getiren Alkan, “Manzarası ve korunaklı olması münasebetiyle yerli ve yabancı turistlerin epey ilgisini çekmektedir. İnanıyorum ki onarım sonrası tekrardan ziyarete açtığımızda Fazla ağır formda ziyaret edilecektir.” sözünü kullandı.

Kahta Kalesi’nin onarımına ait fizibilite raporlarının tamamlandığı, kısa mühlet sonra da çalışmalara başlanmasının planlandığı öğrenildi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir