Depremlerde 7 üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu’ndan Samsun’da dayanışma konseri

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 19, 2023 Yorum Yok

Depremlerde 7 üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu’ndan Samsun‘da dayanışma konseri

SAMSUN – Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda 7 üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu’nun, ‘9 Mayıs Avrupa Günü Dayanışma Konserleri’ kapsamında, Samsun TSO AB Bilgi Merkezi konut sahipliğinde verdiği konserde duygusal anlar yaşandı.

Her Yıl farklı temalarla birlik ve Amel birliğini teşvik etmek hedefiyle kutlanan Avrupa Günü, bu Yıl beraberlik ve barış ruhunu vurgulamanın yanı sıra, Türkiye’de yaşanan zelzele felaketine ait dayanışmaya da dikkat çekiyor. Bu çerçevede, Hatay’da kurulan ve farklı etnik köken ve inançlara sahip üyelerden oluşan Antakya Medeniyetler Korosu, Samsun’da sanatseverlerle buluştu. Zelzelelerde 7 üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu, Edirne, Eskişehir, Denizli ve Antalya’dan sonra, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu takviyesi ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Avrupa Birliği Bilgi Merkezi Amel birliğinde, Samsun’da verdiği konserde sanatseverlere unutulmaz anlar yaşattı.

İzleyiciler gözyaşlarını tutamadı

Konserin verildiği Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde salona sığmayan iştirakçiler konseri ayakta ve yere oturarak dinledi. Konserde, sarsıntılarda hayatlarını kaybettiği 7 üyesi Mehmet Özdemir, Gizem Dönmez, Hakan Samsunlu, Pınar Aksoy, Fatma Çevik, Müge Mimaroğlu ve Ahmet Fehmi Ayaz’ın anısına sahnede 7 adet mum yakıldı. Antakya Medeniyetler Korosu üyelerinin, türkü, deyiş, bozlak, hoyrat ve marşlardan oluşan repertuvarını seslendirirken iştirakçilere kimi his, kimi ise memnunluk dolu anlar yaşattı. Birtakım müziklerde, sarsıntılarda ziyan gören vilayetlerden imajların gösterildiği sırada dinleyiciler gözyaşlarını tutamadı. Enkazdan sağ çıkarılan Koro Şefi Yılmaz Özfırat, konserde yaşadıklarını anlatırken, depremzedelere dayanak ve birlik, beraberlik davetinde bulundu. Bir saati aşkın sahnede kalan koro, konser sonunda davetliler tarafından ayakta alkışlandı.

Murzioğlu: “Bizi biz yapan en değerli şey birlik ve dayanışma”

Konser sonunda sahneye çıkarak bir konuşma yapan Samsun TSO Yönetim Konseyi Lideri Salih Zeki Murzioğlu, “Ülkemizi derinden sarsan zelzele felaketinin etkilediği coğrafya tarihiyle, kültürüyle, tarımıyla, endüstrisiyle Fazla Değerli kıymet oluşturan bir bölgemiz. Haberi aldığımız birinci andan itibaren, bizi biz yapan en Bedelli duyguya sığındık, dayanışma ismine elimizden ne geliyorsa ortaya koyduk. Bu Yıl maalesef acısı Fazla derinden hissedilen, Fazla sayıda canın kaybedildiği Aka zelzele felaketi nedeniyle Avrupa Günü etkinliklerinde Avrupa ve Türkiye ortasında ‘dayanışma’ kavramına vurgu yapılmaktadır. 6 Şubat’ta yaşanan bu elim felaket sonrası Avrupa Birliği üyesi ülkeler, 1600’den Çok arama-kurtarma vazifelisi ve 111 arama köpeğinden oluşan 32 arama kurtarma takımı ile Türkiye’ye yardıma koştu. Altı sıhhat grubu ve beş sahra hastanesi binlerce insanı tedavi etti ve daha sonra bu ekipman ilgili kentlere bağışlandı. Mart ayında düzenlenen Avrupa Birliği ve Memleketler arası cemiyet üyeleri Bağış Konferansı ile Türkiye’deki depremzedeleri desteklemek için 6 milyar euronun üzerinde yardım taahhüdünde bulunuldu. Dünyanın her yerinden olduğu üzere bizden maddi ve manevi takviyelerini esirgemeyen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’na da teşekkür ediyorum. Dayanışmanın gücüyle yaraları daima Birlikte sarmaya devam ediyoruz. Acımız hala taze. Ben bir Sefer daha sarsıntıda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum. İlah hepimizin yardımcısı olsun. Milletimize bir daha bu türlü Aka felaketler göstermesin. Avrupa Günü nedeniyle gerçekleştirdiğimiz bu manalı konserde kendileri de birer depremzede olan ve farklılıkların bir ortada barış içinde yaşama fikrinin en hoş örneklerinden biri olan Antakya Medeniyetler Korosu’nu kentimizde ağırlamaktan Aka Sevinç duyduk. Acılarını, acılarını, türkülerini burada bizimle paylaştılar. İşte bizi biz yapan da dediğim üzere birlik ve dayanışma. Kendilerinin yaşadığı derin ıstırap ve acıları en Samimi halde paylaştığımızı belirtmek istiyorum. Bu akşam bize unutulmaz bir gece yaşatan Koro Şefimiz Yılmaz Özfırat başta olmak üzere koronun bütün üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Murzioğlu akabinde ise Koro Şefi Yılmaz Özfırat’a anı takdiminde bulundu.

“Depremzedeler için neler yapılabilir diye yola çıkmaya karar verdik”

Antakya Medeniyetler Korosu Kurucusu ve Lideri Yılmaz Özfırat ise “Medeniyetler Korosu 2007 yılından beridir faaliyetlerine devam etmektedir. Bugüne kadar Amerika Birleşik Devletleri, Amerika Kongresi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi üzere dünyanın farklı noktalarında 2000’den Çok konser verdik. 6 Şubat merkez üssü Kahramanmaraş olan sarsıntıda maalesef bizler de yıkıldık. Türkiye’nin tahminen de dünyanın en Aka afetiyle karşı karşıyayız. 7 üyemizi kaybettik. Depremzedeler için neler yapılabilir diye yola çıkmaya karar verdik. Bu akşam Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte, halkımızla buluşmak istedik. zelzele gerçeğini tekrar hatırlatmak istedik. Burada bütün Samsun halkının bizimle olmasından Dolayı Fazla Aka Sevinç ve Haysiyet duyduk” diye konuştu.

Konsere ayrıyeten Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, CHP Samsun Milletvekili Murat Çan ve TSO üyeleri katıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Berkay Yıldız – Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir