Bandırma Arkeoloji Müzesi’nde Türk Müzelerinin Tarihçesi konulu söyleşi düzenlendi

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 19, 2023 Yorum Yok

Bandırma Arkeoloji Müzesi’nde, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türk Müzelerinin Tarihçesi” bahisli söyleşi düzenlendi.

Etkinliğin açılışında konuşan Bandırma Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Tülin Tan, 18-24 Mayıs tarihlerindeki Müzeler Haftası’nı her Yıl periyodik olarak kutladıklarını belirtti.

Bandırma kent Kurulu Lideri Serdar Polat da müzeciliği Fazla önemsediklerini vurguladı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’nun etnografik tarihine Aka Ehemmiyet verdiğini hatırlatan Polat, “Bandırma Arkeoloji Müzesi’nin, Güney Marmara Bölgesi’nin tarihi ve arkeolojik tarihine Aka katkıları var. Bandırmalılar tarafından yapılan bu müzede yüklü olarak Kyzikos ve Daskyleion’a ilişkin eserler sergileniyor.” dedi.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İnsan ve cemiyet Bilimleri Fakültesi Sanat Tarihi Kısmı Öğretim Üyesi Dr. eser Çalıkuşu da aktiflikte bir sunum yaptı.

Çalıkuşu, Türkiye’de birinci Özel müzelerin 1980’li yıllarının başında kurulduğunu, birinci Özel müzenin İstanbul Sadberk Hanım Müzesi olduğunu, 1994 yılında ise Rahmi Koç’un, sanayi, ulaşım, sanayi ve bağlantı tarihinin yansıtıldığı birinci Çağdaş müzeyi yaşama geçirdiğini aktardı.

Etkinliğin sonunda Tan, Dr. Çalıkuşu’na teşekkür evrakı verdi.

Kaynak: AA / Ahmet Pesen – Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir