Depremin yıktığı yeni cami yeniden aslına uygun inşa edilecek

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 04, 2023 Yorum Yok

Depremin yıktığı yeni cami yine aslına Müsait inşa edilecek

3 Aka zelzelede hasar gören cami nihayet sarsıntılarda büsbütün yıkıldı

MALATYA – Malatya‘nın sembolü olarak bilinen ve nihayet 6 Şubat sarsıntılarında büsbütün yıkılan tarihi Yeni Cami hayırsever bir işadamının dayanağı ile tekrar aslına Müsait olarak inşa edilecek.

Son olarak 3 Yıl Evvel yaşanan Elazığ Sivrice zelzelesinde ağır hasar Meydan ve onarımı yapılan Hacı Yusuf Taş Cami, ibarede açıldıktan kısa bir müddet sonra 6 Şubat’ta yaşanan asrın felaketinde bu sefer büsbütün yıkıldı. Kamu ortasında Yeni Cami olarak bilinen caminin yine ayağa kaldırılması için Vakıflar genel Müdürlüğü çalışma başlatırken, inşaat sürecinin bütün masrafları ise hayırsever işadamı Bayram Kızılaslan tarafından karşılanacak.

Bu kapsamda Malatya Valisi Hulusi Şahin, Vakıflar genel Müdürü Sinan Aksu ve işadamı Bayram Kızılaslan’ın iştiraki ile imzalanan protokol ile caminin yine inşası sürecinde birinci adım atıldı. Merasimde konuşan Malatya Valisi Hulusi Şahin, 6 Şubat’ta yaşanan ikili sarsıntının akabinde caminin Aka oranda yıkıldığını belirterek “Bu Fazla Bedelli vakıf yapıtımızın yine ayağa kaldırılması ve tekrar ibadete açılması Malatya’nın da tekrar güzelleşmesi ismine Fazla Değerli bir kilometre taşı olacak. Bunu Muhtemel olan en kısa vakitte yapmak için de bir çalışma içerisindeyiz” dedi.

“Bu Alelade bir inşaat olmayacak”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar genel Müdürü Sinan Aksu ise caminin tekrar aslına Müsait biçimde yapılması ismine teşebbüslerde bulunduklarını söyledi.

Malatya’nın sembolü olan Hacı Yusuf Taş Cami )sinin tekrardan yapılırken başta yer etüdü olmak üzere daha dikkatli olunacağını belirten Aksu, “Zemin etütleri, caminin taşıyıcı sistemleri ve kolonlarına kadar Tüm ihtimalleri üniversitemiz ilim heyetlerinin teklifleri ile inşaata başlanacak. Bu sırdan bir inşaat olmayacak. Büsbütün üniversite denetiminde ve yönlendirmesi ile yapılacak. çok sağlam bir yer güzelleştirmesi yapılacak, zira caminin tabanın de Önemli bir sorun var. Birinci işimiz tabanla başlayacak. Bayram Kızılaslan beyin hayrını da kısa müddette Malatya’nın sembolü yeni camiyi inşa ederek yerine getirmiş olacağız” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde protokol imzalanarak caminin yine inşa sürecinde de birinci adımlar atıldı.

Birçok Kez yıkıldı, onarıldı, restore edildi

Malatya’nın sembolü olan ve Kamu ortasında Teze Cami olarak da bilinen Hacı Yusuf Taş Cami 1843 yılında ‘Hacı Yusuf Efendi Camii’ ismi ile inşa edildi. 1889 yılında Malatya’da çıkan Aka yangında hasar gören cami devrin Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid’in takviyeleri ile tekrar inşa edilmeye başlanıldı. Caminin inşaası sürerken 3 Mart 1893’te meydana gelen zelzele de yine ziyan gördü. 1913’te yine tamamlanan cami bu seferde 14 Haziran 1964’te yaşanan sarsıntıda hasar aldı. Kubbesi ve duvarları restore edilen cami, 2005’te tekrar kapsamlı bir onarımdan geçirildi.

24 Ocak 2020 Elazığ Sivrice zelzelesinde de kubbesi Aka hasar Meydan cami restore edilip tekrar ibadete açıldı lakin 6 Şubat 2023 yılında yaşanan Kahramanmaraş sarsıntılarında büsbütün yıkıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hasan Eryılmaz – Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir