Çin’in G20 Zirvesi’ndeki Küresel İşbirliği ve Kalkınma Önerileri Dünya Genelinde İlgi Gördü

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Kas 17, 2022 Yorum Yok

Çin, Endonezya’nın tatil beldesi Bali Adası’nda yeni sona eren 17’nci G20 Tepesi’nde, global kalkınmayı daha kapsayıcı, herkese faydalı ve daha dirençli hale getirmek için toplu hareketler ve yakın işbirliği davetinde bulundu. Çin ayrıyeten Besin ve güç krizlerinin üstesinden gelmek için Sanayi ve tedarik zincirindeki tıkanıklığı açmak ve piyasa fiyatlarını istikrara kavuşturmak için ortak uğraşların değerini vurguladı.

Öneriler, dünyanın dört bir yanından uzman ve akademisyenlerin ilgisini çekti.

SES 1 (İngilizce): JEFFREY SACHS, Columbia Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Yöneticisi:

“G20, gelişmekte olan dünyadaki Aka ekonomileri ve yüksek gelir sağlayan ülkeleri biraraya getirdiği için, sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmek gayesiyle finansman tarafında sahip olduğumuz Biricik Kıymetli kurum. Bu, Fazla kuvvetli ve Gerekli bir topluluk. Bence Çin’in rolü Fazla Kıymetli ve yapan. Başından beri Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin Aka bir destekçisiyim.”

SES 2 (İngilizce): SELÇUK ÇOLAKOĞLU, Türkiye Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Yöneticisi:

“G20 günümüzde, ortak aksiyon planları oluşturmak için çağdaş global bağlardaki bütün önde gelen ekonomik ve siyasi güçlerin devlet liderleri yahut hükümet liderlerini nizamlı olarak biraraya getiren önde gelen memleketler arası bir forum olarak öne çıkıyor.

Çin tarafından ortaya atılan ve desteklenen karşılıklı hürmet ve istişare, barış içinde birarada yaşama ve kazan kazan anlayışına dayalı işbirliği, kapsayıcılık ve ilişkililik üzere bütün bu prensipler, Fazla taraflı bir çerçevede verimli global yönetişime ulaşmanın anahtarları. Çin bugün, Fazla taraflı işbirliğini ve globalleşmeyi ilerletmek için Mesul bir global oyuncu olarak devinim ediyor.”

SES 3 (İngilizce): STEPHEN NDEGWA, Amarika Birleşik Devletleri Milletlerarası Üniversitesi’nde (USIU-Afrika) Milletlerarası Bağlar Öğretim Üyesi:

“Çin, dünyanın kalkınmasında her ülkenin hissesi olması için dünyanın biraraya gelmesine yardım ettiğini gösterdi, her ülke gelişmek için barış istiyor, böylelikle, herkes sonuna kadar diretmek yerine, ki bu bizi biraraya getireceğine mutlaka parçalayacak olan şeydir, her ülke statükodan elde ettiği yararlara sahip olabilecek.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Bali’den bildiriyor.(XHTV)

Kaynak: Xinhua / Şimdiki

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir