Çin ve Rusya Dışişleri Bakanları Bali’de Biraraya Geldi

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Kas 16, 2022 Yorum Yok

BALİ, 16 Kasım (Xinhua) — Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in maiyetinde Endonezya’nın tatil adası Bali’de düzenlenen G20 Doruğu’na katılan Çin Devlet Kurulu Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Salı günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile biraraya geldi.

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi’nin muvaffakiyetle sonuçlanmasından Dolayı bir Defa daha Samimi tebriklerini ileten Lavrov, Xi’nin oybirliğiyle ÇKP Merkez Komitesi genel Sekreteri olarak yine seçilmesinin onun yüksek siyasi itibarını ve Çin halkının Aka itimat ve takviyesini tam olarak gösterdiğini söyledi.

Lavrov, Rus tarafının, iki tarafın yüksek seviyeli alışverişinin sağlam ivmesini daha da pekiştirmek, Rusya-Çin kapsamlı stratejik uyum iştirakinin sürekliliğini korumak, ikili pratik işbirliğini genişletmek, milletlerarası uyumu güçlendirmek ve Rusya-Çin münasebetlerinin potansiyelini büsbütün ortaya çıkarmak için Çin ile çalışmaya Amade olduğunu Anlatım etti.

ÇKP’nin 20. Ulusal Kongresi’nin muvaffakiyetinin bütün ülkenin olduğu kadar dünyanın da dikkatini çektiğini belirten Wang, kongrenin en Değerli muvaffakiyetinin, merkezinde Yoldaş Xi’nin yer aldığı ve partinin ve halkın iradesini tam olarak ortaya koyan yeni bir merkezi liderliğin seçilmesi olduğunu kelamlarına ekledi.

Wang, genel Sekreter Xi’nin ÇKP Merkez Komitesi ve Parti’nin merkezi olduğu Çin’in, Xi Jinping’in Yeni Çağda Çin’e Has Sosyalizm Fikrinin rehberliğinde, belirlenen maksatlarına gerçek cesurca yürüyeceğini ve Çin ulusunun Aka yine canlanmasını gerçekleştireceğini vurguladı.

Wang, Çin’in Türlü alanlarda üst seviye alışveriş ve irtibatı ilerletmek, ikili pratik işbirliğini derinleştirmek ve işçi değişimini kolaylaştırmak için Rusya ile Bir arada çalışmaya istekli olduğunu da kaydetti.

Dışişleri Bakanı Wang, Çin’in dünyadaki Fazla kutupluluk sürecini sağlam bir formda desteklemek, memleketler arası münasebetlerin demokratikleşmesini kararlı bir biçimde desteklemek ve BM merkezli milletlerarası sistemi azimle korumak için Rusya ve misal düşünen ülkelerle çalışmaya istekli olduğunun altını çizdi.

Shanghai İşbirliği Örgütü ve BRICS ülkeleri üzere Fazla taraflı çerçevelerde bağlantı ve işbirliğini güçlendirmeye devam edeceklerini yineleyen iki taraf, Ukrayna konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Ne yapılması gerektiğine dair dört noktanın ve Xi’nin önerdiği memleketler arası toplumun Bir arada yapması gereken dört ögenin Ukrayna probleminin tahlilinde Çin’in Temel prensipleri olduğuna işaret eden Wang Çin’in, Rusya’nın yakın vakitte “bir nükleer savaşın kazanılamayacağı ve asla savaşılmaması gerektiği” biçimindeki yerleşik pozisyonunu tekrar teyit etmesini önemsediğini ve bunun da Rusya’nın rasyonel ve Mesul tutumunu gösterdiğini kelamlarına ekledi.

Çin’in, Rusya’nın diyalog sinyali verdiğini ve Karadeniz Tahıl İnisiyatifi’nin uygulanmasına tekrar başlamayı kabul ettiğini memnuniyetle gördüğünü belirten Wang, Çin’in tarafsız ve adil bir tavır sergilemeye ve barış görüşmelerini ilerletmede yapan bir rol oynamaya devam edeceğini söyledi.

Lavrov da Rusya’nın her Vakit müzakere ve diyaloğa Aleni olduğunu bildirdi.

İki taraf ayrıyeten Asya-Pasifik durumu, Kore Yarımadası sorunu ve İran nükleer sorunu üzere hususlarda da görüş alışverişinde bulundu.

Kaynak: Xinhua / Yeni

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir