Çin Dışişleri Bakanı, Endonezya’daki Xi-Biden Görüşmesinin Detaylarını Açıkladı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Kas 15, 2022 Yorum Yok

BALİ, 15 Kasım (Xinhua) — Çin Devlet Kurulu Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Pazartesi günü Endonezya’da Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD’li mevkidaşı Joe Biden ortasında yakından izlenen görüşme hakkında medyaya bilgi verdi ve gazetecilerin bahis hakkındaki sorularını yanıtladı.

Wang, Endonezya’nın tatil adası Bali’de düzenlenen G20 tepesi öncesinde Pazartesi günü erken saatlerde Xi ile Biden ortasında yapılan Çehre yüze görüşmede, iki başkanın Çin-ABD ilgilerini ilgilendiren Değerli mevzularda ve global barış ve kalkınma umutlarına dair samimi, derin, yapan ve stratejik bağlantı kurduğunu söyledi.

Toplantının Aka değerine dikkat çeken Wang, bunun Çin ve ABD önderleri ortasında üç Yıl sonra birinci Çehre yüze görüşme olduğunu ve Biden’ın ABD Lideri olmasından bu yana Xi ile birinci Çehre yüze görüşme olduğunu ayrıyeten Çin ve ABD’nin bu Yıl kendi anne gündemlerini yerine getirmelerinin akabinde iki ülkenin üst seviye önderleri ortasındaki birinci etkileşim olduğunu belirtti.

Xi ile Biden ortasındaki derin bağlantıya dikkat çeken Wang, görüşmenin daha Evvel kararlaştırılandan daha uzun olacak halde üç saatten Çok sürdüğünü ve iki başkan ortasındaki görüş alışverişinin kapsamlı, derin, samimi, yapan ve stratejik olduğunu söyledi.

Görüşmenin Güçlü içeriğine dikkat çeken Wang, iki başkanın beş başlıkta görüşme gerçekleştirdiğini söyledi: Kendi ülkelerinin İç ve Hariç siyasetleri, Çin-ABD bağları, Taiwan sorunu, Çeşitli alanlarda diyalog ve işbirliği ve Çin-ABD münasebetlerinin en Kıymetli istikametlerini kapsayan, halihazırdaki en acil bölgesel ve global meseleler.

Wang, toplantıda Xi’nin, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi’nin Değerli sonuçlarını ve Aka kıymetini açıkladığını ve ÇKP’nin ve Çin hükümetinin İç ve Hariç siyasetlerinin Aleni ve şeffaf olduğunu ve açıkça Anlatım edilmiş, şeffaf stratejik niyetler ve Aka süreklilik ve istikrar taşıdığını vurguladığını söyledi.

Wang, toplantının yalnızca Aka pratik Ehemmiyet taşımakla kalmadığını, tıpkı vakitte bundan sonraki kademede ve daha da uzun vadede Çin-ABD münasebetleri üzerinde Değerli ve geniş kapsamlı bir tesire sahip olacağını söyledi.

Wang, Biden’ın Taiwan sıkıntısıyla ilgili ABD’nin Biricik Çin siyasetine bağlı olduğu, “Taiwan’ın bağımsızlığını” desteklemediği, “iki Çin”i yahut “bir Çin, bir Taiwan”ı desteklemediği ve Taiwan sıkıntısını Çin’i Denetim altına almak için bir araç olarak kullanmaya çalışmadığı formundaki kelamlarına Özellikle değindi.

Kaynak: Xinhua / Aktüel

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir