Çanakkale’de 108 yıllık 28’inci Alay Şehitliği bulundu

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 17, 2023 Yorum Yok

Çanakkale‘de 108 yıllık 28’inci Alay Şehitliği bulundu

ÇANAKKALE – Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda, Tarihi Meydan Başkanlığı’nca şehitlikleri ihya çalışması çerçevesinde 108 Yıl Evvel kara Savaşları sırasında Conkbayırı Muhaberelerinde düşmana geçit vermeyen 28’inci Alay Şehitliği bulundu.

Çanakkale Savaşları’nda düşmana geçit vermeyerek tarih yazan kahraman Mehmetçiklerin gerçek mezarları, nihayet yıllarda Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Meydan Başkanlığı tarafından tespit edilip, ihya edilmeye başlandı. İhya çalışması çerçevesinde Conkbayırı Mevkii 28’nci Alay Mıntıka bölgesinde 108 Yıl Evvel kara Savaşları sırasında Conkbayırı Muhaberelerinde düşmana geçit vermeyen 28’inci Alay Şehitliği bulundu. Bölgede nizamlı biçimde çevrilmiş taş yığınları, şahideler, kafatası ve kemik modülleri burada şehitlik olduğunun anlaşılması üzerine Canlı örtü paklığına başlandı. Jeoradar ile Meydan taraması yapılarak, şehitlik bölgesi netleştirildikten sonra ihya edilecek.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Meydan Lideri İsmail Kaşdemir, 28. Alay Şehitliğinin bulunduğu bölgede incelemelerde bulundu.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Meydan Lideri İsmail Kaşdemir, “Çanakkale Tarihi Alan’dayız. Çanakkale kara Muharebelerinin en ağır yaşandığı, en sıcak çarpışmaların yaşandığı ve Mehmetçiğin Çanakkale’yi Geçilmez yaptığı topraklardayız. Çanakkale Tarihi Alan’da bir şehitlik daha ortaya çıkarıldı. 28’inci Alay’ın Özellikle 10 Ağustos Muharebelerinde, Hücum esnasındao Fazla Aka savaşların yaşandığı anda Aka kayıplar verdiği lakin buraları da Hasım eline terk etmediği topraklarda 28’inci Alay’ın kahraman Mehmetçiklerinin, şehitlerimizin metfun olduğu bir şehitlik ortaya çıkarıldı. Çanakkale Tarihi Meydan zati her karışı şehitlik olan bir vatan modülüdür. Çanakkale Tarihi Alan’da her adımda kesinlikle bir şehide, şehitliğe rastlayabiliriz. Biz de Tarihi Meydan Başkanlığı olarak da uzun vakitten beri bu çalışmaları devam ettiriyoruz. Burada 28’inci Alay’a ilişkin bir şehitlik olduğunu tespit ettik. Bundan sonraki çalışmalarımız devam edecek. O kahraman şehitlerimizin, bu topraklar için toprağa düşen askerlerimizin bir şehitlikte, uğruna canlarını feda ettikleri ay yıldızlı, al bayrağımızın altında sonsuz istirahatlerini geçirecekleri bu topraklarda onların isimlerini tarihe mal edeceğiz. Gelen Tüm ziyaretçiler Çanakkale’yi Geçilmez yapan o Aka kahramanların isimlerini bir Kez daha hatırlamış olacaklar. Çanakkale’yi Geçilmez yapan o Aka ruh, oy yüksek ruh, Çanakkale Ruhu işte bu topraklarda ortaya çıktı. Bu topraklar Çanakkale Ruhunun doğduğu topraklardır. Bu topraklar Cumhuriyetimizin önsözünün yazıldığı, Kurtuluş Savaşı’nda başlangıcı olan topraklardır” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir