Ani’nin saklı yüzü güvercinlikler, gün yüzüne çıkmayı bekliyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 17, 2023 Yorum Yok

Ani’nin Kapalı yüzü güvercinlikler, gün yüzüne çıkmayı bekliyor

KARS – Her Yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Birden Ören Yeri’nin Kapalı yüzü ‘Güvercinlikler’ gün yüzüne çıkmayı bekliyor.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne yer Meydan geçmişten, günümüze kadar “Binbir kiliseli kent”, “40 kapılı kent” ve “Medeniyetler Beşiği” olarak anılan Kars‘a 42 kilometre uzaklıkta bulunan Birden Ören Yeri’nin gizemli yüzü olan ve Bostanlar Deresi’nde bulunan ‘Güvercinlikler’ gün yüzüne çıkarılarak Kars turizmine tam manasıyla kazandırılmayı bekliyor.

Ani Ören Yerini ziyaret eden binlerce turistten Fazla azının bildiği Güvercinlik görenleri adeta büyülerken, bugüne kadar faal bir formda turizme kazandırılmamasına ise mana verilemiyor.

Kültürel Miras Uzmanı ve Tarihçi Faruk Torunoğlu, Güvercinliklerin yapılacak çalışmalarla turizme kazandırılması gerektiğini ve daha Fazla insanın güvercinlikleri görmesini gerektiğini söyledi.

Torunoğlu, “Ani’nin bilinmeyen yüzü Bostanlar Deresi’ndeki mağaralardan birisindeyiz. Burası güvercinlik mağara, tüfe oyulmuş güvercinlerin yuvaları var. Yaklaşık 680 güvercinin yuvasının olduğu bu yerde 2 Tane dışarıdan güvercinlerin ve ışığın gireceği boşluk var. Burası devrin haberleşme merkezi olarak kullanılan bir yer. Ani’nin en Aka özelliği de şudur. Birden aslında görünenin dışında Öbür bir bilinmeyen yüzü olan bir kent, asıl Birden ise yerin altında ve mağaralarda, bin 500’den Çok mağaranın olduğu Ani, bilinmeyen yüzüyle daha güzel” dedi.

“Haberleşme güvercinlerle sağlanıyordu”

Ani Ören Yeri’nin gerisinde Bostanlar Deresi’nde asırlar Evvel güvercinler için yüksek kayalıklarda yapılan güvercinlikler günümüze kadar ayakta durmayı başarmasına karşın, kayaklıklar içerisindeki sırrını müdafaaya devam ediyor.

Haberleşme de kullanılan güvercinler için yapılmış 680 güvercinlik Birden Ören Yeri’nin bilinmeyen taraflarını gözler önüne seriyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir