geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. Bursa’da evlerin arasından kurtarılan Aşık Yunus Türbesi’nde çevre düzenlemesi tamamlandı

Bursa’da evlerin arasından kurtarılan Aşık Yunus Türbesi’nde çevre düzenlemesi tamamlandı

admin admin -
22 0

Bursa‘da, Yıldırım Belediyesince binaların ortasından kurtarılarak gün ışığına çıkarılan Aşık Yunus Türbesi’ndeki Etraf düzenlemesi çalışması sona erdi.

Belediyeden yapılan açıklamaya nazaran, Yıldırım Belediyesi, Niyazi Mısri tarafından bulunup 1700’lü yıllarda Yedekçi Ali Efendi’nin inşa ettiği ve vakitle tahrip olan türbe ve mescitten kalan Aşık Yunus’un kabrini görünür hale getirdi.

Yıldırım ilçesi Karamazak Mahallesi’nde kamulaştırma çalışmaları tamamlanıp yıkımların gerçekleştirildiği türbe alanında Etraf düzenlemesi de tamamlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yıldırım Belediye Lideri Oktay Yılmaz, ilçenin Kıymetli bedelleri ortasında yer Meydan Aşık Yunus ve beraberindeki iki kişinin sonsuz istirahatgahlarının, bölgede yapılan yıkımlarla meydana çıkarıldığını belirtti.

Yeşil Külliyesi ile Emirsultan Külliyesi ortasındaki bir noktada bulunan, Buyruk Sultan Hazretleri’nin dervişi olarak bilinen sufi Şair Aşık Yunus’un üç apartman ortasındaki boşlukta bulunan türbesinin dar bir koridordan geçilerek ziyaret edilebildiğini anımsatan Yılmaz, “Yıldırım Belediyesi olarak türbenin etrafını açmak için bir çalışma başlattık. Türbeyi ortaya çıkarmak için Gerekli kamulaştırmaları yapıp yıkım sürecini tamamladık. Gruplarımız türbenin etrafındaki peyzaj çalışmalarını tamamladı.” sözünü kullandı.

İlçeye hizmet etmenin tarihi bir mesuliyet olduğunu vurgulayan Yılmaz, bu şuurla bir yandan Yıldırım’ın geleceğini inşa ederken diğer yandan tarihini, kültürünü, sanatını, vefasını, ruhunu ve uygarlık mirasını ayağa kaldırmaya gayret ettiklerini aktardı.

Medeniyeti aydınlatan Kıymetli kişilikleri anmak ve onların ışığını bugüne taşımak için çalışmayı sürdürdüklerini bildiren Yılmaz, şunları kaydetti:

“Aşık Yunus, 15’inci asırda Bursa’da yaşamış Buyruk Sultan’a mensup Kübrevi dervişlerinden biridir. Yunus Emre ilahisi olarak bilinen ve bestelenen birçok şiir de Aşık Yunus’a aittir. Yıldırım Belediyesi olarak Aşık Yunus Türbesi’ni özgürlüğüne kavuştururken Bursalı Aşık Yunus’un daha Evvel bestelenmemiş şiirlerinden oluşan albümünü çıkardık ve Bursalı Aşık Yunus kitabını yayın hayatına kazandırdık.”

Kaynak: AA / Kültür Sanat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir