Brisa ilk çeyrekte büyümeyi sürdürdü

Genel, Gezilecek Yerler May 07, 2023 Yorum Yok

Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation iştiraki Brisa, 1 Ocak-31 Mart 2023 devrine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

2023 yılı birinci çeyreğinde kuvvetli mali ve operasyonel performans sergileyen şirketin cirosu 4.662 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu periyotta şirketin İhracat gelirleri geçen yılın birebir devrine kıyasla dolar bazında yüzde 12 artarak, 90 milyon dolara ulaştı. Şirketin net karı birinci üç ayda 537 milyon TL olarak gerçekleşti. Başta 181 milyon TL ek zelzele vergisi olmak üzere Biricik seferlik gelir ve sarfiyatlar dış tutulduğunda net kar 793 milyon TL oldu ve geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 28 artış gösterdi.

Brisa’nın kuvvetli performansında istikrarlı işletme sermayesi ve finansal risk idaresi ile başarılı kanal ve Eser portföyü idaresi tesirli oldu. Şirket, 2023 yılı birinci çeyreğinde birinci Defa kurumsal bono ihraç ederek piyasa şartlarına nazaran avantajlı fonlama stratejisini kuvvetli bir formda uygulamaya devam etti. Brisa ayrıyeten, 2023 Mart ayında 1.192 milyon TL temettü dağıttı. Brisa, 6 Şubat’ta meydana gelen zelzelenin birinci anından itibaren zelzele bölgesinde maddi, manevi bütün imkanları ile seferber oldu. Brisa, bölgede yer Meydan bayilerine Özel finansal paketlerini de devreye aldı.

Şirketin 2023 yılı birinci çeyrek sonuçlarını pahalandıran Brisa CEO’su Haluk Kürkçü; “6 Şubat’ta meydana gelen zelzele felaketinin akabinde Brisa olarak bölgede yaraların sarılmasına takviye çalışmalarımızı süratli bir formda devreye aldık ve çalışmalarımıza hala devam ediyoruz. Hem şirket kaynaklarımız hem de istekli çalışanlarımızla Birlikte bölgeye Temel muhtaçlık mazlemelerinin ulaştırılması, barınma muhtaçlıkları için çadır ve konteyner sevkiyatımız, taşınabilir servis hizmetlerimizle bölgede yol Meydan ve muhtaçlıkları ulaştıran araçlara dayanak çalışmalarımızla katkı sunduk. Bölgede mağazaları etkilenen bayilerimizin Amel ve hizmet sürekliliğini sağlamak ismine 20’nin üzerinde konteyner mağaza üretimini ve sevkiyatını başlattık. Bugünleri Birlikte aşacağımız inancı ve umuduyla takviyelerimizi sürdürüyoruz. Bu devirde, stratejik Amel amaçlarımıza ulaşma istikametinde de faaliyetlerimizi kuvvetli bir biçimde sürdürdük. Brisa, istikrarlı ve istikrarlı büyüme kıssasına, mobilite tahlilleri işini geliştirme ve bu alanda liderlik gayesiyle devam ediyor. Mobilite merkezleri olarak konumlandırdığımız süratli bakım servis zinciri Otopratik ve Propratik mağazalarımıza yenilerini kattık. Elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasında Değerli bir kriter olan şarj istasyonlarımızın sayısı bugün 36’ya ulaştı. Enliten teknolojisi ile elektrikli araçlar için ürettiğimiz lastiklerimizin satışına başladık. ARGE gücümüz ve teknolojik bilgi birikimimiz ile otomotiv üreticilerinin elektrifikasyonla Birlikte gelecekteki gereksinimlerine karşılık verebilecek güçteyiz” dedi.

Sürdürülebilirlikte somut gayelere dayanan aksiyon planlarını hayata geçirmeye devam ettiklerinin altını çizen Haluk Kürkçü; “Uluslararası çevresel raporlama platformu Karbon Saydamlık Projesi (CDP) ‘İklim Değişikliği’ kategorisinde “Global A Listesi’nde yer aldık. Globalde 283 firmanın bulunduğu listeye, Türkiye’den katılma başarısı gösteren üç firmadan biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. ‘Su Güvenliği’ kategorisinde Türkiye’de 4. sefer, ‘Tedarikçi Bağlantıları Derecelendirmesi’nde ise Global’de 4. Sefer başkanlar ortasında yer aldık. Çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) performansımızla Londra Borsası (LSEG) işletmesi Refinitiv tarafından yapılan değerlendirmede, en düzgün derece (excellent) kategorisine ismimizi yazdırdık. Refinitiv’de Dünya lastik sanayisi sıralamasında 1., otomotiv sanayisinde 3. sırada yer alıyoruz. 2030 yılına kadar direkt emisyonlarımızı yüzde 56 azaltmayı, 2050 yılında ise net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir