Battista’dan yeni hızlanma rekoru

Genel, Gezilecek Yerler Mar 06, 2023 Yorum Yok

Hindistan’da gerçekleşen hızlanma denemelerinde Pininfarina’nın büsbütün elektrikli Battista Hyper GT modeli Rimac Nevera’nın rekorunu kırmayı başardı.

2,2 milyon dolarlık KONUT, 1,79 saniyede sıfırdan 97 km/s sürate, 1,86 saniyede 100 km/s sürate çıktığında en süratli hızlanan seri üretim araba olduğunu zati kanıtlamıştı. Bununla yetinmeyen Pininfarina, bu ayın başlarında Hindistan’ın Natrax test tesisinde Battista’nın hızlanma müddetini düşürmek için Autocar India ile birlikte çalıştı ve hızlanma ve en yüksek suratı kaydetmek için VBOX ekipmanını kullandı.

1874 hp gücündeki makine, 2340 Nm torkunu Michelin Pilot Sport Cup 2R lastiği aracılığıyla uygulayarak 400 metreyi 8,55 saniyede ve 800 metreyi 13,38 saniyede geçmeyi başardı.

Bu 8,55 saniyelik müddet, Battista’yı 2021’de 8,58 saniye kaydeden Rimac Nevera’nın az farkla önüne geçirdi. Fakat iki elektrikli hiper otomobilin bu kadar yakından eşleşmesi Fazla da şaşırtan olmamalı. Battista, Nevera ile tıpkı mesken platformu etrafında inşa edildi ve bir Rimac dört motorlu aktarma organı kullanıyor.

Ekip ayrıyeten Battista’yı 358,03 km/s sürate çıkararak, yeni bir muvaffakiyet elde etti.

Yine de, Guinness’in Ünlü kitabının istikbal yılki baskısında bu rekorlardan rastgele birini bulmayı beklemeyin. Guinness Dünya Rekorları tarafından değil, Hindistan Motor Sporları Kulüpleri Federasyonu (FMSCI) tarafından onaylandılar.

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir