Aydın İlçeleri ve Gezi Rehberi

Aydın İlçeleri ve Gezi Rehberi

Genel Eyl 15, 2022 Yorum Yok

İlçeler Hakkında

Didim

Didim Aydın ilimizin ender ilçelerinden biridir. Uzun kumsalları, temiz denizi ve bol oksijene ev sahipliği yapan plajları ile Didim, yurt dışından çok sayıda misafir ağırlamaktadır. Son yıllarda Didim’e yerleşen İngilizler oldukça fazladır. Didim’de genel olarak bir Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Bu nedenle kış ve sonbahar aylarında Didim genellikle soğuk değil ılıktır. Bu daha keyifli hale getirir. Son nüfus sayımlarına göre Didim’de yaklaşık 120 bin kişi yaşıyor. Didim çok eski bir yerleşim yeridir. Aydın ilçesindeki ilk yerleşimler, Hıristiyanlık öncesi dönemlere dayanmaktadır.

Didim ilçesinin ekonomisi turizm ve tarıma dayalıdır. Ancak yaz aylarının gelmesiyle birlikte bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler sayesinde ekonomi canlanıyor. Turist yoğunluğu nedeniyle ilçeye yapılan yatırımların sayısı da artıyor. Yapılan araştırmalara göre son 10-15 yılda başta İngilizler ve diğer turistler olmak üzere 20.000’e yakın konut yabancılara satıldı. Apollon Tapınağı, Milet Tiyatrosu, Milet Müzesi, Priene Antik Kenti, Tavşan Burnu Tabiat Parkı, Akköy, Bafa Gölü, Altınkum, Akbük ve Saplı Adası kesinlikle görülmeye değerdir.

Kuşadası

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Kuşadası, büyük bir ilçe olmasa da içinde ve çevresinde görülecek çok yeri olan bir yerleşim yeridir. Kışın hava hafif yağışlı ve rüzgarlı olmasına rağmen, Nisan ortasından başlayıp Kasım sonuna kadar süren yaz-ilkbahar mevsimi iklimi altındadır. Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar 35 ile 40 derece arasında değişmektedir. Tarih ve doğa turizmi ile ilgileniyorsanız, sonbahar ve kış aylarında “deniz – kum – güneş” üçlüsünün tadını çıkarmak istiyorsanız, Mayıs ve Ekim ayları arasında gitmenizi öneririz. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Kuşadası, büyük bir ilçe olmasa da içinde ve çevresinde görülecek çok yeri olan bir yerleşim yeridir. Kuşadası ve adanın bulunduğu koy, eski çağlardan beri birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tatil imkanları, milli parkı ve tarihi önemi ile görülmeye değer yerler arasındadır. Gezmeniz ve görmeniz gereken yerler için bu beldede 3 günlük bir tatil planlamanız yeterli olacaktır. Ancak deniz turizmi için gelmeyi planlıyorsanız ve bu tür tarihi ve doğal yerleri de görmek istiyorsanız en az 1 haftalık bir yol haritası çizmenizde fayda var. Güvercinada, Milli Park ve Eski Doğanbey Köyü gibi yerler tarihi yerler olurken, Kadınlar Denizi, Long Beach ve Pigale muhteşem kumları ve temiz denizi ile görülmeye değer yerler arasında yer alıyor.

Nazilli

Aydın’ın en yeşil ve en iyi korunmuş ilçelerinden biri olan Nazilli, şehir merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunuyor. Ortak ve ana yol üzerinde bulunduğu için stratejik olarak ulaşımı kolay ancak yollar açısından bu imkanın mümkün olduğunu söylemek yanlış olur. İlçe merkezi ve çevresinde yer alan yerleşim birimlerinde gezilip görülecek birçok tarihi, doğal ve kültürel alan ve unsuru bünyesinde barındıran ilçe, özellikle tarihi yapıları ile dikkat çeken bir yerdir. Koca Camii, Arpaz Beyler Konağı, Arpaz Kulesi, Mastaura Antik Kenti ve daha birçok yer gezilecek yerler listenize eklenebilir.

Aydın İlçeleri ve Gezi Rehberi

Söke

Yüzölçümü bakımından en büyük ilçe olan Söke, şehir merkezine yaklaşık 54 km uzaklıkta bulunuyor. İlçenin sahil şeridi olmamasına rağmen merkezi bir konumda olması ve ortak geçiş noktası açısından önemli bir konuma sahip olması nedeniyle gelişmiş bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Muğla’dan gelirken, sağdaki çok güzel manzaralar sunan rüzgar türbinlerinden Myous ve Priene gibi antik kentlere, İlyas Bey Camii’ne ve daha birçok tarihi unsura kadar görülecek pek çok şey Söke’yi ziyaret etmenizi gerektiriyor. Aslında bir tarım ve sanayi bölgesi olmasına rağmen Didim ile Kuşadası arasında olması nedeniyle büyük bir öneme sahip olan Söke, tarihi, doğal ve beşeri unsurlarıyla yaz aylarında ziyaret edebileceğiniz görülmeye değer bir yerdir.

Karacasu

Aydın il merkezine yaklaşık 85 km uzaklıkta bulunan Karacasu, köklü bir geçmişe sahip bir ilçe olup, eski çağlardan beri insanlık için yaşam alanı olarak kullanılmıştır. Pidesi oldukça meşhurdur ve halkı doğaldır Karacasu Aydın ilinin bir ilçesidir. Ziyaret edilmesi ve görülmesi gereken önemli antik kentler ilçenin birçok yerinde bulunmaktadır. Afrodit Tapınağı, Aphrodisias Antik Kenti, Hadrian Hamamı ve Aphrodisias Müzesi gibi yerler oldukça dikkat çekici ve gerçekten görülmeye değer güzellikler.

Germen

Germencik ilçesi de Aydın’a bağlı çok şirin bir ilçedir. İlçe, Aydınoğulları döneminde Değirmencik adını almış ve şimdiki adı Germencik’i almıştır. kanl ibah Ce Şehitliği, Magnesia Antik Kenti ve Alangüllü Kaplıcası gibi önemli ve ziyaret edilebilir yerler ilçenin en dikkat çekici unsurlarıdır. Aydın ziyaretiniz sırasında mutlaka uğramanız gereken bir yer olan Germencik, doğal ve beşeri güzellikleri ile siz tatil severler için harika bir günübirlik gezi destinasyonu olabilir.

Koçarlı

İl merkezine yaklaşık 24 km uzaklıkta bulunan Koçarlı, köklü bir tarihe sahip Aydın’ın önemli ilçelerinden biridir. Ancak bu bölgeyi bir geçiş noktası olarak ziyaret etmek en iyi seçenek olacaktır. Çünkü saatler içerisinde gitmek istediğiniz tüm yerleri gezebilir ve farklı bir destinasyona araçla ulaşabilirsiniz. Cincin Kalesi, Amyzon (Mazi Kalesi) Antik Kenti, Cihanoğlu Kulesi ve Cihanzade Mustafa Camii görülmesi gereken en önemli yerlerdir.

Buharkent

Adından da anlaşılacağı gibi kaplıcaların yoğun olarak bulunduğu ve önemli bir ziyaret noktası haline gelen bir semt olan Buharkent, Aydın il merkezine yaklaşık 86 km uzaklıkta bulunuyor. Ilık suları ve incir ağaçlarıyla ünlü olan ilçe, muhteşem doğa manzarası eşliğinde köy kahvaltısı ile unutulmaz anılar biriktirebileceğiniz bir yerdir. Menderes Vadisi’nde kurulmuş olan ilçede görülmeye değer pek fazla yer yok ancak günübirlik ziyaret ederseniz doğal ve el değmemiş yerleri ziyaret edebilirsiniz. Buharkent ilçesinin en önemli yeri kaplıcalarıdır. Bunun dışında görülecek pek bir şey yok. Kızıldere Kaplıcaları ve Tekkeköy diğer önemli gezilip görülecek yerlerdir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir