Audi geri dönüşümü ileriye taşıyor

Genel, Gezilecek Yerler Mar 29, 2023 Yorum Yok

Audi, döngüsel ekonomi stratejisi çerçevesinde gerçekleştirdiği çalışmalarını, MaterialLoop ismi verilen ortak projeyle daha ileri taşıyor.

Günümüzde hala yeni araç üretiminde kullanılan gereçlerin Fazla az bir kısmı kullanılmış araçlardan Geri kazanılarak elde ediliyor. Audi, ömrünü tamamlamış araçlardan alınan ikincil gereçleri yeni araba üretiminde kullanarak bunu değiştirmek istiyor. Bu hedefle MaterialLoop projesini hayata geçirdiklerini belirten Audi CEO’su Markus Duesmann, “Proje, ömrünü tamamlamış araçları verimli bir döngüsel iktisat konseptiyle işletme konusundaki savlı vizyonumuzu vurguluyor. Muhtemel olduğu kadar Fazla malzemeyi yüksek kalitede Geri kazanmak ve bunları üretimde yine kullanmak öncelikli amacımız. Bu sayede, değerli birincil gereçler korunacak ve eserlerin ekolojik ayak izi azalacak. Aynı vakitte, ikincil materyallere direkt erişim sağlanarak, arz konusunda yaşanan badirelerin tahliline de katkıda bulunabilir. Hammaddelerin çıkarılması üzere bir gereklilik olmayacak.” dedi.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında, geliştirme araçlarının da iç olduğu 100 kullanılmış araç, ortak MaterialLoop projesinin bir modülü olarak söküldü. Büyük plastik kesimler üzere bütün yüksek kaliteli ikincil gereçler Geri dönüşüm için ayrıştırıldı. Sökme sürecinden sonra aracın kalan gövdesi proje ortağı ilgili şirketler tarafından çelik, alüminyum, plastik ve camdan oluşan gereç kümelerine ayrıldı. Elde edilen materyallerin yeni araba üretiminde kullanımını test etmek maksadıyla Audi, proje ortakları ortasında yer Meydan Geri dönüşüm sanayisi şirketleri, Audi’nin tedarik zincirinde yer Meydan şirketler ve akademik kuruluşlarla Birlikte Geri dönüşüm sürecini tanımladı ve yönlendirdi.

Endüstrideki döngülere verdikleri Ehemmiyet sayesinde, eserlerinin ve yapıldıkları gereçlerin Mümkün olduğu kadar uzun müddet kullanılmasına İmkan tanıdığını söyleyen Audi Sürdürülebilir Tedarik Zinciri Lideri Johanna Klewitz, Audi’nin bu bahisteki vizyonunu, gelecekte öteki kesimlerdeki ikincil materyallere olan bağımlılığı azaltmak olarak açıklıyor. Gelecek nesil Audi araçlarının Geri dönüştürülebilme kabiliyetinin geliştirilmesi odak çalışmaların odak noktasını oluşturuyor. Audi’nin döngüsel iktisat stratejisinin bir kesimi olan proje, pratikte döngüsel bir iktisadın nasıl uygulanması gerektiğine ait Kıymetli bilgiler de sağlıyor. Audi Döngüsel Ekonomi Uzmanı Dennis Meinen: “Döngüsel iktisat, temelde kaynakları Mesul bir halde kullanmakla ilgilidir. Uzun ömürlülük, onarılabilirlik ve aslında eserlerimizin Geri dönüştürülebilirliği odak noktasıdır.” formunda açıklıyor.

Geri dönüştürülmüş çelik için yeni bir ömür: Audi A4 üretimi

Nisan ayı sonuna kadar devam edecek pilot projede Audi, MaterialLoop’tan elde edilen dataları uygulamaya koydu ve artık birtakım gereçlerin araba üretimine Geri beslenmesini sağladı. Projede elde edilen sonuçlardan biri, Geri dönüştürülen hurda çeliğin Kıymetli bir kısmının yeni model üretiminde kullanılabileceği oldu. Yapılan ilk denemede, Audi’nin yüksek kalite standartlarını karşılayan ve en şiddetli yapısal bileşenler için kullanılabilen yaklaşık yüzde 12 oranında ikincil MaterialLoop materyallerinden yapılmış altı çelik rulo üretildi. Audi, bu çelikleri, Ingolstadt pres fabrikasında 15 bin adet Audi A4 modelinin kapı içi kesimlerinde kullanmayı planlıyor. Proje kapsamında yapılan araştırmalar, Geri dönüştürülen çeliğin üretimdeki hissesinin daha da artırılabileceğini ortaya koyuyor.

Audi, proje ortaklarıyla birlikte, gelecekteki modellerin tasarımı ve üretimi için de yeni datalar elde ediyor. Ayıklama teknolojisindeki gelişmelerin ve “döngüsel tasarım”, Audi’nin yeni nesil arabaların Geri dönüştürülebilirliğini optimize etme çalışmalarında belirleyici rol oynuyor. Bu, materyal seçimi, bileşimi ve modülerliği Laf konusu olduğunda, otomotiv modüllerinin ve bileşenlerinin, kullanım ömrü sonunda Geri dönüşüm sırasında materyal tipine nazaran sıralanabilecekleri biçimde tasarlanması manasına geliyor. Audi, MaterialLoop projesinin ek bir sonucu olarak, Volkswagen Kümesi ile Bir arada çalışarak tedarikçiler için, otomotiv üretiminde Geri dönüşüm oranını daha da artıracak, plastik kesimlerin hangi tesislerde tasarlanabileceğini açıklayan bir rehber da geliştirdi.

Cam, plastik ve alüminyum Geri dönüşümü konusunda deneyimli

Önümüzdeki yıllarda filosundaki Geri dönüştürülmüş hususların hissesini istikrarlı bir halde artırmak isteyen Audi, Audi Procurement ile teknik olarak Mümkün olan ve ekonomik ve ekolojik açıdan mantıklı olan her yerde otomotiv uygulamaları için gereç döngüleri oluşturma gayesini takip ediyor. Bu hedefle Audi, 2022 baharında kullanılmış araba camlarının Geri dönüşümü hakkında bilgi toplamaya başladı. Bu pilot projede, Tamir edilemeyecek durumdaki otomobil camları Evvel Ufak modüllere ayrıldı ve daha sonra tasnif edildi. Ortaya çıkan cam granül eritildi ve otomotiv sanayisi için yeni düz cam haline getirildi ve hali hazırda Q4 e-tron’un üretiminde de kullanılıyor.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir