Aselsan ve Karsan’dan yerli ve milli elektrikli minibüs

Genel, Gezilecek Yerler Kas 14, 2022 Yorum Yok

Türkiye‘nin yüksek teknolojili mobilite tahlilleri sunan markası Karsan, Aselsan‘la Çağdaş ve çevreci ulaşım için yerli ve ulusal Amel birliğine imza attı.

İş birliği kapsamında Karsan, e-Jest modelini Aselsan çekiş sistemi ile donatılmış olarak üretecek. Tam Müstakil tedarik zinciri ekosistemi için batarya sistemi de ülkemizin akü, batarya ve pil muhtaçlığını ulusal olarak karşılayan Aspilsan Güç tarafından üretilecek.

Yerli ve ulusal elektrikli çekiş sistemi olarak, 65 kWh kapasiteye sahip batarya, 70 kW güce sahip elektrik motoru, motor şoförü, araç Denetim bilgisayarı, şoför görüntüleme paneli ve şarj Denetim ünitesi yer alacak. Tam Müstakil tedarik zinciri ekosistemi için batarya sistemi de ülkemizin akü, batarya ve pil gereksinimini ulusal olarak karşılayan Aspilsan Güç tarafından üretilecek. Aşağı açılır kayar camın yer aldığı e-Jest versiyonu, sağladığı konfor ile Yine ön plana çıkacak. İki adedi katlanır olmak üzere toplamda 12 adet koltuk sayısına sahip olacak Karsan e-Jest’ler, Aselsan süratli şarj altyapısı ile yaklaşık bir saatte şarj olacak.

Aselsan Yönetim Şurası Lideri ve genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, üretilecek yerli ve ulusal elektrikli araçlar için şu değerlendirmede bulundu: “Aselsan mühendislerinin ulusal imkanlarla geliştirdiği teknolojiler ülkemizin Gerekli gördüğü her alanda uzman eserlere dönüşüyor. Askeri alanda kendini ispat etmiş bir şirket olarak, komuta-kontrol, Güç elektroniği, motor Denetim ve misyon bilgisayar sistemleri üzere bahislerde sahip olduğumuz bilgi birikimi ve tecrübelerimizi elektrikli araç kesimine aktardık. Yerli ve ulusal elektrikli araç sistemlerinin yaygınlaşarak ülkemizde bu hususta bir ekosistemin oluşması için çalışıyoruz. Bunun için bizleri Sanayi İşbirliği Projeleri (SİP) ile teşvik eden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz.”

Karsan CEO’su Okan Baş

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir