Arap ülkeleri, İsrail’in Mescid-i Aksa baskınına tepki gösterdi

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 22, 2023 Yorum Yok

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, baskın kınanırken, bu sistematik aksiyonların bütün milletlerarası norm ve mutabakatların açıkça ihlal edilmesi ve dünya üzerindeki Müslümanların provoke edilmesi manasına geldiği Anlatım edildi.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİN’DEN ÇAĞRI

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de açıklamasında, İsrail makamlarını tansiyonu yükseltmemeye ve bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyecek adımlar atmamaya çağırdı.

BASKININ YANSIMALARINI GÖRÜŞTÜ

Ürdün Dışişleri Bakanı ve işgal altındaki Kudüs’teki yasadışı İsrail siyasetlerine karşı koymak için milletlerarası aksiyondan Mesul Arap Bakanlar Komitesi Lideri Eymen es-Safedi ise BAE, Cezayir, Suudi Arabistan, Filistin, Katar, Mısır ve Fas’taki mevkidaşlarını arayarak Laf konusu baskının yansımalarını görüştü.

ACİL MÜDAHALE DAVETİ YAPILDI

Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) de açıklamasında, baskını kınayarak, milletlerarası topluma Mescid-i Aksa’ya yönelik bu ihlallerin engellenmesi için acil müdahale daveti yaptı.

İBADET ÖZGÜRLÜĞÜNÜN KISITLANMASI KABUL EDİLEMEZ

Arap Parlamentosunun açıklamasında baskın şiddetle kınandı ve Mescid-i Aksa’nın zamansal ve mekansal olarak bölünmesi ve Müslümanların ibadet özgürlüğünün kısıtlanmasının kabul edilemez olduğu Anlatım edildi. İsrail’in çok sağcı Ulusal Emniyet Bakanı Itamar Ben-Gvir, dün sabah erken saatlerde, Özel müdafaaları ve İsrail güçlerinin ağır müdafaası altında Harem-i Şerif’e girmişti.

Kaynak: AA / İbrahim Khazen – Dünya

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir