Apple fabrikasında isyan ateşi büyüyor: Fabrikadan geri adım!

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 09, 2023 Yorum Yok

iPhone serisiyle akıllı telefon dünyasında tepede yer Meydan Apple, üretim çizgisinin Kıymetli kısmını Foxconn fabrikasına yöneltmiş durumda. Lakin Çin’de yer Meydan fabrika nihayet günlerde Aka sıkıntılarla karşı karşıya.

Foxconn, özür diledi ve çalışanlara 1400 dolar Teklif etti

Koronavirüs tesiriyle Birlikte nihayet yıllarda birçok Sefer karantina uygulanan Foxconn, perde ardında Apple’ı epey Olumsuz etkiledi. Çin’in uyguladığı “koronavirüse karşı sıfır tolerans” siyaseti nedeniyle birçok Çin fabrikası bu süreçte benzeri problemleri yaşadı. Fakat nihayet devirde Foxconn’da durumlar farklı.

Geçtiğimiz günlerde Foxconn fabrikasında emekçilerin protesto teşebbüsü, bütün dünyanın gündemine oturmuştu. O denli ki gelen imajlar, emekçilere uygulanan darp teşebbüslerini de gözler önüne serdi. Yaşananlardan sonra imajının lekelendiğini düşünen Foxconn, özür dileğini çalışanlarına iletti. Birebir metinde ptorestoları bırakmaları halinde 1400 dolarlık ikramiye kelamı verdi.

Foxconn’da ne olmuştu?

Apple, nihayet yıllarda yaşadığı tedarik zincirinin de tesiriyle Çin’e olan bağlılığını giderek azaltmak istiyor. Uzun soluklu projeye nazaran Foxconn tertipli olarak üretimini azaltacak. Lakin koronavirüs nedeniyle geçtiğimiz ay üretim durduruldu. Vaziyet bu türlü olunca iPhone 14 serisinin üretimi Yeniden sekteye uğradı. Bunun üzerine Apple, Foxconn’a az İlgi gören standart modeller yerine ağır bir İlgi gören Pro modellerine yönelme talimatı verdi.

Foxconn’dan Apple’a müjdeli haber!

Ancak problemler bununla da bitmedi. Açığı kapatmak isteyen fabrika, çalışanların tatil dönemi öncesinde üretim sınırında kalmasını istedi. Lakin çalışanlar Mecbur kılınan bu duruma reaksiyon gösterdi. Reaksiyonlar karşısında şirket Geri adım atmayınca Foxconn, protestolar ile karşı karşıya kaldı. Fabrika, tatil devrinde ağır çalışma istiyor. O denli ki bu durumda çalışanlar, konutlarına gitmeden geceli gündüzlü fabrikada çalışmak zorunda.

Yaşanan protestoların dozu giderek arttı. O denli ki personeller birçok Defa polisle karşı karşıya geldi. Gelen bilgilere nazaran fabrikanın Emniyet vazifelileri yatakhaneden kaçmak isteyen çalışanları yakalayıp zalimce dövdü. Hala devam eden protestolara karşı Foxconn, özür dileyerek Teklif sundu. Gözler çalışanlara döndü.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir