Altının gram fiyatı 1.052 lira seviyesinden işlem görüyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 09, 2023 Yorum Yok

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının akabinde 1.052 lira düzeyinde süreç görüyor.

Dün, altının ons fiyatındaki yükselişe Enlem yüzde 0,6 değer kazanan altının gram fiyatı, günü 1.048 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının akabinde saat 10.45 prestijiyle yüzde 0,4 artışla 1.052 liradan süreç görüyor. Tıpkı dakikalarda çeyrek altın 1.725 lira, Cumhuriyet altını da 7.000 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı şu sıralarda yüzde 0,3 artışla 1.756 dolardan süreç görüyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın dün yayımlanan toplantı tutanaklarındaki ultra şahin duruşun yumuşayabileceğine yönelik vurgulamaların milletlerarası piyasada doları baskılarken, altının ons fiyatının yükselmesine neden olduğunu bildirdi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in aralık toplantısında 50 baz puan nema artışına gitmesine Kesin gözüyle bakılırken, 75 baz puan nema artırım ihtimali epey zayıflamış görünüyor. Fed’in şubat toplantısında ise 25 baz puan nema artıracağına ait beklentiler ise yüzde 50’nin üzerinde seyrediyor.

Bugün Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) nema kararı, Yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası’nın toplantı tutanakları ve Almanya’da İfo endekslerinin takip edileceğini belirterek, ABD’de ise piyasaların resmi tatil nedeniyle kapalı olacağını kaydetti.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler TCMB’nin nema indirimlerine devam edeceğini öngörüyor. Ekonomistlerin çoğunluğu siyaset faizinin 150 baz puan düşürülerek yüzde 9’a çekileceğini iddia ediyor.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.730 doların takviye, 1.780 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir