AKP Seçim Beyannamesi’ni Açıkladı.

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 22, 2023 Yorum Yok

MELİS YILDIRIM

AKP genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı AKP Seçim Beyannamesi’nde Yurt dışında yaşayan gençlere ait, “Yurt dışında yaşayan 10 bin gencimizi her Yıl eğitim, meslek gelişimi ve kültürel programlar kapsamında ülkemize getireceğiz” vaadine yer verildi. Süreksiz müdafaa statüsündeki sığınmacılarla ilgili, “Güvenli bölgelerde devam eden çatışma sonrası istikrar sağlama sürecini desteklemeye, yeni göç hareketliliğinin oluşmasını engellemeye ve Türkiye‘de süreksiz müdafaa statüsünde bulunan sığınmacıların Geri dönüşünü kolaylaştıracak sistemleri daha faal biçimde hayata geçirmeye devam edeceğiz” denildi. Türkiye- Avrupa Birliği (AB) bağlantılarıyla ilgili ise, “AB ile ilgilerimizi Olumlu gündem temelinde şekillendirerek tam üyelik müzakerelerimizi sonuçlandırmak üzere adımlar atacağız. Gümrük Birliği’nin güncellenmesini sağlayacağız” vaadinde bulunuldu.

AKP genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 Nisan’da Ankara Spor Salonu’nda yapılan toplantıda açıkladığı AKP Seçim Beyannamesi 487 sayfa ve 6 anne kısımdan oluşuyor. Beyannamede, “Türkiye Ekseni” başlığı altında Hariç siyaset ve savunmaya ait vaatlere yer verildi. 49 sayfa ayrılan kısımdan öne çıkan birtakım vaatler şöyle:

“‘ULUSLARARASI HUKUK VE DİPLOMASİ ÜNİVERSİTESİ’Nİ KURACAĞIZ”

“-Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bağlamında, Hariç siyasetimizin anne kurumları olan Dışişleri Bakanlığı, ulusal Savunma Bakanlığı ve ulusal İstihbarat Başkanlığı başta olmak üzere Hariç siyasetin planlanması ve yürütülmesinde kritik değere sahip bütün kurumlarımızı daha da güçlendireceğiz.

Hariciye Teşkilatımızın kuruluşunun 500. yılını kutladığımız bir devirde Dışişleri Bakanlığımızın himayesinde, nüvesini Diplomasi Akademisi’nin oluşturacağı ve memleketler arası seviyede eğitim ve akademik derece verecek ‘Uluslararası Hukuk ve Diplomasi Üniversitesi’ni kuracağız.

-Türk vatandaşlarının memleketler arası kuruluşlarda daha Çok varlık göstermesi ve daha aktif pozisyonlara gelebilmeleri için Dışişleri Bakanlığı bünyesinde üniversitelerimizi de içine alacak formda ortak bir program hayata geçireceğiz.

Farklı ülkelerden diplomatların, Emniyet bürokrasisinin ve ticaret/ ekonomi uzmanlarının eğitim görecekleri BM Üniversitesi’nin bir yerleşkesinin Türkiye‘de kurulmasına öncülük edeceğiz.

Milli Savunma Bakanlığımızın insan kaynağını genişleterek 21. yüzyılın gereksinimlerine Müsait bir yapıya kavuşturacağız. Yeni inşa etmekte olduğumuz ulusal Savunma Bakanlığı yerleşkesini tamamlayarak ulusal savunma siyasetimizin uyumunu daha da kolaylaştıracağız.

Aynı vakitte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Tüm ögelerinin her türlü doğal afetlere hazırlıklı olması için kapsamlı bir yine inşa programı başlatacağız.

“YURT DIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZA YÖNELİK YENİ TOKİ PROJELERİ BAŞLATACAĞIZ”

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik başta İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir olmak üzere farklı vilayetlerimizde yeni TOKİ projeleri başlatacağız.

Aile ataşeliklerimizin sayısını arttıracağız.

Yurt dışı borçlanması yoluyla emekli olanlara Yurt dışında tam vakitli çalışma hakkı tanıyacağız.

Geçici İthalat kapsamında Türkiye‘ye getirilen araçların 730 günlük kalma mühletini tamamladıktan sonra tekrar Türkiye‘ye getirebilmesi için, Yurt dışında en az 185 gün kalma kuralını 30 güne düşüreceğiz.

“YURT DIŞINDA YAŞAYAN 10 BİN GENCİMİZİ HER YIL EĞİTİM, MESLEK GELİŞİMİ VE KÜLTÜREL PROGRAMLAR KAPSAMINDA ÜLKEMİZE GETİRECEĞİZ”

Yurt dışında yaşayan 10 bin gencimizi her Yıl eğitim, meslek gelişimi ve kültürel programlar kapsamında ülkemize getireceğiz.

Yurt dışında yaşadıkları ülkelerde askerlik yapanların ikili mutabakatlar çerçevesinde askerliklerinin Türkiye‘de tanınmasını sağlayacağız.

Yurtdışındaki vatandaşlarımızın tatil periyotlarında ülkemize THY ile gelip dönebilmelerini sağlamak öncelikli gayelerimizden biri olacaktır.

Türkiye‘den gönderilen Muallim ve din vazifelisi açığının giderilmesi hedefiyle yerinden Muallim ve din vazifelisi istihdam edilmesine yönelik düzenlemeleri gerçekleştireceğiz.

Çevremizde barış ve refah jenerasyonu oluşturmak için ikili bağlarımızda olağanlaşma süreçlerine devam edeceğiz.

Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasını, bu ülkelerde terör örgütlerinin ortadan kaldırılmasını ve Irak’ta kapsamlı ve kalıcı bir istikrarın sağlanmasını temel Meydan siyasetimizi sürdüreceğiz.

“GEÇİCİ MÜDAFAA STATÜSÜNDE BULUNAN SIĞINMACILARIN GERİ DÖNÜŞÜNÜ KOLAYLAŞTIRACAK DÜZENEKLERİ DAHA FAAL FORMDA HAYATA GEÇİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Komşumuz Suriye’deki savaşı, bu ülkenin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği temelinde, Suriye halkının yasal beklentileri doğrultusunda çözmek için bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz. Suriye’nin kendi halkı ve komşularıyla barışık, terör örgütleri, vekalet savaşları, ayrılıkçı gündem ve Hariç müdahaleden arındırılmış bir ülke haline getirilmesi için her türlü diplomatik ve diğer önlemi alacağız. İnançlı bölgelerde devam eden çatışma sonrası istikrar sağlama sürecini desteklemeye, yeni göç hareketliliğinin oluşmasını engellemeye ve Türkiye‘de süreksiz müdafaa statüsünde bulunan sığınmacıların Geri dönüşünü kolaylaştıracak düzenekleri daha aktif formda hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Suriye’de BM yerinde devam eden Fazla taraflı tahlil sürecini ve Astana Süreci kapsamında çatışmayı sonlandırmak için oluşturulan sistemde aktif rol oynamaya devam edeceğiz. Suriye’de akan kanın durdurulması için bütün taraflarla temaslarımızı ağırlaştıracağız.

Irak’ta terör örgütlerinin mevcudiyetinin ve aksiyonlarının sonlandırılması ile Irak’ın adeta çimentosu olan Türkmen soydaşlarımızın adil temsiliyete kavuşturulmasına yönelik uğraşlarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.

Milli davamız Kıbrıs sorununda KKTC’ye takviyemizi sürdürerek, Kıbrıs Türklerine yönelik her türlü haksızlığa nihayet verilmesini sağlamak üzere bir Lahza Evvel şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmen tanınması için çalışmaya devam edeceğiz.

“YUNANİSTAN İLE UZLAŞMAZLIKLARI DİPLOMATİK MÜZAKERELER İLE TAHLİLE ULAŞTIRMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Asrın Felaketinde yanımızda yer Meydan Komşumuz Yunanistan ile Ege ve şark Akdeniz’deki uzlaşmazlıkları diplomatik müzakereler ile tahlile ulaştırmaya çalışacağız. Bunun iki komşu ülkenin ekonomik, insani ve kültürel etkileşim ve Amel birliklerini de güçlendireceğine inanmaktayız.

Ülkemiz Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan bağlılığında kararlıdır. Tahıl Koridorunun açılmasını ve esir takasının yapılmasını Muhtemel kılan arabulucu rolümüzü pekiştirerek sürdüreceğiz. Karadeniz’de istikrarın sağlanması ve Türkiye‘nin Ukrayna savaşı sonrası ortaya çıkacak olan Avrupa Emniyet ve barış mimarisinde daha aktif bir pozisyona gelmesi için kararlı adımlar atmayı sürdüreceğiz.

­- Azerbaycan’ın işgal altında bulunan topraklarının özgürleştirmesinden sonra barışın kapsamlı bir mutabakatla sağlamlaştırılmasını desteklemeye devam edeceğiz.

Komşumuz Ermenistan ile devam eden olağanlaşma sürecini hızlandırarak daha faal bir komşuluk bağlantısıyla bölgesel barış ve refahın inşası için çalışacağız.

“AB’YE TAM ÜYELİK MÜZAKERELERİMİZİ SONUÇLANDIRMAK ÜZERE ADIMLAR ATACAĞIZ”

AB ile bağlantılarımızı Olumlu gündem temelinde şekillendirerek tam üyelik müzakerelerimizi sonuçlandırmak üzere adımlar atacağız. Gümrük Birliği’nin güncellenmesini sağlayacağız.

Avrupa Emniyet ve savunma mimarisinin kuvvetli ve tesirli bir modülü olmaya ve NATO üyeliği çerçevesindeki sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam edeceğiz. Türkiye‘siz Avrupa’da Emniyet ve istikrarın sağlanması Muhtemel değildir.

ABD ile bağlantılarımızı karşılıklı hürmet ve eşit paydaşlık temelinde geliştireceğiz. Kurduğumuz stratejik mekanizmayı güçlendirerek başta PYD/ YPG, FETÖ ve yaptırımlar mevzuları olmak üzere ülkemizin Emniyet önceliklerine Müsait somut adımların atılmasını sağlayacağız. ABD ile ekonomik ilgilerimizde 100 milyar dolarlık amaca önümüzdeki beş yıllık periyotta ulaşmak için kurduğumuz ekonomik sistemleri faal halde kullanacağız.

Rusya ile siyasi ve ekonomik bağlantılarımızı, güç alanındaki Amel birliğimizi devam ettireceğiz. Suriye ve Ukrayna sıkıntısı başta olmak üzere bölgesel meselelerin memleketler arası hukuk unsurlarını gözeterek barışçıl bir formda tahlilini destekleyeceğiz.

Filistin sorunundaki konumumuz iki devletli tahlil tabanında İsrail’in işgal ettiği topraklardan Geri çekilmesidir. Tarihi bağlarımız ve vicdani hassasiyetlerimiz çerçevesinde Filistin davasını her vesileyle hatırlattığımız Temel prensipler temelinde desteklemeye devam edeceğiz.

Körfez ülkeleri ortasındaki olağanlaşma sürecini desteklemeye devam edeceğiz.

“TÜRK DÜNYASI ALTYAPI VE YATIRIM BANKASI KURACAĞIZ”

Türk Dünyası Altyapı ve Yatırım Bankası kurarak yenilikçi sanayilerin desteklenmesini sağlayacağız. Türk Devletler Teşkilatı üyeleri ortasında ortak televizyon yayınları, sanat fuarları ve eğitim Amel birlikleri ile Fazla boyutlu entegrasyonu teşvik edeceğiz. TDT üyeleri ile Fazla taraflı memleketler arası kuruluşlarda eşgüdüm ve ortak tutum konusunda uyuma Özel Ehemmiyet göstereceğiz.

Onlarca yıldır, işgal, terör, Hariç müdahale ve istikrarsızlığın pençesinde Istırap çeken Afgan halkının tamamını kucaklayan bir siyasi sistemle yönetilmesi ve ekonomik hayatın düzenlenmesi için her türlü çabayı göstereceğiz. Bu bağlamda, Afgan bayanlarının başta eğitim olmak üzere cemiyet hayatının bütün veçhelerine katılmasına Özel Ehemmiyet vereceğiz.

Dünyanın en Aka 10 iktisadı ortasına girme gayemiz doğrultusunda, bütün coğrafyalarla ticari ve ekonomik bağlantılarımızı geliştirecek ve çeşitlendireceğiz.

Gelecek kuşaklara karşı en Aka mesuliyetimiz olan sürdürülebilir bir Etraf ve iklim bırakabilmek için ilan ettiğimiz 2053 yılı için net sıfır emisyon ve Yeşil Kalkınma İhtilali gayeleri doğrultusunda bütün gayretimizi sarf edeceğiz.

“TERÖR HUDUTLARIMIZDAN TEMİZLENENE KADAR ASKERİ ALANDAKİ ÇABAMIZA DEVAM EDECEĞİZ”

Sivil-asker ilgilerinin demokratik kontrolünü daha da tahkim ederek ülkemizi bu mevzuda daha ileri bir noktaya taşıyacağız.

Terörle gayret alanında nihayet terörist etkisiz hale getirilene ve terör hudutlarımızdan temizlenene kadar askeri alandaki gayretimize devam edeceğiz.

FETÖ, PKK/PYD/YPG, DEAŞ ve DHKP-C üzere terör örgütleriyle ve ülkemiz aleyhindeki propaganda faaliyetleriyle gayretimizi aralıksız sürdüreceğiz.

Birinci önceliğimiz yeni göç dalgalarının önlenmesi ve süreksiz muhafaza altındaki Suriyelilerin milletlerarası hukuka Müsait formda istekli ve inançlı bir halde kendi vatanlarına dönüşlerinin sağlanmasıdır.

Düzensiz göçün önlenmesi ve ülkemize yönelik tehditlerin bertaraf edilmesi için Hudut güvenliğimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. Türkiye Ekseni, Çabucak Artık Medeniyetimizden aldığımız ilham, tarihten aldığımız Güç ve geçmiş deneyimlerimiz ışığında ülkemizi Akil, Adil ve Faziletli bir güce dönüştürerek Türkiye Eksenini inşa edeceğiz.”

Kaynak: ANKA / Aktüel

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir