Adatepe Köyü – Hayalet Köyün Muazzam Dönüşümü

Adatepe Köyü – Hayalet Köyün Muazzam Dönüşümü

Gezilecek Yerler Eki 21, 2022 Yorum Yok

Adatepe Köyü nerede ve nasıl gezilir sorusunu cevaplamadan önce bilmenizi isterim ki, Kazdağları Köyleri içinde popülerliği sayesinde turist çeken ve muhteşem bir manzaraya sahip köydür Adatepe Köyü.

Adatepe nerede?

Kaz dağlarının yamaçlarında, Çanakkale’nin ilçesi Ayvacık’a bağlı Adatepe Köyü İstanbul‘dan yaklaşık 4 saatlik bir mesafeye sahip. Çanakkale Adatepe arası 1 saat 50 dakikada, İzmir Adatepe arası 3 saatlik bir mesafeye sahip.

Adatepe Köyü’ne nasıl gidilir?

Adatepe’ye gelmek için önce Küçükkuyu’ya geliyorsunuz. Buradan yaklaşık 4 km daha giderek Adatepe Köyü’ne gelebilirsiniz.

Arabayla

İzmir yönünden Çanakkale’ye giderken Küçükkuyu’ya gelip oradan Zeus Altarı tabelalarını takip ederek 4 km daha devam edip ulaşabilirsiniz.

İstanbul yönünden geliyorsanız Çanakkale üzerinden yani Eceabat ya da Gelibolu’dan Çanakkale’ye geçerek Küçükkuyu üzerinden Zeus Altarı tabelalarını takip ederek 4 km daha devam edip ulaşabilirsiniz.

Diğer yöntem; Bursa ya da Bandırma üzerinden Balıkesir-Edremit yönünde ilerleyerek Küçükkuyu’ya gelip oradan Zeus Altarı tabelalarını takip ederek 4 km daha devam edip ulaşabilirsiniz.

Otobüsle

Küçükkuyu’ya Truva, Pamukkale, Kamil Koç gbi otobüslerin seferleriyle gelerek buradan taksi ile Adatepe’ye ulaşabilirsiniz.

Uçakla

THY, Pegasus, Borajet’in tarifeli seferleriyle Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı‘na indikten sonra buradan  Adatepe Köyü’ne yaklaşık araç kiralayarak ya da şehir içi ulaşımıyla gelebilirsiniz. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Adatepe Köyü hem sıcak, hem samimi

Adatepe Kazdağları, Çanakkale‘ye bağlı, Yeşilyurt ile kıyasladığımızda daha az kalabalık ve bence daha bir lokal halkın ön planda olduğu, köy girşişndeki kocaman köy kahvesiyle oturup çayınızı yudumlayıp yan masadaki Emmi Amca’ya bir selam verip sohbet edebileceğiniz samimi sıcak insanlarının olduğu taş evlerle ve daracık sokaklarıyla göz dolduran bir köy. Yanıbaşındaki Zeus Altarı ise köy gezisinden sonra gün batımı için hedef nokta.

Antik çağlara dek uzanan bir tarihi olan Adatepe, Homeros’un İlyada Destanı‘nda şöyle tasvir ediliyor:

Ama o Zeus’u da görüyordu

çok pınarlı İda’nın en yüksek doruğunda,

görünce de korku kaplıyordu yüreğini.

Hera dosdoğru yürüdü Gargaros doruğuna,

İda’nın en yüksek tepesiydi bu.

Adatepe Köyü – Hayalet Köyün Muazzam Dönüşümü

Adatepe Köyü hayalet köy olmaktan çıkıp nasıl kurtarılmış köy haline geldi?

Bir grup arkadaşın Kazdağı gezileri sırasında fark edip keşfettiği köyü, eski haline kavuşturmak adına buradaki taş evleri satın alıp -devletten herhangi bir fon almadan – restore ettirip yeniden eski hallerine kavuşturan projeleri sonrasında bugünkü turistik ve yaşanabilir haline kavuşturmuşlar. 1980’lerin başında oluşan bu girişim sayesinde tertemiz, gezilesi bir ortam haline gelmiş köy.

Yunan adalarındaki dokuyu birebir taşıyan, taş evleri ve daracık taş sokaklarıyla Rumlar’ın izlerini taşıyor köy. Burada Türklerle Rumlar barış içinde yaşamışlar ve Türk yapılara da denk geliyorsunuz.

Tarihine bakarsak, Kurtuluş Savaşı sonrası mübadele ile Rumlar Girit ve Midilliye gitmiş, yerlerine gelen Türklerle çok fazla artmamış nüfus. Köy adeta hayalet köye dönmüş. Yukarıda bahsettiğimiz grup sayesinde köy yeniden eski formuna kavuşmuş.

Adatepe Köyü’nde neler yapabilirsiniz?

Taş Mektebe gidin. Burası bir düşünce merkezi ve sanatçılarla akademisyenlerin kurduğu bir oluşum. Daha önleri ilkokulken 1985’ten sonra terkedilmiş ve öğrencisi olmayan bina düşünce merkezine dönüştürülmüş ve adı da Taş Mektep olmuş. Birçok konuda fikirler üretiliyor, projeler yaratılıyor. Okuldaki etkinlikler için buraya bakabilirsiniz.

Adatepe zeytinyağı açısından da oldukça zengin. Zeytinyağı ve ürünlerini satın alabilirsiniz.

Adatepe sokaklarını gezin, kaybolun, renkli sokaklarında girip çıkmadığınız yer kalmasın. Her köşe başında şahane bir ev göreceksiniz. Hepsi rengarenk.

Köy girişinde sağda kocaman bir çay bahçesi göreceksiniz. Burada bir soluk almak için çay için, olmadı telinizi şarj edin, sohbet edin. Etrafı da izleyebileceğiniz güzel bir noktada yer alıyor.

Adatepe Köyü‘nde gezdikten sonra Zeus Altarı‘nda günü batırın. Zeus Altarı Adatepe‘deki mutlaka gidilmesi gereken yerlerden birisidir.

Köyün tepesine yani Hoca Kayası’na çıkarak tüm sahili seyre dalabilirsiniz.

Zeytin sütü bile satılıyor, evet yanlış okumadınız. Satın alabilirsiniz.

Fotoğraf tutkunları için bir cennet. Özellikle moda bloggerları ve seyahat bloggerları için gelinesi bir detinasyon.

Düğün fotoğrafçısıysanız burası harika bir mekan. Taş evlerle nostaljik kareler yakalayabilirsiniz.

Hüseyin Meral Zeytinyağı Evi ve Sanat Galerisi‘ni gezin, 100 kilo zeytinden elde edilen 1 kilo zeytin sütünün üretim aşamaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sit alanı ilan edildiği için dokusu korunmuş ve taş evlerin önünde dakikalarca durarak fotoğraf çekebilirsiniz.

Yoga ile uğraşıyorsanız etkinlikleri takip edin, buraya sık sık yoga ve meditasyon grupları geliyor.

Adatepe ile gezinize başladıysanız Adatepe Zeytinyağı Müzesi‘ne de mutlaka gidin. Müze, Küçükkuyu’da.

Kazdağları Milli Parkı, Kazdağı Şelaleler turu (Hasanboğuldu ve Sutüven Şelaleleri), Mıhlı Çayı, Kazdağları köyleri, Assos ve Yeşilyurt Köyü de ziyaret edilebilir. Hepsi için yazının sonundaki linklere göz atabilirsiniz.

Adatepe Otelleri

Adatepe otelleri içerisinde en hoşumuza gidenleri aşağıda yazıyorum.

Adatepe Ida Blue

Adatepe’nin popüler tesislerinden bir tanesidir. Ekolojik ve tarihi dokusu ile öne çıkan Adatepe’yle ahenk oluşturan taş yapıda eşsiz bir tatil yapabilirsiniz. Wifi ücretsiz. İçeriye evcil hayvan sokmak yasak.

Hünnap Han

Adatepe’nin önde gelen tesislerinden birisi burası da. Adını bahçesindeki hünnap ağaçlarından almış ve konağın geçmişi ise 300 yıl öncesine kadar gidiyor.

Adatepe Köyü Yeme İçme Önerileri

Adatepe’ye geldiğinizde köy girişinde bulunan kahvede kocaman çınarların altına oturarak derin bir nefes alabilir, yorgunluğunuzu atmak için demlenmiş mis gibi çay içebilirsiniz.

Hurmalı cafe’de de bir şey yiyip içebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir