ABD’den Türkiye’ye Skandal Tehdit: Trump, Ekonomik Yaptırım İçin Kesin Konuştu

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Eki 27, 2022 Yorum Yok

ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanı John Sitilides, “Ankara S-400’ü alırsa F-35’ler teslim edilmez” dedi. Türkiye’ye ekonomik tehdidi de dillendiren danışman, “Trump Türkiye’yi ekonomik olarak cezalandıracağı konusunda çok kesin konuştu. Türkiye bunu kaldıracak durumda değil. IMF’ye gitmek zorunda kalabilir” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı danışmanı stratejist John Sitilides, Washington ile Türkiye ortasında yükselmeye devam eden S-400 krizi, F-35’lerin durumu ve ekonomik ambargo bahislerinde Amerika’nın Sesi’nden Dilge Timoçin’in sorularını yanıtladı.

“ERDOĞAN’IN NE YAPACAĞI HAKKINDA HİÇBİR BİLGİM YOK”

Sitilides, ABD-Türkiye bağlarının geleceğiyle ilgili “Amerika ve Türkiye hatta birçok açıdan NATO ittifakı ve Türkiye, kendi gayelerine ulaşmak için birbirlerinden uzaklaşan yollara yönelmişe benziyor. İkili bağlantılar açısından bakarsak Amerika ve Türkiye’nin emellerinin ve kıymetlerinin artan biçimde farklılaştığını görüyoruz. Bilhassa Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’da farklı gayelerin peşindeler… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ya da hükümetinin ne yapacağı hakkında hiçbir fikrim yok.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Röportajdan birtakım kısımlar şöyle:

“F-35’LERİN TESLİM EDİLECEĞİNİ SANMIYORUM”

“Amerika’dan Türkiye’ye bir yaptırım tehdidi görüyor musunuz?” sorusuna Sitilides şu tabirlerle yanıt verdi:

“Gördüğüm daha çok Amerikan savunma sanayisini de olumsuz etkileyecek bir durum. Şöyle ki, Trump idaresi Türkiye’yle olan F-35 savaş uçakları mutabakatını sona erdirme konusunda çok önemli. Arizona’daki üsse üç adet F-35 gönderildi. Türk pilotlarının da eğitimi sürüyor. Fakat Türkiye’ye teslim edilmedi bu uçaklar. Ve Ankara S-400 mutabakatını hayata geçirirse teslim edileceklerini de sanmıyorum. F-35’lerin global tedarik zincirinde de sıkıntılar yaşanacak çünkü uçakların birçok modülünün ortak üretimi kelam konusu. F-35 kesimlerinin Türkiye’de üretimi iptal edilirse bunun sonucunda dünyanın diğer yerlerinde öteki üretim merkezleri için arayış başlayacak, bu süreçte modül üretimleri de aksayacak ve mali kayıp yaşanacak.”

ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanı John Sitilides

“TRUMP KESİN KONUŞTU”

Türkiye direkt yapılacak skandal bir ekonomik yaptırımı sorusuna ise Sitilides’ın yanıtı biçimde oldu:

“Başkan Trump Türkiye’yi ekonomik olarak cezalandıracağı konusunda çok kesin konuştu. Türkiye bu tıp yaptırımları kaldırabilecek durumda değil. Resmi olarak resesyona girerse, ekonomiyi kurtarmak için IMF’den kredi almak zorunda kalabilir. Kontroldan çıkmış bir enflasyon, kontrolsüz bir işsizlik ve çok önemli bir borç krizi kapınızda. Bence ekonomik olarak Türkiye son 20 yılın en zayıf periyodunu yaşıyor. Bu nedenle bence Sayın Erdoğan, iç siyasette puan toplamak ya da Türk halkında Amerika ve NATO zıtlığını körüklemek ismine Türk iktisadında yıkım yaratmamaya çok dikkat etmeli.”

ABD Lideri Donald Trump

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir