geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. ABD’de Müslüman Belediye Başkanı, Beyaz Saray’daki Ramazan Bayramı resepsiyonuna alınmadı

ABD’de Müslüman Belediye Başkanı, Beyaz Saray’daki Ramazan Bayramı resepsiyonuna alınmadı

admin admin -
12 0

ABD gizli Servisi, New Jersey eyaletinde Prospect Park Belediye Lideri Muhammed Hayrullah’ın, ak Saray’da ABD Lideri Joe Biden tarafından düzenlenen Ramazan Bayramı resepsiyonuna katılmasına müsaade vermedi.

Hayrullah, yaptığı açıklamada, resepsiyona gelmeden kısa mühlet Evvel ak Saray’dan, gizli Servis’in aktifliğe katılmasına müsaade vermediğini hasebiyle resepsiyona katılamayacağını belirten telefon aldığını söyledi.

Beyaz Saray’ın, gizli Servis’in bu kararının nedenine ait İzah yapmadığını aktaran Hayrullah, “hayal kırıklığına uğradığını” lisana getirdi.

Federal Soruşturma Ofisinin (FBI) ortalarında Müslümanların da bulunduğu 1 milyondan Çok kişiyi iç ettiği “terör izleme listesi”ne atıfta bulunan Hayrullah, “Bu bir aktifliğe katılamama problemi değil, asıl Sorun gerisindeki neden. Kimliğim yüzünden beni maksat Meydan bir liste var. ABD’deki en yüksek makamın bu Cin profillemelerle uğraşmaması gerekiyor.” tabirini kullandı.

???????Hayrullah, haberi aldıktan sonra ülkenin en Aka Müslüman sivil haklar örgütü olan Amerikan-İslam Bağları Kurulunun (CAIR) New Jersey Ofisine durumu hakkında bilgi verdiğini belirtti.

CAIR: Kabul edilemez ve aşağılayıcı

Gizli Servis Sözcüsü Anthony Guglielmi, Hayrullah’ın ak Saray’a girişine müsaade verilmediğini doğruladı.

CAIR’in New Jersey Ofisi Lideri Selaedin Maksut, ak Saray’ın bu hareketini “kabul edilemez ve aşağılayıcı” olarak niteledi.

Maksut, “Bu Cin olaylar, Belediye Lideri olan Hayrullah üzere yüksek profilli ve saygın Müslüman-Amerikalı bireylerin başına geliyorsa, akla şu soru geliyor; bir belediye liderinin nüfuzuna ve görünürlüğüne sahip olmayan Müslümanlara ne oluyor?” dedi.

Hükümeti, “terör izleme listesi” uygulamasına nihayet vermeye çağıran Maksut, listede “Hayrullah” isminde ve birebir doğum tarihli bir kişinin de olduğunu ileri sürdü.

New Jersey eyaletinin önde gelen seçilmiş Müslüman yetkililerinden biri

Suriye’den 1980’de ABD’ye göç eden ve eski bir eğitimci olan 47 yaşındaki Hayrullah, 2006’dan bu yana Prospect Park Belediye Lideri olarak vazife yapıyor ve “New Jersey eyaletinin önde gelen seçilmiş Müslüman yetkililerinden biri” olarak biliniyor.

Hayrullah, 2019’da tatil dönüşü New York Havalimanı’nda Gümrük ve Hudut Müdafaa (CBP) görevlilerince yanında 1 ila 10 yaşındaki 4 çocuğu ve eşi ile Müslüman kimliğinden Dolayı bir odaya çekilerek 3 saat sorgulanmıştı.

ABD Lideri Biden, ak Saray’da Ramazan Bayramı için düzenlediği resepsiyonda, “İslamofobi iç nefretin her cinsine karşı koymaya kararlı olduklarını ve bunun idaresi için bir öncelik” olduğunu vurgulamıştı.

Kaynak: AA / Dilara Karataş – Şimdiki

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir