ABD Yüksek Mahkemesi yargıcı, Cumhuriyetçi milyarder işadamı ile bedava lüks tatil yapmış

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 06, 2023 Yorum Yok

ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Clarence Thomas’ın, Cumhuriyetçi partinin ileri gelen milyarder bir bağışçısı ile nihayet yirmi yıldır rastgele bir resmi beyanda bulunmadan parasız lüks tatil ve seyahatlere çıktığı belirtildi.

Kar gayesi gütmeyen ve Pulitzer mükafatı kazanan birinci online haber sitesi olan ProPublica, “Clarence Thomas ve Milyarder” başlığı ile Yüksek Mahkeme yargıcının kayıt dışı tatil ve seyahatlerini ortaya çıkardı.

Thomas’ın, eşi Virginia ‘Ginni’ Thomas ile birlikte, Dallas’ta emlak işvereni ve Cumhuriyetçi mega bağışçı olan işadamı Harlan Crow’un imkanlarını kullanarak 20 yıldır tatil yaptığı, işadamına ilişkin Özel uçakla Yurt içi ve Yurt dışında tekraren seyahat ettiği, lüks yatını kullandığı kaydedildi.

Haberde, Thomas ve eşinin, her yaz Crow’a ilişkin New York Adirondacks’taki Özel tatil köyünde, Teksas’taki çiftliğinde ve California’daki Özel inziva yerinde, günlerce kalarak lüks ve parasız tatil yaptığı yazıldı.

Thomas’ın 2019’da Tekrar eşi ile Crow’un Özel uçağını kullanarak Endonezya’ya gittiği aktarılan haberde, “Eğer bu seyahati kendi imkanları ile yapsaydı, masraflar 500 bin doları geçerdi.” tabiri paylaşıldı.

Haberde, Thomas’ın yıllık maaşının 285 bin dolar olduğuna da dikkat çekilerek, “Crow’un Thomas’a görünürdeki ikramlarının kapsamı ve sıklığının, ABD Yüksek Mahkemesinin Çağdaş tarihinde bilinen bir emsali yoktur.” yorumuna yer verildi.

Thomas’ın, Laf konusu lüks seyahatleri ve tatilleri kayıt dışı tuttuğu, ülkede Watergate skandalından sonra çıkarılan yargıçların, Kongre üyelerinin ve federal yetkililerin aldığı armağanları beyan etmesini gerektiren maddeyi ihlal etmiş olabileceği öne sürüldü.

Yargıç Thomas’ın yahut Yüksek Mahkemenin haberle İlgi görüş talebine dönüş yapmadığı, Dallaslı işadamı Crow’un ise Thomas ailesini yıllardır “ağırladığını” kabul ettiği belirtildi.

-“Herhangi bir yasal yahut siyasi hususta etkilemeye çalışmadık”

Crow tarafından yapılan yazılı açıklamada, adaleti etkileme tarafında hiçbir eforu bulunmadığı, hakim ile birlikteliklerinin yalnızca “arkadaşça” olduğu kaydedilerek, “Asla devam eden yahut alt bir mahkeme davası hakkında soru sormadık. hakim Thomas, hiçbir Vakit bir davayı tartışmadı ve hiçbir Vakit yargıcı rastgele bir yasal yahut siyasi hususta etkilemeye çalışmadık.” sözleri paylaşıldı.

ProPublica, kamuya Aleni kaynaklara nazaran Crow’un Cumhuriyetçi partiye nihayet yıllarda 10 milyon dolardan Çok bağış yaptığı, bağışları beyan etmek zorunda olmadığı Özel kümelere verdiği ölçünün ise bilinmediğine işaret etti.

1991’de eski reis Georgo H.W. Bush tarafından Yüksek Mahkemeye Namzet gösterilen Thomas, şu Lahza 9 Yüksek Mahkeme üyesi içinde Cumhuriyetçi partiye yakın muhafazakar yargıçların önderi olarak görülüyor.

Thomas’ın eşi Virginia Thomas da, eski reis Donald Trump’ın 2020 başkanlık seçimlerini bozma teşebbüsündeki kilit oyuncularla girdiği yazışmaları ve siyasi faaliyetleri ile münakaşa konusu olmuştu.

ABD’de federal yasalar, Yüksek Mahkeme de iç olmak üzere üst seviye yetkililerin mali durumlarını, Hariç gelirlerini ve eşlerin gelir kaynaklarını detaylandıran yıllık formlar doldurmasını ve her şubenin kendi raporlama standartlarını belirlemesini Mecbur kılıyor.

Yargıçların, mahkeme ile işi olan rastgele birinden İkram kabul etmesi yasaklanıyor fakat yargı organındaki düzenlemede, “kişisel ağırlama” olarak kabul edilen Armağan muafiyeti için Aleni Tanım bulunmuyor.

Yüksek Mahkeme’nin düzenleme organı Yargı Konferansı Komitesi tarafından geçen ay kabul edilerek yürürlüğe giren yeni kurallara nazaran, ticari olmayan arkadaşa ilişkin yerlerde kalmak beyan gerektirmezken, öte yandan Özel jet ile seyahatlerin bildirilmesini Kaide koşuyor.

Kaynak: AA / Şimdiki

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir