500 yıllık tarihi handa bulunan mescit mimarisiyle dikkat çekiyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Mar 19, 2023 Yorum Yok

500 yıllık tarihi handa bulunan mescit mimarisiyle dikkat çekiyor

BURSA – Bursa’da İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in ziyaret ettiği 500 yıllık tarihi Koza Han’da bulunan mescit mimarisi ile dikkat çekiyor. 8 sütun kesme taş üzerine yapılan mescidin altında bulunan şadırvanda abdest alınabilirken, üst katında namaz kılınıyor.

Bursa’nın tarihi hanlar bölgesinde bulunan Koza Han içerisindeki mescit, Farklı mimarisiyle yılda binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Sekizgen bir yapıda inşa edilen mescidin altında yer Meydan şadırvanda abdest Meydan ziyaretçiler, daha sonra üst katta bulunan mescit içerisinde namaz kılabiliyor. Tarihte Kıymetli bir yere sahip İpekyolu’nun nihayet durağı olan Koza Han’daki bu mescit, rivayetlere nazaran eski periyotlarda Koza Han’a gelen kervanların avluda bıraktığı develerle tıpkı düzeyde olmaması için yüksekte inşa edildiği söyleniyor.

Esnaf namaz kıldırıyor

Koza Han’ın açılış ve kapanış saatlerinden ötürü, öğlen ve ikindi olmak üzere günde 2 vakit namaz kılındığını belirten Koza Han esnaflarından Erdinç Şentürk, bu nedenle imam takımı verilmediği ve esnafların sırayla namaz kıldırdığını söyledi. Şentürk, “Burası 8 sütun kesme taş üzerine yapılan bir mescit. En üstünde alemi, altında kurşun kaplaması ve en altında da 8 sütün altında da şadırvanı olan hoş bir mescit. Burada baylar, bayanlar vakit namazlarını ve diğer namazlarını verme ediyorlar. Burada öğle ve ikindi olarak 2 vakit namaz kılınıyor. Han içerisinde olduğu için sabah namazlarında açılmıyor. Ayrıyeten akşam ve yatsı namazı verme edilmiyor. Haklı olarak buraya imam takımı verilmiyor. Zira maliyeti var. İşin ehli olan imamlık yapabilecek esnaf arkadaşlarımız namaz kıldırıyor. Bir Devre Ulucami’nin müezzinleri geldiler, namaz kıldırdılar bizlere. Yabancılar ve Özellikle Arap turistler Fazla geliyor, burada namaz kılıyorlar. Altında 4 Tane çeşmemiz var. Beşerler burada abdestlerini alıyor, üst katta da namazlarını verme ediyorlar. Bilhassa Edebiyat Fazla hoş oluyor” biçiminde konuştu.

Develerle tıpkı düzeyde olmaması için yüksek inşa edildiği rivayet ediliyor

Dünya tarihinin Kıymetli bir modülü olan İpekyolu’nun nihayet durağı Koza Han’a gelen kervanlar, develerini avluya bıraktığı için develerle tıpkı düzeyde olmasın diye yüksek inşa edildiği rivayet edildiği söyleyen Erdinç Şentürk, “Ulucami ve Orhan cami ortasında bir yer ve İpekyolu’nun nihayet durağı burası. O devirde develer kervanlar geldiğinde, han kapıları kapandığı için mescit muhtaçlığı duyulmuş burada. O periyotta kervanlar buraya geldiklerinde develerini avluya bırakıyorlarmış. Tıpkı düzeyde olmasın diye 8 sütun üzerinde kaldırıldığı söylenir mescidin. Yani hayvanlarla birebir sevide olmasın daha üstte olsun diye yapıldığı söylenir. değer verilmiş bu Cin ibadethanelere. Hoş yerlere, hoş pozisyonlara yapılmış. Artık yapılan alışveriş merkezlerinde, hastanelerde mescitler en tabanlarda, en köşelerde. Münasebetiyle bu Cin yapıları üstlerde el üstünde tutmamız lazım ki bizler de yükselelim” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir