Yurt dışı seçmenleri sınır kapılarında oy kullanmaya devam ediyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 22, 2023 Yorum Yok

Cumhurbaşkanlığı ikinci Bölüm seçimleri için Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların Hudut kapılarında oy Eda süreci üçüncü günde ağır halde devam ediyor. Yüksek Seçim Konseyi tarafından Yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında kullanılan oy sayısının 1 milyonu aştığı açıklandı. Ayrıyeten açıklamanın devamında, gümrüklerde Yekün 19 bin 447 kişinin sandığa gittiği belirtildi.

14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde rastgele bir adayın yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması nedeniyle ikinci çeşide kalan cumhurbaşkanlığı seçimlerine kısa bir müddet kala Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar için 20 Mayıs tarihinde başlayan oy Eda süreci, ağır iştirakle devam ediyor. Seçmenler, Hudut kapılarında oluşturulan noktalara gelerek sandık başına gidiyor.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların oy kullanmaları için Trakya’daki Kapıkule, Hamzabeyli, Pazarkule, İpsala ve Dereköy Hudut kapılarında sandık kuruldu. Edirne’de sabahın erken saatlerinden itibaren Kapıkule Hudut Kapısı’na gelen seçmenler, giriş çıkış ve şimendifer garı olmak üzere 3 noktada oy kullanabiliyor. Birinci günden itibaren yaşanan yoğunluk, her geçen gün artarak devam ediyor. Araçlarıyla Kapıkule’ye gelen Yurt dışı seçmenler, oluşturulan peronda sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.

“Sınır kapısında sandık kurulması Fazla hoş oldu”

Almanya’dan gelen Harun Kaya, “Yıllık iznimizi aldık, vatanımıza geldik. Akrabalarımızı ziyarete gidiyoruz. Birinci oyumuzu Almanya’da kullanmıştık. Artık de ikinci oyumuzu Türkiye’de kullandık. Hudut kapısında sandık kurulması da Fazla hoş oldu” dedi.

“Bayrağımızı görünce duygulanıyoruz”

Almanya’dan gelen Turanay Erdoğan, “Bayrağımızı görünce duygulanmamak elde değil. Bu duyguyu 40 yıldır her sene yaşıyoruz. Seçimlerin memleketimize güzel olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yurt dışı seçmenler için Hudut kapılarında 20 Mayıs tarihinde başlayan oy Eda süreci, tatil günleri iç olmak üzere 24 saat aslına nazaran 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecek. – EDİRNE

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / siyaset

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir