Yurt dışı oy kullanma son tarihi ne zaman 2023? Yurt dışı oylar ne zamana kadar atılabilir? Yurt dışı oy verme tarihleri!

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 27, 2023 Yorum Yok

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Devre Milletvekili genel Seçimi kapsamında Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy Eda süreçleri bugün saat 08.00 prestijiyle başladı. 75 ülke ve 156 yerdeki Yurt dışı temsilciliğinde sandık heyetleri oluşturuldu. Yurt dışı oy kullanma nihayet tarihi ne Vakit 2023? Yurt dışı oylar ne vakte kadar atılabilir? Yurt dışı oy Eda tarihleri!

YURT DIŞINDA oy Eda SÜREÇLERİ BAŞLADI MI?

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimleri için Yurt dışına kayıtlı vatandaşların oy Eda süreci saat 08.00 prestijiyle başladı. Vatandaşlar oylarını gümrük kapılarında, Yurt dışı temsilciliklerinde ve belirlenen havalimanlarında kullanabilecek.

YURT DIŞINDA KAÇ KİŞİ oy KULLANACAK?

Yurt dışında, 3 milyon 416 bin 98 seçmen oy kullanacak. Gümrüklerde ise 4 bin 671 gümrük sandık kuruldu. Kapıkule’ye giriş, çıkış ve gar olmak üzere 3, İpsala, Pazarkule, Hamzabeyli ve Dereköy Hudut kapılarına ise 1’er sandık kuruldu.

YURT DIŞI oy Eda NE Vakit BİTECEK 2023?

Gümrük kapılarında oy Eda 14 Mayıs 2023 Pazar günü saat 17.00’de bitecek. Yurt dışı temsilciliklerde ise oy Eda süreci, 9 Mayıs’ta sona erecek. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, tatil günleri iç 24 saat mühletle oy kullanılabilecek.

YURT DIŞI OYLAR NASIL DAĞITILACAK?

Cumhurbaşkanı seçiminde, Yurt dışında ve gümrük kapılarında kullanılan oylar, adayların genel oylarına direkt yansıyor. Bu oylar, adayların Türkiye’de aldığı Yekün oylara ekleniyor. Yurt dışında geçerli oylar, Milletvekili seçiminde ise Türkiye’deki vilayetlerin seçmen sayısı ile partilerin aldıkları oy oranlarına nazaran, Vilayet seçim etraflarında orantılı biçimde dağıtılıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir