Yunan Başbakanı Miçotakis aklınca Türkiye’ye meydan okudu: Savaş olasılığından endişe etmiyorum

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 31, 2023 Yorum Yok

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Japonya ziyareti sırasında medya kuruluşu Nikkei Asia’ya bir mülakat verdi. Miçotakis, Yunanistan- Türkiye ilgilerine ait değerlendirmelerde bulundu.

“NATO ÜYESİYSENİZ TARAFSIZ KALAMAZSINIZ”

Miçotakis, Türkiye’nin Ukrayna siyasetine ait “Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmadı. Rusya ile Özel ekonomik bağlardan Aka yararlar sağladı ve savaşta tarafsız kaldı. Türkiye’nin tavrı NATO’nun pek Fazla üyesinde Düş kırıklığı ve huzursuzluk yarattı. NATO üyesiyseniz tarafsız kalamazsınız” dedi.

“SAVAŞ OLASILIĞINDAN TASA ETMİYORUM”

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki gerginliklere değinen Miçotakis, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye ile bir Cenk olasılığından tasa etmiyorum. Lakin telaş ettiğim şey, Türk Hariç siyasetinin nihayet birkaç yıldır daha revizyonist ve daha saldırgan bir hale gelmesi. Bu durumun, Ukrayna’daki memleketler arası hukuk ihlaliyle uğraştığımız bir periyoda denk gelmesinin uygunsuz olduğunu düşünüyorum.”

“TÜRK KAMUOYUNUN ZEHİRLENMESİNDEN KAYGI EDİYORUM”

Miçotakis, “Türkiye tarafında görüp duyduklarınızın pek birden fazla seçim öncesi söylemi. fakat bütün bu Cenk çığırtkanlığının Türk kamuoyunu zehirlemesinden telaş ediyorum” diye konuştu.

YUNANİSTAN’IN UKRAYNA’YA LEOPARD SEVKİYATINI REDDETMESİ

Miçotakis, Yunanistan’ın Ukrayna’ya Leopard sevkiyatını reddetmesine ait de konuştu. Miçotakis “Ukrayna’ya zırhlı araçlar üzere Değerli askeri dayanak sağlıyoruz lakin Leopard 2’leri vermeyeceğiz. çok Yalın bir nedenden ötürü. Zira onlar bizim kendi savunma stratejimiz için nihayet derece gerekli. Şimdiye kadar daima söyledik: Ukrayna’ya takviye olmak istiyoruz lakin kendi savunmamız kıymetine değil” diye konuştu.

S-300’LERİ DE GÖNDERMEYİ REDDETMİŞTİ

Yunanistan, 350 adet Leopard 2 ve 500 adet Leopard 1 ile Avrupa’da en Çok Leopard tankına sahip ülke pozisyonunda. Atina daha evvel, elindeki Rus imali S-300 roket savunma sistemlerini Ukrayna’ya göndermesine yönelik taleplere de ret karşılığı vermişti.

ERDOĞAN: ÇILGIN TÜRKLER YÜRÜR

20 Ocak’ta Esenyurt Eğitim Yerleşkesi Temel Atma Merasimi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e seslenmişti vermişti. Erdoğan, “Bak Miçotakis Tekrar sağda solda konuşuyorsun. Şunu yeterli bil. Şayet yanlış yapmaya kalkarsan Mecnun Türkler yürür bunu bilesin. ancak akıllı durursan seninle işimiz yok.” demişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir