Yargıtay’dan özel sektör çalışanlarını ilgilendiren karar

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 22, 2023 Yorum Yok

Milyonlarca Özel bölüm çalışanını yakından ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay, cumartesi günü Amel günü ise belirtilen günde devamsızlığın da öteki koşulların varlığı halinde haklı fesih sebebini oluşturduğuna hükmetti.

Silindir operatörü olarak çalıştığı Amel yerinden devamsızlık sebebiyle kovulan emekçi, İş Mahkemesi’nin yolunu tuttu. Hakkında temelsiz devamsızlık tutanağı tutulduğunu, Amel yerinde Çok mesai yaptığını ve Ulusal bayram, genel tatil ve hafta tatillerinde de çalıştığını, yasal olarak ödenmesi gereken fiyatlarının ödenmediğini ileri süren emekçi, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ödenmeyen fiyat alacağı, Çok mesai, hafta tatili fiyatı ile Ulusal bayram genel tatil alacaklarının davalıdan tahsilini talep etti.

Davalı şirket ise davacının Amel akdinin devamsızlık yapması sebebiyle haklı sebeple feshedildiğini lisana getirirken, mahkeme davanın kısmen kabulüne hükmetti. Davalı şirket kararı Yargıtay’a taşıdı. Yüksek Mahkeme, emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda çalışanın işe devamsızlığının her durumda patrona haklı fesih imkanı vermediği hatırlatıldı. Devamsızlığın haklı bir sebeple dayanması halinde patronun derhal ve haklı sebeple fesih imkanı bulunmadığına dikkat çekildi. Personelin hastalığı, aile fertlerinden birinin ya da yakınlarının mevti yahut hastalığı, çalışanın tanıklık ve uzmanlık yapması üzere haller işe devamsızlığı haklı kılan sebepler olarak sıralandı. Mazeretin ispatı noktasında geçersizliği ileri sürülüp kanıtlanmadığı sürece Özel sıhhat kuruluşlarından alınan raporlara da değer verilmesi gerektiği vurgulandı. Kararda şu tabirlere yer verildi:

“Devamsızlık müddeti, arkası arkasına iki işgünü yahut bir ay içinde iki kere rastgele bir tatil gününden sonraki Amel günü ya da bir ayda üç işgünü olmadıkça patronun haklı fesih imkanı yoktur. nihayet ayda birinci devamsızlığının gerçekleştiği günün bulunmaması halinde nihayet ayın nihayet günü bir aylık müddet dolmuş olur. Sonraki devamsızlıklar ise takip eden aylık periyotlar içinde kıymetlendirilir. İş günü, Amele bakımından çalışılması gereken gün olarak anlaşılmalıdır. İş kontratında genel tatil günlerinde çalışılacağına dair bir kural mevcutsa, bu taktirde Laf konusu günlerde çalışılmaması da patrona haklı fesih imkanı tanır. İş yerinde cumartesi günü Amel günü ise belirtilen günde devamsızlık da diğer kuralların varlığı halinde haklı fesih sebebini oluşturabilir. İş kontratının askıya alınması durumunda çalışanın çalışması gereken günde işe başlamaması da devamsızlık olarak değerlendirilmelidir. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.” – BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / iktisat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir