Volvo Cars’dan yeni nesil elektrikli otomobil: EX90

Genel, Gezilecek Yerler Kas 14, 2022 Yorum Yok

Volvo Cars, elektrikli arabalar açısından yeni periyoda işaret eden yedi koltuklu, büsbütün elektrikli SUV modeli Volvo EX90’ı tanıttı.

Güvenlik standartlarını daha da yükselten ve daha sürdürülebilir bir Ömür biçimi sunan EX90, şirket açısından yeni bir çağın başlangıcını temsil ediyor.

Volvo EX90 ile başlayarak, her Yıl büsbütün elektrikli yeni bir araba tanıtacağını belirten Volvo Cars; otomotiv sanayisindeki en iddialılardan biri olan elektrifikasyon amaçlarına Müsait olarak, 2030 yılı prestijiyle yalnızca büsbütün elektrikli arabalar satmayı planlıyor. Ayrıyeten, 2040 yılına kadar iklim nötr bir şirket olmayı hedefliyor.

İsveç köklerini yansıtan yeni büsbütün elektrikli amiral gemisi Volvo EX90’ı Stockholm’de tanıtan Volvo Cars’ın, global ayak izini yansıtan modeli Volvo EX90, önümüzdeki yıldan itibaren ABD’de ve daha sonra Çin’de üretilecek. O vakte kadar, bu iki üretim tesisinin iklim nötr olması hedefleniyor.

İskandinav dizaynında yeni bir klasik olan Volvo EX90, fonksiyonu takip eden hal unsurunu tanımlıyor. Volvo EX90, güvenliği, verimliliği ve estetiği optimize etmek için çekirdek işlemcisinde, ilişkide ve elektrifikasyonda en nihayet teknolojileri birleştiriyor. Çağdaş oranlara sahip, Fazla taraflı, şık bir aile arabası olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Volvo Cars CEO’su Jim Rowan, “Volvo EX90, nerede olduğumuzun ve nereye gittiğimizin bir tabiridir. Biricik şarjla 600 kilometreye kadar menzil sunan, Emniyet standartlarımızı daha da yükseltmek için tasarlanmış, büsbütün elektrikli, yazılımıyla tam manasıyla tanımlanan birinci Volvo otomobilimizdir. Volvo EX90, tıpkı vakitte geniş bir ekosistemin modülü.

Evinize ve öbür cihazlarınıza bağlanıyor. Volvo EX90, Volvo Cars için birçok açıdan yeni bir başlangıcı temsil ediyor” dedi.

Daha yüksek düzeyde güvenlik

Volvo EX90’ın standart Emniyet özellikleri, evvelki bütün Volvo’lardan daha yüksek düzeyde yer alıyor. Volvo EX90, kullanıcısını ve etrafını anlamak, yolcuları ve trafikte yer Meydan başkalar canlıları inançta tutmak için tasarlanmış bir araba. Ayrıyeten topladığı yeni datalardan öğrendikleri ve aldığı güncellemeler sayesinde her geçen gün daha akıllı ve daha inançlı bir araba olma potansiyeli taşıyor.

Volvo EX90’ın içinde ve dışında, en yeni algılama teknolojileri tarafından sağlanan görünmez bir Emniyet kalkanı yer alıyor. Kameralar, radarlar ve Lidar üzere nihayet teknoloji eseri sensörler, arabanın yüksek performanslı çekirdek bilgisayarlarına bağlanıyor.

NVIDIA DRIVE üzerinde çalışan Volvo Cars’ın kendi bünyesinde geliştirdiği bir yazılımla, Hariç dünyanın gerçek vakitli, 360 derecelik bir görünümü oluşturuluyor.

Hiçbir Vakit yorulmayan ve dikkatleri dağılmayan sensörler; olaylara Fazla geç reaksiyon verildiği Vakit şoför ismine Cevap vermek ve duruma müdahale etmek için tasarlandı. Lidar, gündüz yahut gece, otoyol suratlarında bile, yolu algılayabilir. Yüzlerce metre ilerideki Ufak objeleri görebilir, sürücüyü bilgilendirir, harekete geçmek ve kaçınmak için daha Çok Vakit yaratır. Volvo EX90 sensörleri ayrıyeten, şerit değiştirirken devreye giren takviyeli sürüş sistemi Pilot Assist’in güvenilirliğini ve genel performansını da artırıyor.

Volvo EX90’ın görünmez Emniyet kalkanı, arabanın içerisinde de sürücüyü gözetliyor. Volvo Cars’ın kendi bünyesinde geliştirilen algoritmaları tarafından desteklenen Özel sensörler ve kameralar, şoförün göz nazar konsantrasyonunu ölçüyor. Bugüne kadar bir Volvo arabada yer Meydan teknolojilerin Fazla ötesinde olan bu özellik sayesinde Volvo EX90, şoförün dikkatinin dağınık ya da Öbür yerde olduğu anları ya da yorgun ve uykulu olduğu vakitleri algılıyor.

Sistem, bu türlü durumlarda Evvel kullanıcıyı yavaşça dürtüyor, durum değişmez ise daha ısrarcı bir formda uyarıyor. Beklenmedik bir şey olursa -sürüş sırasında uyuya kalma yahut hastalanma üzere -, Volvo EX90 inançlı bir formda duruyor ve yardım çağırıyor.

Bir manada Lidar iç nihayet teknoloji sensör seti sayesinde Volvo EX90, gelecekteki kontrolsüz sürüş için Gerekli donanıma Amade birinci Volvo arabası.

Bir gayesi olan teknoloji

NVIDIA DRIVE AI platformları Xavier, Orin ve Qualcomm Technologies’in Snapdragon® Kokpit Platformları tarafından desteklenen bir çekirdek sistem; Volvo mühendisleri tarafından şirket bünyesinde geliştirilen yazılımlar, Emniyet ve bilgi-eğlence sisteminden pil idaresine kadar arabanın Temel fonksiyonlarının birçoklarını çalıştırıyor. Sonuç, arabanın içinde daha hassas ve keyifli bir tecrübe yaşanıyor.

Başka bir deyişle, Volvo EX90 yalnızca yeni bir araba olmanın ötesinde, tekerlekler üzerinde ilerleyen epeyce gelişmiş bir bilgisayar olarak tasarlanıyor. Daha da yeterlisi, tıpkı akıllı telefonlarda yahut dizüstü bilgisayarlarda olduğu üzere, sistemli yazılım güncellemeleri sayesinde vakitle Fazla daha Çok gelişmesi planlanıyor.

Volvo EX90, Snapdragon’ Cockpit Platformlarının nihayet teknoloji bilgi süreç gücünü, Epic Games tarafından geliştirilen ve dünyanın en Aka oyunlarından kimilerine Güç sağlamak için kullanılan 3D aracı Unreal Engine’in görselleştirme yetenekleriyle birleştiriyor. Böylelikle şoföre, araba içi ve baş üstü ekranında yıldırım suratında işlemci gücü ve yüksek kaliteli grafikler sunuyor.

14,5 inçlik orta ekran, içerisinde Google‘ın yer aldığı, bugüne kadar sunulan en düzgün bilgi-eğlence sistemleri, Google Asistan’ın sesli komut yardımı, Google Haritalar navigasyonu ve Google Play’deki birçok favori uygulama bu sistemde yer alıyor. Volvo EX90’daki ekranlar, kullanıcıya hakikat bilgiyi hakikat vakitte sunarak şoförün gözlerini yoldan ayırmamasına Yardımcı oluyor. Volvo EX90’ın, kablosuz Apple CarPlay ile de uyumlu olması planlanıyor.

Standart 5G ilişkisi varsa, muhtaçlık duyulan uygulamalar anne ekrana çarçabuk yüklenebiliyor. Ayrıyeten, Volvo’da bir birinci olan Dolby Atmos özelliğine sahip, yeni Bowers & Wilkins ses sistemi ve baş dayanağına entegre hoparlörler sayesinde en sevilen müzikler keyifle dinlenebiliyor.

Volvo EX90, standart olarak telefon anahtarı teknolojisiyle Birlikte gelecek. Akıllı telefonlar anahtar olarak kullanılabilecek ve otomatik olarak arabanın kilidini açabilecek. Volvo EX90, ona yaklaşırken ferdî bir karşılama yapacak ve şoför içeri girdiğinde ferdî profili de otomatik olarak yüklenecek.

Tüm bu teknoloji, doğal ve tabiata karşı Mesul materyallerden oluşuyor. En güzel ve en şık araba İç yerlerinden birinde bir ortaya gelen bu İç tasarım markanın 2040 yılına kadar büsbütün döngüsel ve iklim nötr bir şirket olmak üzere sürdürülebilirlik gayelerini de yansıtıyor.

Daha sürdürülebilir bir Ömür usulü için yola çıkıyor

Yepyeni, şirket bünyesinde büsbütün elektrikli teknoloji tabanıyla geliştirilen Volvo EX90, WLTP test döngüsüne nazaran, Biricik bir şarjla 600 kilometreye kadar egzoz gazı emisyonsuz sürüş menzili sunuyor ve 30 dakikadan kısa müddette yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj oluyor.

İlk etapta sunulan çift motorlu dört tekerden çekişli versiyonda, 111 kWh pil ve performans versiyonunda 380 kW (517 hp) ve 910 Nm tork sağlayan iki sabit mıknatıslı elektrik motor yer alıyor. Volvo EX90, yeni şasisiyle birlikte, kusursuz ve pürüzsüz bir sürüş tecrübesi sunuyor.

Volvo EX90’da yaklaşık yüzde 15 Geri dönüştürülmüş çelik, yüzde 25 Geri dönüştürülmüş alüminyum ve 48 kilogram Geri dönüştürülmüş plastik ve bio-tabanlı gereç yer alıyor. Bu oran, arabada kullanılan Yekün plastiğin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturuyor ve bugüne kadar rastgele bir Volvo arabada kullanılan en yüksek orana karşılık geliyor.

Son olarak, Volvo EX90, çift taraflı şarjı Mümkün kılmak için Gerekli bütün donanıma sahip birinci araba olacak. Bu teknoloji sayesinde, kullanıcılar meskenlerine, elektrikli aygıtlarına yahut Öbür bir elektrikli Volvo arabaya Güç sağlamak için arabalarını bir güç kaynağı olarak kullanabilecek. Volvo Cars, çift taraflı şarj özelliğini, muhakkak pazarlardan başlayarak gelecekte kullanıma sunmayı planlıyor.

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir