Türkiye-Gürcistan arasında Iphone turizmi

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 09, 2023 Yorum Yok

Son periyotta Iphone telefonlarının Gürcistan‘da Türkiye‘ye nazaran daha Müsait fiyatla satılması nedeniyle Türkiye‘den Gürcistan‘a yönelik bir telefon turizmi hareketliliği yaşanıyor.

Komşu ülke Gürcistan‘da Iphone telefon fiyatları vergilerden kaynaklı, 15 bin lira daha Müsait ulunca Türkiye‘nin bir Fazla kentinden günübirlik gelenler Gürcistan‘ın Batum kentine akın ediyor.

Türkiye‘nin Kafkaslar ve Orta Asya’ya açılan kapısı durumundaki Sarp Hudut Kapısı’nda bu Defa telefon trafiği yaşanıyor. Apple geçtiğimiz Eylül ayında yeni iPhone 14 serisini tanıttı. iPhone 14, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max olarak isimlendirilen modeller Tekrar Eylül ayında satışa çıktı. Modeline nazaran ülkemizde İphone fiyatları, 30 bin ile 57 bin lira ortasında fiyatlar değişirken, Yurt dışında bu fiyatlar vergilerden kaynaklı düşük olunca Sarp Hudut Kapısı’nı kimlikle geçerek günübirlik Gürcistan‘a giden Türk vatandaşları, Batum kentinde Apple Store’den aldıkları telefonları vergi iadesiyle 15 bin liraya kadar daha ucuza alabiliyor. Yurt dışı seyahatlerinde ferdi olarak telefon getirmek isteyen kullanıcıların Türkiye dışından getirdikleri telefonu kullanabilmeleri için IMEI kaydını yaptırması gerekiyor. Pasaporta işlenen bu kayıt sonrasında telefon kullanıma açılabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de mevzuyla ilgili karar yayınlanırken, buna nazaran 2022 yılında Yurt dışından getirilen telefonu Türkiye’de kullanabilmek için yapılması Mecbur olan IMEI kaydının fiyatı netleşti. IMEI kayıt harcı 2006 TL’den 2732 TL’ye çıkarıldı. 2023 yılında ise IMEI kayıt fiyatının 6 bin 91 TL olması bekleniyor.

Yıl sonuna kadar aldıkları telefonlar için 2023 yılında daha yüksek kayıt fiyatı bedeli ödemek istemeyenler Özellikle hafta sonları Gürcistan‘a akın ederken, aldıkları telefonlarının hem IMEI kayıtlarını yapmak hem de vergi iadesi (tax free) yaptırarak ülkemize nazaran 15 bin liraya kadar uyguna almış oluyorlar. Türkiye’nin dört bir yanından gelen vatandaşların Bazen gelmişken tatil yapıyor, Bazen ise günü birlik telefon alıp ülkesine Geri dönüyor. Sarp Hudut kapısında geçişler Sıkıntı yaşanmazken, Batum’da mağazalardan aldıkları telefonlarda vergi iadesi yapmak isteyenlerin Gürcistan tarafında tax free banklarında Aka yoğunluğa Sebep oluyor.

İstanbul’dan Batum’a telefon almaya geldiğini Anlatım eden Ömer Faruk Kaşarcıoğlu, geçişlerde yoğunluk olduğunu Anlatım ederek, Apple mağazalarında yoğunluktan kaynaklı isdediği telefonların da bulunmadığını söyledi. 3-4 mağaza gezerek güç bir halde telefon bulduğunu Anlatım eden Kaşarcıoğlu, “Gelirken 1 saat içinde girdik. Lakin çıkarken 3-4 saat sürüyor. Türkiye’de KDV’si çok. Bu tarafta ise hem tax free alıyorsun hem de KDV yok” dedi.

Osmaniye’den gelen bir Öbür İphone kullanıcısı ise “Bizzat telefon için geldim Batum’a. iPhone 14 Pro 128’lik olanı aldım. 24 bin 500 Türk lirasına. Gümrükte 2 bin 900 lira iadesi oldu. Türkiye fiyatı ise 45-50 bin ortası civarında” dedi.

İstanbul’dan hem dolaşmak için hem de telefon almaya Batum’a geldiğin Anlatım eden Anıl Gül ise, “İphone 13 pro Max 128 GB’lık telefonu 24 bin liraya aldım. Bin 500 lira da tax free Geri almış oldum. Yani 21 bin 500 liraya geliyor. Türkiye’de bu telefonu alırsam yaklaşık 42 bin liraya almış oluyordum. Yani 20 bin liraya kadar karım olmuş oldu” sözlerini kullandı. – ARTVİN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / iktisat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir