geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Toyota Tokyo’da yeni model ve konseptleriyle öne çıktı

Toyota Tokyo’da yeni model ve konseptleriyle öne çıktı

admin admin -
46 0

Toyota, Tokyo Auto Salon 2023 fuarında araba tutkunlarına heyecan verecek model ve konseptleriyle dikkat çekti.

Tüm araba tutkunlarına hitap etme temasıyla fuara katılan Toyota, hem çevreci hem de tutku dolu araçlarının örtüsünü kaldırdı.

Toyota’nın Tokyo’da gösterdiği modeller ortasında AE86 H2 Konsepti, AE86 BEV Konsepti, GR Yaris Rally2 Konsepti, GR Yaris RZ High-performance Sebastien Ogier Edition ve Kalle Rovanpera Edition konseptleri yer aldı.

Efsane arabalar de karbon nötr oldu

Toyota, araba tutkunlarının Fazla sevdiği ve unutmadığı modellerini de karbon nötr hale getirerek eşsiz bir işe imza attı. Motorsporlarından faydalanarak daha âlâ arabalar geliştiren Toyota, yarış departmanı Toyota Gazoo Racing ile Bir arada Samimi yanmalı motorların verdiği heyecanı yansıtan modeller yapmaya devam ediyor. Tokyo’da gösterilen hidrojen motorlu AE86 H2 konsepti, yakıt hücreli Toyota Mirai’nin yüksek basınçlı tanklarıyla tasarlandı. Aracın yakıt enjeksiyon, yakıt hortumları ve bujileri de hidrojenli motora nazaran modifiye edildi.

Bununla Birlikte yeni elektrifikasyon teknolojisini kullanan AE86 BEV konsepti ise tam elektrikli hale getirildi. AE86’nın gövdesi Muhtemel olduğunca hafif tutulurken, tam elektrikli aracın sürüş karakteristikleri ve Özgün aracın sürüş keyfini yansıtan manuel şanzıman da adapte edildi. AE86 BEV konseptinde, Prius PHEV bataryası ve Tundra HEV elektrik motoru iç olmak üzere ticari olarak satılan var araçların elektrifikasyon teknolojisine yer verildi. Karbon nötr olmaya katkı sağlaması ismine, AE86 konseptlerinde tekrar yapılmış Geri dönüştürülmüş koltuklar ve Yine Geri dönüştürülmüş gereçten üretilmiş güvenlik kemerleri üzere materyaller tercih edildi.

Müşteri gruplarının yeni gözdesi: GR Yaris Rally2 konsepti

Tokyo Auto Salon 2023’te Toyota’nın dikkat çeken konseptlerinden biri ise, GR Yaris Rally2 konsepti oldu. WRC yarışlarına katılarak daha yeterli arabalar geliştiren ve farklı motorsporları alanlarında çalışmalar yapan Toyota Gazoo Racing, bu Defa alıcı motorsporları ralli yarışları için yeni bir araca imza attı.

GR Yaris Rally2 konsepti baz alınarak yapılan GR YARIS WR konsepti, 2023 döneminde Japonya Ralli Şampiyonası’nda gayret edecek. alıcı motorsporları kadrolarından gelen geribildirimlerle geliştirilmesi devam edecek ralli aracı için 2024 Ocak ayında ise homologasyon onayının alınması hedefleniyor.

Şampiyon Rovanpera ve Ogier Edition GR Yaris RZ tanıtıldı

Toyota, Tokyo Auto Salon’da WRC’nin başarılı ve şampiyon pilotları ismine geliştirilen Toyota GR Yaris versiyonlarını tanıttı. Toyota Gazoo Racing tarafından geliştirilen bu Özel versiyonlar, 2021’de Pilotlar Şampiyonluğu’nu Meydan Sabastien Ogier ve 2022’de Pilotlar Şampiyonluğu’nu Meydan Kalle Rovanpera’ya adandı.

Her iki model de İç ve Hariç dizaynında pilotlara Özel ayrıntılar içeriyor. WRC şampiyonlarına Özel çıkartmalar ve logolarla tasarlanan GR Yaris RZ Rovanpera ve Ogier Edition, versiyona mahsus Denetim modları bulunan 4 çeker sistemle sunulacak. Bununla Bir arada 272 HP Sıkıntı 1.6 litrelik turbo motora sahip aracın, tork kıymeti ise versiyona Özel olarak 390 Nm’ye çıkarıldı.

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir