Tofaş Ar-Ge ağı genişliyor

Genel, Gezilecek Yerler Oca 09, 2023 Yorum Yok

Tofaş‘ın Ar-Ge yetkinliklerini arttırma stratejisi kapsamında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) devreye aldığı Eser geliştirme ve yazılım şubesi faaliyete başladı.

Tofaş, yeni merkezle Bir arada Stellantis dünyasındaki farklı marka ve modeller için mühendislik, sanal/fiziksel doğrulamalar yapılması, prototiplenmesi üzere birçok farklı alanda üstlendiği sorumlulukları, otomotiv yazılımı alanında daha da ileri bir boyuta taşıyacak. Yeni merkez; bilgi bilimi ve Yapay zeka uygulamaları ile akıllı araç mimarisi, otonom/sürücüsüz araç tahlilleri, bağlanırlık tahlilleri, otomotiv siber güvenliği ve filo Yönetim ve optimizasyon algoritmaları üzerinde çalışacak. Yeni merkezde Tofaş ; Fiat Connect uygulaması ile pazara sunduğu bağlanırlık tahlillerini yeni jenerasyon araç platformları üzerinde geliştirerek, müşterilerinin araçlarla etkileşimini artırmaya devam edecek.

Yeni çalışma kültürüne Müsait esnek çalışma modeliyle kurgulanan merkez ile Tofaş ayrıyeten, mühendislik ekosisteminin gelişmesine de katkı sağayacak.

“Bilgi ve teknolojiye yatırım yapmayı sürdürüyoruz”

Konuyla ilgili görüş veren Tofaş Ceo’su Cengiz Eroldu “Yazılımın Eser geliştirme sürecindeki yeri ve ehemmiyeti her geçen gün artıyor. Müşterilerimizin araçlarla olan etkileşimi, gelişen dijital teknolojileri ve daha Fazla yazılım ile şekilleniyor. Araçların kesintisiz bir bağlanırlık ortamı sunmaları, daha akıllı ve şoför tercihlerinin farkında olmaları bekleniyor. Bu gelişime bağlı olarak, Ar-Ge yeteneğimizin bağlanabilirlik, bilgi cümbüş, tahrik sistemleri kontol yazılımları ve ileri sürüş dayanağı alanlarında gelişmesini, Tofaş’ın Ar-Ge stratejisinin Temel ögeleri olarak benimsedik. Bu nazar açısıyla Türkiye’de bağlanırlık alanında attığımız öncü adımları, Ar-Ge merkezimizin otomotiv alanında bir yazılım merkezi olarak büyümesiyle sürdürüyoruz. İzmir’de faaliyete başlayan “Otomotiv Yazılımları Geliştirme Şubesi’ ile Stellantis’in yazılım merkezli büyüme stratejisinin bir kesimi olarak global gereksinime Karşılık vermeyi de planlıyoruz. Makine, mekatronik, denetim, otomotiv, bilgisayar, elektrik/elektronik, havacılık-uzay mühendislikleri alanlarında eğitim almış, yazılım algoritması tasarlayabilen, model tabanlı gömülü yazılım geliştirme konusunda ehil gençlerimizi projelerimizde kıymetlendirecek ve uzmanlıklarını geliştireceğiz.”dedi.

Cengiz Eroldu “Yeni yeteneklerin gelişimi için tahsil basamağında endüstriyel Meydan tecrübesini aktaracak programlar ve teknoloji gelişimi için akademik çalışmalara katkıda bulunacağız. Üniversitenin etrafında gelişen yenileşim ortamı ile etkileşimimizi kuvvetlendireceğiz. Bunun için otomotiv yazılımları alanında hem Müstakil çalışmak isteyen yeteneklerle hem de daha geniş kapsamlı sorumluluklar alacak mühendislik şirketleriyle yaptığımız çalışmaları yaygınlaştıracağız. Tofaş Ar-Ge’nin iç ve Hariç kaynaklardan oluşan var 800 Benlik takımını 5 yıllık plan içerisinde mühendislik şirketleri ve özgür yazılımcıları iç ederek büyütecek, Fazla daha geniş bir Ar-Ge ekosistemi ile çalışma ve Ar-Ge ihracatımızı arttırma yolunda ilerleyeceğiz” diyerek kelamlarına nihayet verdi.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir